خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اصناف, اندیشه و بیان  >  احمد تقوی، فعال صنفی معلمان در ابهر با تودیع قرار آزاد شد

احمد تقوی، فعال صنفی معلمان در ابهر با تودیع قرار آزاد شد

خبرگزاری هرانا – احمد تقوی، فعال صنفی ۶۵ ساله و معلم بازنشسته اهل شهر ابهر واقع در استان زنجان که در تاریخ ۳ دیماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود، با قرار وثیقه یکصد میلیون تومانی تا پایان مراحل دادرسی به صورت موقت آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز ۲۲ دی‌ماه ۱۳۹۷ احمد تقوی، فعال صنفی و معلم بازنشسته با قرار وثیقه یکصد میلیون تومانی آزاد شد.

یک منبع مطلع پیشتر در خصوص بازداشت این فعال صنفی به هرانا گفته بود: “آقای تقوی در ساعت یازده صبح روز پنج‌شنبه ۳ دی‌ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. وی دو روز اول بازداشت با خانواده خود تماس کوتاهی داشته و بعد از آن اطلاعی از وضعیت وی در دست نیست”.

هرچند از دلایل بازداشت آقای تقوی اطلاع دقیقی در دست نیست، با این حال احتمال می‌رود بازداشت وی در ارتباط با سخنرانی ایشان در تجمعات اعتراضی معلمان شهر ابهر در تاریخ ۲۹ آذرماه بوده باشد. 

جمعی از بازنشستگان ابهر، روز پنج شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۷ در مقابل فرمانداری این شهر اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کرده بودند. خواسته اصلی آنها بهبود وضعیت معیشتی بود.

طی سال جاری فشار بر فعالین صنفی معلمان و فرهنگیان کشور افزایش یافته است. در ماه‌های اخیر تعداد زیادی از معلمان و فعالین صنفی معلمان احضار، بازداشت و برخی نیز به حبس محکوم شده‌اند. تجمعات اعتراضی معلمان نیز که در شهرهای مختلف کشور صورت می‌گیرد غالبا با تهدید، احضار و بازداشت توسط نهادهای امنیتی همراه بوده است.

در تاریخ ۶ دی‌ماه نیز جمعی از فرهنگیان شاغل و بازنشسته در اصفهان، در اعتراض به مشکلات معیشتی، گرانی و پایین بودن حقوق اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند. این تجمع که در مقابل اداره کل آموزش و پرورش این استان و با حضور گسترده ماموران نظامی و امنیتی همراه بود، به بازداشت شماری از معترضان انجامید. ماموران با شلیک گاز اشک آور تلاش کردند تا معترضان را متفرق کنند.

همچنین در جریان تحصن سراسری آبان ماه معلمان که به دعوت شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان صورت گرفته بود، تعدادی از معلمان بازداشت و نهایتا در تاریخ‌های مختلف با قرار وثیقه آزاد شدند.

هرانا پیشتر در گزارشی همزمان با آغاز سال تحصیلی به بررسی وضعیت معلمان زندانی پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید