خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  مرگ دو کارگر در سایه فقدان ایمنی کار

مرگ دو کارگر در سایه فقدان ایمنی کار

خبرگزاری هرانا – طی روز گذشته، دو کارگر در شهرهای زاهدان و تهران در سایه فقدان ایمنی محیط کار جان خود را از دست دادند. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، روز گذشته ۲۸ دی‌ماه، سقوط تیر برق و برق‌گرفتگی یک کارگر در منطقه کورین زاهدان حادثه آفرید. در این حادثه، کارگر شرکت توزیع برق سیستان و بلوچستان بر اثر جراحات شدید وارده، جان خود را از دست داد.

به گفته فریبرز راشدی (مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان) یک کارگر روز گذشته درحال تعمیرات برقِ بخش کورین شهرستان زاهدان بود که شدت باد موجب سقوط تیر برق شد”.

وی افزود: “بر اثر این حادثه، کارگر شرکت برق، دچار برق گرفتگی و جراحات شدید می‌شود و جان خود را از دست می‌دهد”.

میلاد شجاعی نصرآبادی (مسئول روابط عمومی شرکت توزیع برق سیستان و بلوچستان) نیز ضمن تایید خبر درگذشت کارگر این شرکت بر اثر این حادثه، گفت: “روز گذشته و با توجه به وزش شدید باد، این کارگر شرکت برق در کورین در حال انجام تعمیرات بود که بر اثر سقوط تیر برق در مسیر انتقال به زاهدان برای رسیدن به مراکز درمانی جان خود را از دست داد”.

وی اضافه کرد: “این موضوع در دست بررسی است و امیدواریم دیگر شاهد چنین اتفاقات تلخی نباشیم”.

مرگ یک کارگر در تهران

به گزارش ایسنا، سخنگوی آتش نشانی شهر تهران از فوت یک کارگر ۱۸ ساله حین حفر چاه در منطقه شهرک غرب خبر داد.

جلال ملکی با اشاره به اینکه روز گذشته ۲۸ دی‌ماه ساعت ۱۵:۴۲ یک سانحه گرفتار شدن داخل چاه در شهرک غرب بلوار دریا به سامانه آتش نشانی شهرداری تهران اطلاع داده شده است، گفت: “بعد از این حادثه دو ایستگاه به محل اعزام می‌شوند. محل حادثه یک ساختمان ۵ طبقه بود که مراحل پایانی ساخت خود را طی می‌کرد و هنوز به مرحله بهره‌برداری و کاربری نرسیده بود”.

وی اظهار کرد: “در رمپ طبقه منفی یک و در کنار رمپ، اتاقک کوچک حدودا ۶ متری وجود داشت و داخل آن یک چاه به عمق ۷ تا ۸ متر حفر شده و کارگران داخل آن مشغول کار بودند. بخش زیادی از دیواره این چاه یکباره تخریب شده و کارگری که در انتهای چاه مشغول کار بود، زیر مقدار زیادی خاک مدفون می‌شود”.

سخنگوی آتش نشانی شهر تهران تصریح کرد: “زمانی که آتش نشانان به محل حادثه رسیدند، حدود ۶ متر خاک روی این فرد ریخته شده بود و با توجه به اینکه خاک این بخش بسیار لغزنده و سست بود، حتی مقابل چشم آتش نشانان نیز ریزش می‌کرد. آتش نشانان عملیات مقاوم‌سازی و ایمن‌سازی دیواره‌ها را آغاز کردند و بعد از مدتی آواربرداری موفق شدند به بخشی از بدن این کارگر که یک مرد جوان ۱۸ ساله افغانستانی بود، برسند”.

ملکی افزود: “بلافاصله با دستگاه‌هایی که به همین منظور در اختیار آتش نشانان است هوارسانی به این فرد آغاز شد و مجددا عملیات آواربرداری در آن شرایط حساس ادامه پیدا کرد. بعد از عملیات، این فرد از محل خارج شده و تحویل عوامل اورژانس داده شد، اما مشخص شد در همان لحظات اولیه این فرد به دلیل آوار شدن حجم زیاد خاک جان خودش را از دست داده است”.

وی با بیان اینکه سپس محل حادثه ایمن‌سازی شد و آتش‌نشانان محل را تحویل عوامل انتظامی و مالکان دادند، گفت: “از عزیزانی که قصد دارند چاهی را حفر کنند یا هر کاری را از جمله عمیق‌تر کردن، لایروبی، خارج کردن یا نصب کردن تجهیزات برقی روی چاه و … انجام دهند، حتما از افرادی که تخصص دارند و مقنی هستند استفاده کنند تا تجربه لازم را داشته باشند.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید