خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  وخامت حال علیرضا گلی پور در سایه کارشکنی دادستان تهران در روند درمان وی

وخامت حال علیرضا گلی پور در سایه کارشکنی دادستان تهران در روند درمان وی

خبرگزاری هرانا – علیرضا گلی‌پور، زندانی امنیتی محبوس در زندان اوین در طول دوران حبس خود به بیماری های متعددی مبتلا شده است. آزیتا قره بیگلو، وکیل مدافع این زندانی می گوید “وضعیت سلامت موکلم در حال حاضر اصلا خوب نیست. با وجود اینکه پزشکان زندان اوین و مسئولین این زندان بر این امر واقف هستند که بیماری موکلم در زندان قابل درمان نیست، اما دادستان تهران با اعزام وی برای درمان مخالفت می‌کند”. مخالفت دادستان تهران در حالی است که پزشکی قانونی مستقر در بیمارستان امام خمینی و کمیسیون پزشکی نظر بر لزوم تحت درمان قرار گرفتن وی در خارج از زندان داده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دادستان تهران با اعزام علیرضا گلی پور، زندانی امنیتی بیمار محبوس در زندان اوین به بیمارستان و انجام معالجات پزشکی جلوگیری می‌کند.

آزیتا قره‌بیگلو، وکیل مدافع علیرضا گلی‌پور، زندانی امنیتی و بیمار در زندان اوین گفت که علی‌رغم وضعیت نامناسب جسمی علیرضا گلی‌پور به تایید کمیسیون پزشکی هم رسیده است، دادستان همچنان با اعزام وی یا آزادی ایشان برای درمان مخالفت می‌کند.

این وکیل دادگستری در گفتگو با گزارشگر هرانا تاکید کرد: “وضعیت سلامت علی‌رضا گلی‌پور اصلا خوب نیست. تشنج‌های او آن‌قدر شدت یافته‌اند که دیگر با دارو قابل کنترل نیستند. مسئولین زندان نامه‌ی اعزام وی به بیمارستان طالقانی را صادر کرده‌اند؛ اما به خاطر اینکه این بیمارستان پزشکان متخصص در زمینه‌ی بیماری موکل من را ندارد و همچنین به دلیل اینکه باید تحت‌الحفظ بستری شود، موکلم حاضر به تمکین نشد”.

آزیتا قره‌بیگلو افزود: “پزشکان زندان اوین، دادیار ویژه‌ی زندان، دادستان تهران و رئیس زندان همه بر این امر واقف هستند که بیماری علی‌رضا گلی‌پور در حال حاضر تحت هیچ شرایطی در داخل زندان قابل درمان نیست. با این وجود دادستان تهران با آزادی یا اعزام او برای درمان، حتی با نظریه‌ی کمیسیون پزشکی مخالفت می‌کند. دلیل مخالفت دادستان تهران هنوز معلوم نیست”.

وکیل علیرضا گلی‌پور در ادامه گفت:”این مخالفت دادستان تهران مصداق نقض قانون است. ما در مورد نقض قانون توسط دادستان تهران اعتراض کرده و لایحه‌ای برای دادستان کل فرستادیم، اما تاکنون هیچ پاسخی دریافت نکرده‌ایم”.

روز گذشته یک منبع نزدیک به آقای گلی پور به گزارشگر هرانا گفت: “علیرضا گلی پور با تشدید بیماری ها و در نتیجه عدم معالجه زیر نظر پزشک متخصص، طی ۲۰ روز اخیر در حال دریافت پلاکت خون بوده و روزانه به دفعات متعدد خون‎دماغ می‌شود”.

لازم به ذکر است که در تاریخ ۳۱ شهریورماه، کمیسیون پزشکی نتیجه جلسه ۲۶ شهریورماه خود را درباره‌ی اعزام علیرضا گلی‌پور به خارج از زندان جهت معالجه‌ی وی، مبنی بر لزوم معالجه فوری وی تحت نظر متخصصین خارج از زندان را صادر کرده بود؛ با این وجود دادستان در این زمینه هیچ اقدامی نکرده بود.

پیش از آن نیز در تاریخ ۷ اردیبهشت‌ماه ۹۷ پزشکان امین پزشکی قانونی مستقر در بیمارستان امام خمینی وی را معاینه نموده ‌اعلام کردند که مداوای گلیپور در داخل زندان میسر نمیباشد که پس از ارسال نظریه توسط دادیار ویژه جرایم امنیتی به دادستان، به این نظریه اعتراض و به کمسیون پزشکی ارجاع شده بود.

هرانا پیش از این در تاریخ ۱۱ اسفندماه ۹۶ در گزارشی از سکته خفیف این زندانی امنیتی محبوس در زندان اوین خبر داده بود. رئیس بهداری زندان وضعیت قلبی او را وخیم ارزیابی کرده و گفته بود در صورت موافقت دادیار زندان اوین این زندانی بیمار می‌تواند از مرخصی استعلاجی بهره‌مند شود، با این حال مسئولین زندان کماکان بی توجهی نسبت به سلامت او پیشه کرده‌اند.

علیرضا گلی پور، متولد ۱۳۶۵، ساکن تهران و دانشجوی مخابرات و کارمند وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مهرماه ۱۳۹۱ توسط ماموران وزارت اطلاعات دستگیر و تیرماه ۱۳۹۴ به اتهام “جاسوسی به نفع اجانب و به طور مشخص کشور آمریکا ” توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به ۳۹ سال و ۹ ماه حبس تعزیری و ۱۷۰ ضربه شلاق محکوم شد که این حکم با اعمال ماده ١٣۴ و تخفیف به ۱۲ سال حبس تعزیری تقلیل یافت.

علیرضا گلی پور در مهرماه ۱۳۹۱ توسط وزارت اطلاعات بازداشت شد. این زندانی امنیتی بیش از یک سال از زمان حبس خود را در بند ۲۰۹ زندان اوین گذرانده است که از این مدت ۸ ماه آن در انفرادی بوده است.

لازم به یادآوری است علیرضا گلی‌پور، عضو بنیاد ملی نخبگان کشور و دانشجوی دکتری رشته مهندسی برق در آلمان، از سال ۹۱ به خاطر اتهامات امنیتی در زندان اوین به سر می برد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید