خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  تنش و درگیری در پی تلاش مسئولین زندان ارومیه برای انتقال زندانیان سیاسی به بندی امنیتی

تنش و درگیری در پی تلاش مسئولین زندان ارومیه برای انتقال زندانیان سیاسی به بندی امنیتی

خبرگزاری هرانا – در ادامه روندی که از زندان رجایی شهر کرج آغاز شده است، مسئولین زندان ارومیه از ساعاتی پیش سعی دارند تمامی زندانیان محبوس در بند سیاسی این زندان را به بندی خاص و امنیتی که برای نگهداری از این زندانیان به تجهیزات کنترلی پیشرفته مجهز شده است منتقل کنند. در حال حاضر زندانیان بند سیاسی زندان ارومیه با حضور پرشمار نیروهای گارد ویژه زندان در مقابل بند و تهدید آنها مواجه هستند. این زندانیان مخالف این انتقال هستند و بیم آن را دارند که با انتقال به بند جدید با فشارهای امنیتی و محدودیت های جدیدتری برخلاف قوانین روبرو شوند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، از ساعاتی پیش مسئولین زندان ارومیه به وسیله گارد ویژه زندان با تهدید و اجبار سعی دارند زندانیان سیاسی را به بند دیگری منتقل کنند.

یک منبع مطلع از وضعیت این زندانیان به گزارشگر هرانا گفت: “عصر امروز ریس زندان گفته است که قصد دارد زندانیان بند سیاسی زندان ارومیه را به بند دیگری منتقل کند. بند جدید مانند بند قرنطینه ساخته شده و تحت تدابیر شدید امنیتی بوده و گفته می‌شود تعداد بسیاری دوربین در بند جدید نصب شده است. این بند فاقد سیستم گرمایشی، هواخوری و آشپزخانه بوده و سرویس بهداشتی داخل بند است و تهویه نیز ندارد”.

این منبع مطلع همچنین افزود: “از ساعاتی پیش نیروهای گارد ویژه با حضور در مقابل بند سیاسی و تهدید زندانیان این بند به آنها گفته‌اند که باید سریعا به بند جدید بروند و حق بردن هیچ وسیله‌ای نیز ندارند با این حال زندانیان حاضر نیستند به آن محل بروند. آب بند از ساعتی پیش تعمدا توسط مسولین قطع شده و حضور نیروهای گار ویژه نشان میدهد که در صورت عدم خروج زندانیان از بند سیاسی به زور زندانیان را منتقل خواهند کرد”.

هم اکنون ۵۴ زندانی با جرائم سیاسی و امنیتی در این بند نگهداری می‌شوند و بیم آن میرود که انتقال به بند جدید باعث تشدید شرایط امنیتی در ارتباط با این زندانیان شود.

هرانا پیشتر با انتشار گزارشی لیست اسامی زندانیان محبوس در بند سیاسی زندان ارومیه را منتشر کرده و به بررسی برخی مشکلات و وضعیت این زندانیان پرداخته بود.

زندانیان محبوس در بند ۱۲ زندان ارومیه همواره با مشکلات متعددی از جمله رفتار سلیقه‌ای مسئولین روبرو هستند. این بند در زندان ارومیه از مدت‌ها پیش به نگهداری زندانیان سیاسی و بعضا امنیتی اختصاص یافته و ده‌ها زندانی با اتهاماتی از جمله همکاری با گروه‌های اپوزیسیون هم‌اکنون در این محل نگهداری می‌شوند. هر چند زندانیان دیگری نیز در این زندان با اتهامات مشابه هستند که برخلاف اصل تفکیک جرایم در بین زندانیان عادی نگهداری می‌شوند. در چنین شرایطی تراکم بالای زندانیان و فضای کم زندان به مشکلات متعدد محیطی دامن زده است.

علاوه بر مشکلات متداول مانند کمبود جا و مشکلات بهداشتی، تغذیه و امکانات کم، زندانیان این بند بصورت مستمر به دلیل رفتارهای سلیقه‌ای مسئولین زندان مورد آزار قرار می‌گیرند. از جمله این آزارها بازرسی‌های خارج از عرف، ضبط لوازم یا تخریب اموال شخصی زندانیان بوده است.

انتقال تمام زندانیان سیاسی یک بند به محلی که از قبل ساخته و تجهیز شده پیش از این در زندان رجایی شهر کرج به شیوه ای مشابه رخ داد که باعث ماهها درگیری و تنش بود حتی گزارشگران سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر نسبت به رفتاری که با زندانیان سیاسی این محل شده بود معترض شدند.

در آن انتقال تعداد زیادی از زندانیان ضرب و شتم شدند، به انفرادی منتقل شدند و برای آنها پرونده سازی شد، ماهها موضوع اعتصاب غذا و ضبط لوازم زندانیان که با هزینه های شخصی خود تامین کرده بودند محل اعتراض و تنش بود.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید