خبرگزاری هرانا

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  محیط زیست؛ دستگیری ۸۴ شکارچی غیرمجاز و ۵۹۰ قاچاقچی چوب و تخریب کننده جنگل

محیط زیست؛ دستگیری ۸۴ شکارچی غیرمجاز و ۵۹۰ قاچاقچی چوب و تخریب کننده جنگل

خبرگزاری هرانا – مقامات قضایی و مسئولان یگان حفاظت محیط زیست در اظهار نظراتی جداگانه از دستگیری ۸۷ شکارچی غیر مجاز و همینطور ۵۹۰ تن از عوامل تخریب جنگل ها از جمله ۶ زن که به قاچاق چوب متهم شده اند خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، مسئولان مختلف در اظهار نظراتی جداگانه از بازداشت دهها تن از عوامل شکار و تخریب محیط زیست به خصوص در مناطق حفاظت شده خبر دادند.

دستگیری ۸۳ شکارچی غیر مجاز در خراسان رضوی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی برای این تعداد متخلف شکار و صید ۵۶ فقره پرونده به مرجع قضایی ارائه کرده است.
ابوالفضل شعبانی افزود: ۲۴ قبضه اسلحه شکاری و ۷۳۵ تیر فشنگ از این متخلفان کشف و ضبط شد.
وی ادامه داد: لاشه ۱۳ قوچ و میش، ۶ آهو، ۵ رأس کل و بز و نیز لاشه ۳۴۲ قطعه پرنده وحشی از قبیل چکاوک و سهره از دیگر موارد کشف شده از این متخلفان بوده است.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی با بیان اینکه در یک ماه اخیر محیط بانان از ارتکاب هفت فقره شکار غیر مجاز نیز جلوگیری کرده اند اظهار داشت: میزان خسارت وارد شده از سوی متخلفان به محیط زیست این استان در این مدت یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال بوده است که واریز این مبلغ جریمه به حساب خزانه از سوی متخلفان یک الزام قانونی است.
گونه‌های شاخص حیات وحش خراسان رضوی شامل بز وحشی، قوچ، گوسفند وحشی، آهو، پلنگ، یوزپلنگ، گرگ، کفتار و انواع پرندگان از قبیل پرندگان شکاری، هوبره و کبک است.

اتهام ۶ زن به قاچاق چوب در مازندران

دادستان مرکز مازندران نیز امروز گفت: در سال جاری ۵۸۹ نفر به اتهام موضوعات مربوط به جنگل محاکمه شدند و جالب آنکه خانم‌ها نیز در حال قاچاق چوب بوده و ۶نفر از متهمان را بانوان تشکیل می‌دهند.
به گزارش ایسنا، سید یونس حسینی عالمی در نشستی با خبرنگاران که در دادستانی مرکز استان برگزار شد، با بیان اینکه امکانات و بودجه کافی برای حفاظت از منابع طبیعی وجود ندارد، تصریح کرد: اداره کل منابع طبیعی نیز همانند محیط زیست با کمبود امکانات و نیروها در راستای حفاظت از عرصه‌ها مواجه است.

دستگیری شکارچیان متخلف در مهاباد

از سوی دیگر خبرگزاری صدا و سیما مرکز مهاباد گزارش کرد؛ رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مهاباد گفت: مأموران یگان حفاظت این اداره چهار شکارچی متخلف را در ارتفاعات کوهستانی این شهرستان دستگیر کردند.
فاروق سخنور افزود: نیروهای یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان در عملیات گشت زنی و پایش مناطق کوهستانی موفق شدند این شکارچیان را در نزدیکی منطقه هاوشینان  دستگیر کنند.
سخنور گفت: از این شکارچیان متخلف یک قطعه لاشه کبک و سه قبضه اسلحه شکاری غیرمجاز و یک قبضه اسلحه مجاز کشف و ضبط شد.
وی اضافه کرد: متهمان پس از تشکیل پرونده برای سیرمراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل شدند.

۱۲ تن چوب قاچاق در روانسر کشف شد

همچنین خبرگزاری صدا و  سیما مرکز کرمانشاه نیز گزارش کرد، سرهنگ “ایمان مرادی” فرمانده انتظامی شهرستان روانسر اظهار داشت: در راستای اجرای طرح مبارزه با قاچاق کالا، ماموران انتظامی شهرستان روانسر حین گشت زنی و کنترل خودرو‌های عبوری در محور روانسر – جوانرود به یک دستگاه کامیون مشکوک و آن را متوقف کردند.
وی ادامه داد: در بازرسی از این کامیون ۱۲ تن چوب قاچاق از نوع گردو و زرد آلو کشف شد.
سرهنگ مرادی تصریح کرد: طبق نظر کارشناسان ارزش این محموله قاچاق به حدود ۵۰۰ میلیون ریال می‌رسد.
رئیس پلیس شهرستان روانسر همچنین از دستگیری یک متهم در این رابطه و معرفی وی به دستگاه قضائی جهت سیر مراحل قانونی و صدور حکم لازم خبر داد.</p>

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید