خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷, 19th of May 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۱۰/۲۶ ساعت ۱۷:۰۱:۲۵

    خانه  > اعدام  >  یک زندانی در بابل اعدام شد

یک زندانی در بابل اعدام شد

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز چهارشنبه، یک زندانی متهم به “قتل” در مکانی نامعلوم در شهرستان بابل اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، صبح امروز چهارشنبه ۲۶ دی‌ماه ۱۳۹۷، زندانی متهم به قتل روزنامه فروش بابلی به دلیل عدم جلب رضایت اولیای دم به دار آویخته شد.

بر اساس این گزارش قربان باباپور ملکشاه از مطبوعاتی های فعال بابل روز ۳۱ شهریور سال ۹۱ در سن ۳۳ سالگی از سوی دو موتور سوار با انگیزه سرقت در مقابل منزلش در منطقه موزیرج این شهر بر اثر اصابت چاقو به قتل رسیده بود.

رییس دادگستری بابل گفت: دو موتور سواری که در سال ۹۱ قربان باباپور را به قتل رسانده بودند با همکاری شاهدان عینی با چهره نگاری از سوی پلیس آگاهی شناسایی و بعد از تحقیقات در مخفیگاهشان به دام افتادند.

فضل الله وکیلی راد افزود: حکم متهم به قتل ۲۹ ساله بعد از ۶ سال حبس مقرر بود دو هفته پیش به اجرا گذاشته شود که فرصتی دو هفته ای برای جلب رضایت اولیای دم گرفته شد و با عدم بخشش از سوی خانواده مقتول ، این حکم صبح امروز اجرا شد.

در این گزارش به مکان اجرای حکم اشاره‌ای نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

برای اطلاعات بیشتر به گزارش سالانه میلادی هرانا (ویژه ۲۰۱۸) مراجعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید