خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۴ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۴ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز شنبه، جمعی از بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دانشجویان و خانواده های دانشجویان جانباخته در حادثه واژگونی اتوبوس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد تهران مقابل درب ورودی این دانشگاه، خانواده های کارگران بازداشتی گروه ملی فولاد ایران در مقابل استانداری خوزستان و جمعی از کشاورزان استان ‎اصفهان در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، امروز شنبه ۸ دی ماه ۱۳۹۷، جمعی از بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی خود تجمع کردند.

این بازنشستگان می‌گویند: “پاداش پایان خدمت برای عده زیادی از بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکی پرداخت نشده است”.

بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکی مشهد خواستار پرداخت به موقعِ پاداش پایان خدمت خود شدند. این بازنشستگان می‌گویند: “اگر پاداش پایان خدمت را همان زمان بازنشستگی پرداخت کنند، می‌توانیم با آن برای آینده خود و فرزندانمان سرمایه‌گذاری کنیم؛ اما وقتی این مبلغ را با ماه‌ها و حتی سال‌ها تاخیر می‌پردازند، دیگر برای ما فایده‌ای ندارد چون پول، ارزش خود را مدام از دست می‌دهد”.

این بازنشستگان خواستار پاسخگویی مقامات وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی شدند.

تجمع اعتراضی دانشجویان و خانواده های دانشجویان جانباخته در حادثه واژگونی اتوبوس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد تهران در مقابل درب ورودی دانشگاه

به گزارش ایرنا، امروز شنبه ۸ دی ماه ۱۳۹۷، دانشجویان و خانواده های دانشجویان جانباخته در حادثه واژگونی اتوبوس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد تهران مقابل درب ورودی این دانشگاه نسبت به آنچه بی لیاقتی مسئولان دانشگاه در حفظ جان دانشجویان می‌نامند ، تجمع اعتراضی برگزار کردند.

سه شنبه گذشته بود که در سانحه دلخراش واژگونی اتوبوس دانشجویان واحد علوم تحقیقات داخل محوطه این دانشگاه، ۱۰ تن جان خود را از دست دادند و ۲۶ دانشجوی دیگر نیز مصدوم شدند.

در ویدئوهای منتشر شده در جریان این تجمع معترضان شعارهایی ازجمله “دانشجوی شهیدم، خونتو پس میگیرم”، “ولایتی ولایتی، اسوه بی لیاقتی”، “مسئول بی لیاقت، استعفا استعفا”، “مسئول بی لیاقت، محاکمه محاکمه”، “مسئول بی کفایت استعفا استعفا”، “دانشجو می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد” و “روز عزاست امروز دانشجوی ایرانی صاحب عزاست امروز” سر دادند.

مادر یکی از دانشجویان جانباخته نیز طی صحبت هایی خطاب به تجمع کنندگان گفت: “دخترم پر پر شد، یک مسئول باید جواب منو بده، من تا جواب نگیرم، تا جواب خون به ناحق ریخته شده دخترم رو نگیرم از پا نمی نشینم. چطور وقتی اتوبوس کربلا چپ میشه میگید شهید اما به این بچه ها میگن «فوتی»، بچه های ما شهدای علم هستند. خواهشم از شما دانشجویان اینه که پشت من بایستید و منو تنها نذارید.

امروز همچنین سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه طی بیانیه ای ضمن ابراز همدردی با خانواده های دانشجویان جان باخته در حادثه واژگونی اتوبوس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد تهران و جامعه دانشجویان کشور، نسبت به سیاست های دولت در زمینه حمل و نقل و شرایط اقتصادی رانندگان و کامیون داران انتقاد کرد و هشدار داده است که احتمال تکرار حوادث این چنینی وجود دارد.

بر اساس گزارش ایرنا به گفته تعدادی از آنان ، عزل برخی مدیران صرفا فرار به جلو مسئولان دانشگاه و سلب مسئولیت است، در حالی که سالهاست همه از خطرناک بودن این جاده مطلع بودند اما هیچ اقدامی نکردند.

یکی دیگر از دانشجویان گفت: “استعفای بالاترین دست اندرکار و مقام دانشگاه و سرپرست علوم و تحقیقات حداقل هزینه ای است که این افراد باید پرداخت کنند آنها حتی حاضر به عذر خواهی نیز نشدند”.

تجمع کنندگان با خواندن سرود یار دبستانی من یاد دانشجویان جان باخته در سانحه واژگونی اتوبوس را گرامی داشتند.

دانشجویان حضور فوری مسئولان در محل تجمع را خواستار شدند و اعلام کردند تا زمان حضور یکی مسئولان رده بالای دانشگاه آزاد به تجمع خود ادامه می دهند.

دانشجویان در این تجمع با قرائت بیانیه ای ۹ ماده ای متفرق شدند، از جمله بندهای این بیانیه درخواست استعفا و عذرخواهی سرپرست واحد علوم و تحقیقات و رئیس دانشگاه آزاد، عذرخواهی رسمی در تریبون رسمی توسط سرپرست واحد و رئیس دانشگاه ، ساخت یادبود برای عزیزان از دست رفته ، استقرار همیشگی اورژانس در محل دانشگاه، نوسازی ناوگان اتوبوسرانی، تعیین سرعت مجاز، نصب برگه معاینه فنی در اتوبوس، بررسی آن در بازه های زمانی کوتاه و استخدام راننده های با صلاحیت است .

همچنین ساخت حفاظ برای جلوگیری از ریزش کوه و نصب گاردریل در طول مسیر ، رایگان شدن یا حداقل کم شدن هزینه آژانس‌ها تا هنگامی که نوسازی ناوگان و حفاظت مسیرها تامین شود ، نظارت بهداشتی مداوم بر بوفه‌ها و راه اندازی بوفه سر پوشیده ابن سینا، تعویق امتحانات به دلیل مناسب نبودن اوضاع روحی دانشجویان از دیگر محورهای مورد درخواست دانشجویان است.

تجمع خانواده‌های کارگران بازداشتی فولاد اهواز مقابل استانداری/چرا نامه آزادی هفت نفر امضا نمی‌شود؟!

به گزارش ایلنا، خانواده‌های کارگران بازداشتی گروه ملی فولاد ایران برای چندمین بار پیاپی مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

خانواده‌های کارگران بازداشتی گروه ملی فولاد در اعتراض به آزاد نشدن بازداشتی‌ها مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

معترضان می‌گویند: “چهارده روز از بازداشت عزیزانمان گذشته اما هنوز هیچ خبری از آزادی نیست”.

در تجمع امروز، علاوه بر خانواده‌ی کارگران، جمعی از کارگران فولاد نیز شرکت داشتند.

لازم به ذکر است که روز پنجشنبه ۶ دی‌ماه، محمدعلی جداری فروغی، وکیل مدافع برخی از کارگران بازداشت‌شده‌ی شرکت فولاد اهواز از آزادی بیش از ده تن دیگر از کارگران این شرکت خبر داد و گفت تعداد دیگری از کارگران کماکان در بازداشت به سر می‌برند.

این وکیل مدافع همچنین روز سه‌شنبه ۴ دی‌ماه، گفت: “قرار کفالت برای تعدادی از کارگران بازداشتی پذیرفته شده و مراحل آزادی آنها در حل طی شدن است. امیدوارم ظرف امروز و فردا کارگران فولاد اهواز آزاد شوند”.

در تاریخ ۲ دی‌ماه ۱۳۹۷ نیز وکیل تعدادی از کارگران بازدشت‌شده‌ی گروه ملی فولاد اهواز از آزادی شش کارگر طی روزهای ۱ و ۲ دی‌ماه خبر داد.

هرانا روز چهارشنبه ۲۸ آذرماه نیز از آزادی یازده تن از کارگران معترض بازداشتی شرکت فولاد اهواز با قرار کفالت خبر داده بود.

هویت این افراد “سیدحبیب طباطبایی، جواد غلامی، محسن بلوطی، مهدی طهماسبی، کوروش اسماعیلی، علی امامی (اتمامی)، عبدالرضا دستی، سهراب نعامی، حسین عساکره، فریبرز شیخ رباط و سید علی جواد پور” احراز شده بود.

پس از نیمه شب یکشنبه ۲۵ آذرماه و چند روز پس از آن، دست کم ۴۳ تن از کارگران این شرکت توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند. از روز چهارشنبه ۲۸ آذرماه تا روز سه‌شنبه ۴ دی‌ماه در مجموع ۱۸ تن از کارگران بازداشتی با قرار کفالت آزاد شده‌ بودند.

به گفته منابع کارگری در فولاد اهواز، همزمان با این بازداشت‌ها نیروهای امنیتی به منزل تعدادی دیگر از کارگران نیز رفته بودند ولی به دلیل عدم حضور آنان موفق به بازداشت آنها نشده‌اند.

خواسته اصلی کارگران معترض این شرکت ”لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه” است.

گروه ملی صنعت فولاد توسط گروه سرمایه‌گذار امیرمنصور آریا در اهواز اداره می‌شد. به گفته کارگران بعد از تشکیل پرونده قضایی برای متهم پرونده که اعدام شد، این واحد صنعتی زیر نظر قوه قضاییه قرار گرفت و بعد به بخش خصوصی منتقل شد.

کارگران فولاد خوزستان، چند ماه است که حقوق نگرفته‌اند. آنها اواخر سال گذشته نیز در اعتراض به عدم دریافت حقوق، دست به تجمع اعتراضی زده بودند.

کارگران گروه ملی فولاد در آبان و آذر سال جاری، با پیوستن به کارگران معترض نیشکر هفت تپه، تجمعات بزرگی را در شهرستان شوش و اهواز سازماندهی کردند.

در برخی از این راهپیمایی‌های اعتراضی خانواده‌های کارگران نیز به آنها پیوستند. آنها برای بیان اعتراضات‌شان بارها در مقابل ساختمان‌های مقامات و نهادهای حکومتی از جمله مصلاهای نماز جمعه، استانداری و دفتر نماینده رهبری جمع شدند.

تجمع کشاورزان در استان ‎اصفهان

به گزارش هرانا، امروز شنبه ۸ دی ماه ۹۷، جمعی از کشاورزان استان ‎اصفهان در اعتراض به عدم دریافت حق آبه خود، برای هفتمین روز متوالی اقدام به برگزاری تجمع کردند.

طی روزهای گذشته نیز کشاورزان در استان ‎اصفهان در اعتراض به عدم دریافت حق‌آبه شان اقدام به برگزاری تجمع کرده بودند.

بحران آب در ایران یکی از مسائل عمده محیط‌زیستی در کشور محسوب می‌شود و تا به امروز بارها به تنش و درگیری انجامیده است.

پیش‌تر در تاریخ ۳ آذرماه نیز کشاورزان معترض اصفهانی برای بیست و پنجمین بار طی کمتر از یکسال، خط لوله انتقال آب رودخانه زاینده‌رود به یزد را تخریب کردند.

خشکسالی و پروژه‌های مختلف آب از شهرهای مختلف ایران، سال‌هاست که درگیری‌ها و اعتراض‌هایی را در مناطق مختلف کشور ایجاد کرده است. عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور گفته که اگر خشکسالی ادامه پیدا کند پنج سال دیگر «چهره» ایران «از همه نظر تغییر خواهد کرد» و همچنین کشور در ۱۰ سال آینده «با فاجعه‌ای بزرگ مواجه می‌شود».

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید