خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷, 19th of June 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۱۰/۲۳ ساعت ۲۳:۱۴:۳۱

    خانه  > اعدام  >  سه زندانی در ملاعام در یاسوج اعدام شدند/ ویدئو و تصاویر

سه زندانی در ملاعام در یاسوج اعدام شدند/ ویدئو و تصاویر

خبرگزاری هرانا – صبح امروز، سه زندانی به اتهام “محاربه از طریق مشارکت در سرقت مسلحانه” در یکی از میادین شهر یاسوج و در ملا عام اعدام شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از میزان، به دنبال تأیید حکم محاربه ۳ سارق مسلح طلا فروشی استان‌های فارس و کهگیلویه وبویراحمد در دیوان عالی کشور، این حکم امروز یکشنبه ۲۳ دی‌ماه ۹۷، با حضور جمعی از مردم یاسوج اجرا شد.

گفته می‌شود ۴ تن از ۶ متهم این پرونده به اعدام در ملا عام محکوم شده بودند با این حال از سرنوشت یک متهم دیگر اطلاع دقیقی در دست نیست.

اسامی اعدام شدگان کیکاووس جمال سیرت، رستم رضایی و عبدالله جوهری اعلام شده است.

در این گزارش آمده است که این افراد در شهر‌های یاسوج، گچساران، دهدشت و شهر اقلید در استان فارس اقدام به سرقت‌های متعدد نموده بودند.

در تاریخ ۲۴ مهرماه، غلامرضا مزارعی رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد از صدور حکم اعدام در ملاعام برای چهار متهم به سرقت از طلافروشی در یاسوج توسط شعبه اول دادگاه عمومی و انقلاب یاسوج خبر داده بود.
وی مدعی شده بود: “متهمان ۶ نفر بودند که به صورت زنجیره ای، اقدام به سرقت های مسلحانه و قتل در طلافروشی های استانهای کهگیلویه و بویراحمد و فارس کرده بودند که توسط دستگاه قضایی و نیروهای امنیتی و انتظامی، پس از شناسایی در خردادماه ۹۷ دستگیر شدند”.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

برای اطلاعات بیشتر به گزارش سالانه میلادی هرانا (ویژه ۲۰۱۸) مراجعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید