خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز جمعه ۱۴ دی ۱۳۹۷, 14th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۱۰/۱۴ ساعت ۲۰:۰۰:۳۶

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته شدن یک کولبر در مناطق مرزی ارومیه

کشته شدن یک کولبر در مناطق مرزی ارومیه

خبرگزاری هرانا – یک کولبر جوان در مناطق مرزی شهرستان ارومیه در پی شلیک نیروهای مرزبانی جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، یک کولبر به نام «یعقوب کامیان نیک سیرت» فرزند رزاق از اهالی روستای جوجهی از توابع صومای برادوست شهرستان ارومیه که راهی ارتفاعات مرزی بود، در جریان شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی به جمعی از کولبران جان خود را از دست داد.

بر اساس این گزارش وی که هیچگونه کالای قاچاقی به همراه نداشته به ظن حمل کالای قاچاق در پایگاه مرزی بردوک بدون اخطار قبلی مورد برخورد مسلحانه قرار گرفته است.

پیش‌تر در روز چهارشنبه ۱۲ دی‌ماه، نیز دو کولبر در دو حادثه ی جداگانه در مناطق مرزی شهرهای نوسود و بانه در پی شلیک نیروهای مرزبانی زخمی شده بودند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت‌بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت‌های شغلی به آن روی می‌آورند و سالانه ده‌ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می‌شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، به تازگی با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور بصورت مستقیم یا غیرمستقیم بواسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید