خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اصناف, اندیشه و بیان  >  گزارشی از آخرین وضعیت مسعود شمس نژاد، وکیل دادگستری در زندان ارومیه

گزارشی از آخرین وضعیت مسعود شمس نژاد، وکیل دادگستری در زندان ارومیه

خبرگزاری هرانا – مسعود شمس نژاد، وکیل دادگستری و استاد سابق دانشگاه پیام نور ارومیه که پیشتر در تاریخ ۱۸ دی ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، روز گذشته پس از اتمام مراحل بازجویی از بازداشتگاه اداره اطلاعات به یکی از بندهای جرایم عمومی زندان ارومیه منتقل شد. این انتقال به دلیل نقض اصل تفکیک جرایم با اعتراض این وکیل دادگستری روبرو شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۲۷ دی‌ماه ۱۳۹۷، مسعود شمس نژاد، وکیل دادگستری و استاد سابق دانشگاه پیام نور، به زندان ارومیه منتقل شد.

یک منبع نزدیک به آقای شمس نژاد با بیان اینکه این وکیل دادگستری به دلیل دفاع از زندانیان سیاسی توسط دادگاه به “تبلیغ علیه نظام و همکاری با گروه‌های کرد مخالف نظام” متهم شده است، به گزارشگر هرانا گفت: “بر خلاف اصل تفکیک جرایم، آقای شمس نژاد به بند ۳-۴ زندان ارومیه که مربوط به زندانیان جرائم عادی‌ست منتقل شده است”.

گزارش شده است این انتقال به دلیل نقض اصل تفکیک جرایم با اعتراض مسعود شمس نژاد روبرو شد با اینحال مسئولان زندان تصمیم گرفتند به اعتراضات این وکیل دادگستری توجهی نکنند و بر خلاف قانون وی را در بند جرایم عمومی نگهدارند.

این وکیل دادگستری پیش‌تر در تاریخ ۱۸ دی‌ماه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شده بود.

در همین رابطه یک منبع نزدیک به آقای شمس نژاد به هرانا گفته بود: “مامورین پس از بازداشت وی در دادگاه، به دفتر آقای شمس نژاد رفته و در زمان تفتیش محل با ذکر اینکه پرونده امنیتی است منشی وی را نیز تهدید به بازداشت کرده بودند. مسعود شمس نژاد از مدتها پیش در رابطه با پرونده‌هایی که قبول وکالت میکرد تحت فشارهای امنیتی بوده و تهدید به بازداشت شده بود”.

این وکیل دادگستری در اردیبهشت ماه سال ٩٢ نیز به مدت ٣٧ روز در بازداشتگاه وزارت اطلاعات ارومیه تحت بازجویی بود. اندکی بعد در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۲ پروانه وکالت این وکیل دادگستری در پی پیگیری پرونده قتل شیدا حاتمی، دانشجوی کُرد دانشگاه نازلوی ارومیه به تعلیق درآمده بود. امری که مدتی بعد با رفع تعلیق همراه شد.

مسعود شمس نژاد در رابطه با پرونده سال ۹۲ خود در اردیبهشت‌ماه سال ۹۳ از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی شیخلو از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم نهایتا در دادگاه تجدید نظر نیز تایید شد.

این وکیل دادگستری در تاریخ ۲۷ مهرماه سال ۹۳ برای اجرای حکم ۴ ماهه خود راهی زندان ارومیه شده بود.

در ماه‌های اخیر موج جدیدی از فشارهای امنیتی و قضایی بر روی وکلای دادگستری آغاز و بر تعداد وکلای بازداشتی و زندانی افزوده شده است. اغلب این احضار، بازجویی و بازداشت‌ها در ارتباط با پرونده موکلان آنها بوده است.

از جمله این بازداشت‌ها می‌توان به بازداشت محمد نجفی، نسرین ستوده، آرش کیخسروی، قاسم شعله سعدی، پیام درفشان، فرخ فروزان، هدی عمید و امیرسالار داودی اشاره کرد. از میان آنها کماکان محمد نجفی، نسرین ستوده و امیرسالار داودی در زندان یا بازداشت به سر می برند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید