خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اصناف, اندیشه و بیان  >  بازداشت و تداوم بازجویی از مسعود شمس نژاد وکیل دادگستری در ارومیه

بازداشت و تداوم بازجویی از مسعود شمس نژاد وکیل دادگستری در ارومیه

خبرگزاری هرانا – روز سه‌شنبه، مسعود شمس نژاد، وکیل دادگستری و استاد سابق دانشگاه پیام نور ارومیه توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شده است. پس از بازداشت هیچ تماسی با خانواده خود نداشته و خبری از وضعیت وی در دست نیست.

به گزارش خبرگزاری هرانا، مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز سه‌شنبه ۱۸ دی‌ماه ۱۳۹۷، نیروهای امنیتی در ارومیه مسعود شمس‌نژاد، وکیل دادگستری را بازداشت کردند.

مشخص نیست با توجه به انتقال نامبرده به بازداشتگاه اداره اطلاعات دلیل بازداشت این شهروند چیست.

یک منبع نزدیک به آقای شمس نژاد در این رابطه به گزارشگر هرانا گفت: “مامورین پس از بازداشت وی در دادگاه، به دفتر آقای شمس نژاد رفته و در زمان تفتیش محل با ذکر اینکه پرونده امنیتی است منشی وی را نیز تهدید به بازداشت کرده بودند”.

این منبع همچنین افزود: “مسعود شمس نژاد از مدتها پیش در رابطه با پرونده‌هایی که قبول وکالت میکرد تحت فشارهای امنیتی بوده و تهدید به بازداشت شده بود. وی از زمان بازداشت تا کنون تماسی با خانواده خود نداشته است و خانواده وی نیز تهدید شده اند که پیگیر وضعیت او نشوند”.

لازم به یادآوری است این وکیل دادگستری در اردیبهشت ماه سال ٩٢ به مدت ٣٧ روز در بازداشتگاه وزارت اطلاعات ارومیه تحت بازجویی بود. اندکی بعد در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۲ پروانه وکالت این وکیل دادگستری در پی پیگیری پرونده قتل شیدا حاتمی، دانشجوی کُرد دانشگاه نازلوی ارومیه به تعلیق درآمده بود. امری که مدتی بعد با رفع تعلیق همراه شد.

مسعود شمس نژاد در رابطه با پرونده سال ۹۲ خود در اردیبهشت‌ماه سال ۹۳ از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی شیخلو از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم نهایتا در دادگاه تجدید نظر نیز تایید شد.

این وکیل دادگستری در تاریخ ۲۷ مهرماه سال ۹۳ برای اجرای حکم ۴ ماهه خود راهی زندان ارومیه شده بود.

در ماه‌های اخیر موج جدیدی از فشارهای امنیتی و قضایی بر روی وکلای دادگستری آغاز و بر تعداد وکلای بازداشتی و زندانی افزوده شده است. اغلب این احضار، بازجویی و بازداشت‌ها در ارتباط با پرونده موکلان آنها بوده است.

از جمله این بازداشت‌ها می‌توان به بازداشت محمد نجفی، نسرین ستوده، آرش کیخسروی، قاسم شعله سعدی، پیام درفشان، فرخ فروزان، هدی عمید و امیرسالار داودی اشاره کرد. از میان آنها تاکنون قاسم شعله سعدی، آرش کیخسروی، پیام درفشان، فرخ فروزان و هدی عمید با قرار وثیقه آزاد شده‌اند.

هرانا پیشتر در گزارشی به بررسی اجمالی وضعیت وکلای بازداشتی و زندانی پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید