خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  محمد درستی، فعال ترک به حبس محکوم شد/ سند

محمد درستی، فعال ترک به حبس محکوم شد/ سند

خبرگزاری هرانا – محمد درستی، فعال ترک (آذربایجانی) ساکن شهرستان خوی در حکمی غیابی توسط شعبه اول دادگاه انقلاب خوی به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم روز چهارشنبه به وی ابلاغ شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲۴ دی‌ماه ۱۳۹۷، شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان خوی، محمد درستی را از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به صورت غیابی به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرد، این حکم روز چهارشنبه ۲۶ دی ماه پس از احضار تلفنی به دادگاه، در قالب دادنامه قرائت و به وی ابلاغ شد.

پرونده این فعال ترک آذربایجانی در تاریخ ۶ دی‌ماه به شعبه اول دادگاه انقلاب خوی ارجاع شده بود. این دادگاه در تاریخ ۲۴ دی‌ماه رای نهایی ۶ ماه حبس تعزیری را از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” از طریق پخش اعلامیه به مناسبت سالگرد تشکیل حکومت خودمختار آذربایجان، به صورت غیابی برای وی صادر کرده است.

این حکم روز چهارشنبه ۲۶ دی‌ماه پس از احضار تلفنی از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب، در قالب دادنامه قرائت و به وی ابلاغ شده است.

محمد درستی در تاریخ ۱۸ آذرماه بازداشت و یک روز بعد در ۱۹ آذرماه پس از تفهیم اتهام در شعبه ۳ بازپرسی شهرستان خوی  توسط بازپرس “ایمان‌خان‌لو” با قرار وثیقه موقتا آزاد شده بود.

ترک (آذربایجانی) های ایران مانند سایر جمعیت‌های اتنیکی کشور در معرض تضییع نظام‌مند حقوق پایه‌ای قرار دارند، هر چند این تبعیض در مورد آنها کمتر شکل مذهبی دارد و عمدتا بر مباحث فرهنگی و هویتی استوار است.

هرانا پیشتر در گزارشی تفضیلی به بررسی برخوردهای امنیتی با فعالان ترک و افزایش فشار بر روی این شهروندان از ابتدای سال جاری تا تاریخ ۸ آذرماه ۹۷ پرداخته بود

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید