خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  بی خبری از وضعیت امیرسالار داودی، وکیل دادگستری

بی خبری از وضعیت امیرسالار داودی، وکیل دادگستری

خبرگزاری هرانا – وحید مشگانی فراهانی، وکیل مدافع امیرسالار داودی وکیل دادگستری از بی خبری در مورد وضعیت موکل خود خبر داد.  به گفته او طناز کلاهچیان، وکیل دادگستری و همسر امیرسالار داودی نیز به اتهام تبلیغ علیه نظام به شعبه دوم بازپرسی دادسرای اوین احضار و تحت بازجویی قرار گرفته است. آقای داودی روز سه‌شنبه ۲۹ آبان‌ماه توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و پس از تفهیم اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” به زندان اوین منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از یورونیور، وحید مشگانی فراهانی، وکیل مدافع امیرسالار داودی می‌گوید که احضار خانم کلاهچیان در ارتباط با پرونده امیرسالار داوودی بوده و قراری برای او صادر نشده است.

به گفته این وکیل دادگستری امیرسالار داوودی “در بند ۲۴۱ زندان اوین، بند حفاظت قوه قضائیه زندانی است اما در مورد کیفیت بازداشت و وضعیت کنونی و احوالات شخصی‌اش هیچ اطلاعی در دست نیست و چند تماس کوتاه با همسرش داشته است”.

وحید مشگانی فراهانی، وکیل آقای داودی می‌گوید: “امیرسالار را سال گذشته چندین بار با اتهامات مشترک به دادسرای رسانه و دادسرای امنیت(دادسرای اوین) احضار کردند که در نهایت بازپرس دادسرای رسانه، پرونده او را به دادسرای امنیت فرستاد. از زمانی که بازداشت شده تا همین الان، از حضور من در پرونده، ممانعت به عمل آوردند و من از محتویات پرونده هیچ اطلاعی ندارم. با موکلم ملاقاتی نداشتم و هیچ تماس تلفنی هم نداشتم. در واقع در یک بی خبری مطلق هستم”.

به گفته او امیرسالار داودی “در دو حوزه فعالیت می‌کرد. یعنی پرونده‌های سیاسی و امنیتی را وکالت می‌کرد و در فضای مجازی در کانال تلگرام‌اش “بدون روتوش” نکته نظرات سیاسی و اجتماعی و صنفی‌اش را منعکس می‌کرد. علی‌الاصول بازداشت و تشکیل پرونده برای ایشان حول این دو مورد است ولی اینکه مشخصا بگویم چی است چون پرونده را ندیده‌ام نمی‌توانم”.

وکیل امیرسالار داودی می‌گوید: “هر کسی که در موضع متهم قرار می‌گیرد از یکسری حقوق همچون حق داشتن وکیل و حق سکوت و .. برخوردار است اما در خصوص محرومیت امیرسالار از این حقوق و من نسبت به تکالیفی که، دارم فراقانونی دارد عمل می‌شود مگر اینکه در پرونده قرار عدم دسترسی صادر شده باشد و به ما ابلاغ نشده باشد”.

آقای مشگانی فراهانی توضیح می‌دهد: “بیش از ۱۵ بار در این مدت مراجعه کرده‌ام اما بازپرس پرونده، اجازه ملاقات خودش را هم به من نداده و به من گفته‌اند اگر کاری باشد خودمان به شما اطلاع می‌دهیم. البته بحث تبصره ماده ۴۸ را پیش کشیده‌اند که گفته‌ام من پیش از این تبصره و پیش از اینکه لیست وکلای مجازشان را در تهران اعلام کنند در پرونده امیرسالار اعلام وکالت کرده‌ام و وکیل او هستم و این تبصره شامل ما نمی‌شود”.

براساس تبصره الحاقی به ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی و کیفری در جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی و همچین جرایم سازمان یافته که مجازات آنها مشمول ماده ۳۰۲ این قانون است در مرحله تحقیقات مقدماتی طرفین دعوا وکیل یا وکلای خود را از بین وکلای رسمی دادگستری که مورد تایید رییس قوه قضاییه باشد انتخاب می‌کنند.

لیست ۲۰ نفر از وکلای تاییدشده قوه قضاییه خرداد ماه ۹۷ منتشر شد که متهمان سیاسی و امنیتی تنها مجاز هستند وکلای خود را از این لیست انتخاب کنند، لیستی که اعتراضات بسیاری از سوی کانون وکلا، وکلای دادگستری و فعالان حقوق بشر را به دنبال داشته است.

آقای مشگانی فراهانی می‌افزاید: “تبصره ماده ۴۸ با آئین دادرسی کیفری تطابق ندارد ولی من حتی قبل از این ماده و پیش از اعلام لیست وکلایی که اجازه دارند، وکالت امیرسالار را برعهده دارم و وکالت‌نامه‌ام روی پرونده است”.

به گفته او “وکلا در مقام دفاع، باید استقلال داشته باشند و حتی این استقلال را تا جایی می‌شود برد که حتی در مسائل جانبی مثل اظهارنظر درباره مسائل اجتماعی مصونیت داشته باشند. وکلا یک بال فرشته عدالت هستند و هر امری که باعث شود حقوق آنها در مقام دفاع تضییع یا محدود شود این امر محکوم است و روند رسیدگی را مخدوش می‌کند. چنانچه برای وکیل تهدیداتی ایجاد شود ما به هدف آیین دادرسی کیفری دست نخواهیم یافت”.

لازم به ذکر است که وحید مشگانی فراهانی در روز ۱۱ دی‌ماه از تمدید قرار بازداشت موکلش و احضار همسر وی خبر داده بود.

به گفته وکیل مدافع امیرسالار داودی، اتهامات مطروحه علیه موکلش “اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم علیه امنیت ملی”، “تبلیغ علیه نظام” و “توهین به رهبری” عنوان شده است.

وحید مشگانی فراهانی، وکیل مدافع امیرسالار داودی پیشتر در گفتگو با گزارشگر هرانا گفته بود: “از زمان بازداشت وی، اجازه ملاقات با آقای داودی و دسترسی به پرونده ایشان به من داده نشده است؛ با این حال پیش‌تر اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” به وی تفهیم شده است”.

این وکیل دادگستری در ادامه گفته بود: “با اینکه آقای داودی ۲ بار با خانواده خود و یک بار با بنده تماس داشته‌اند با این حال خانواده‌شان نیز تا کنون موفق به ملاقات با وی نشده‌اند و از محل دقیق نگهداری ایشان در زندان اوین نیز اطلاعی نداریم”.

امیرسالار داودی، وکیل دادگستری در تاریخ ۲۹ آبان‌ماه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود. مامورین پیش از بازداشت دفتر کار و منزل وی را مورد تفتیش قرار داده‌ و تعدادی از پرونده‌ها و وسایل شخصی وی را نیز ضبط کرده‌ بودند.

این وکیل دادگستری تاکنون وکالت بسیاری از پرونده‌های زندانیان و متهمین سیاسی از جمله سعید شیرزاد، سهیل عربی و زینب جلالیان را بر عهده داشته است.

در ماه‌های اخیر موج جدیدی از فشارهای امنیتی و قضایی بر روی وکلای دادگستری آغاز و بر تعداد وکلای بازداشتی و زندانی افزوده شده است. اغلب این احضار، بازجویی و بازداشت‌ها در ارتباط با پرونده موکلان آنها بوده است.

از جمله این بازداشت‌ها می‌توان به بازداشت محمد نجفی، نسرین ستوده، آرش کیخسروی، قاسم شعله سعدی، پیام درفشان، فرخ فروزان، هدی عمید و امیرسالار داودی اشاره کرد. از میان آنها تاکنون قاسم شعله سعدی، آرش کیخسروی، پیام درفشان، فرخ فروزان و هدی عمید با قرار وثیقه آزاد شده‌اند.

هرانا پیشتر در گزارشی به بررسی اجمالی وضعیت وکلای بازداشتی و زندانی پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید