خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته و زخمی شدن ۳ کولبر در مناطق مرزی

کشته و زخمی شدن ۳ کولبر در مناطق مرزی

خبرگزاری هرانا – دو کولبر در دو حادثه ی جداگانه در مناطق مرزی شهرهای ارومیه و خوی در پی شلیک نیروهای مرزبانی زخمی شدند. همچنین یک کولبر در مناطق مرزی بانه در حین کولبری به هنگام عبور از رودخانه دچار حادثه شده و غرق شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، شلیک نیروهای مرزبانی منطقه‌ی مرگور ارومیه به سوی جمعی از کولبران در این منطقه به زخمی شدن یک کولبر به نام “زبیر حمیدی ۲۴ ساله فرزند عبدالواحد” منجر شد.

بر اساس این گزارش این کولبران هیچگونه کالای قاچاقی همراه نداشته‌اند و به ظن حمل کالای قاچاق بدون اخطار قبلی مورد شلیک قرار گرفته‌اند.

پیش از آن شامگاه سه‌شنبه ۴ دی‌ماه هم در مناطق مرزی قطور از توابع شهرستان خوی یک کولبر به نام «فرشاد میرزایی» از اهالی روستای بلسور سفلی بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی زخمی شده بود.

همان روز یک کولبر به نام «یاسین رحیمی» فرزند ناصر از اهالی روستای بوالحسن بانه در حین کولبری در رودخانه‌ی مرزی زلی دچار حادثه شده و غرق شد.

پیش‌تر در روز دوشنبه ۳ دی‌ماه نیز سه کولبر در دو حادثه‌ی جداگانه در مناطق مرزی شهرستان سردشت در پی شلیک نیروهای مرزبانی زخمی و به بیمارستان منتقل شده بودند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت‌بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت‌های شغلی به آن روی می‌آورند و سالانه ده‌ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می‌شوند.

بر اساس گزارش سالیانه منتشر شده مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در طول سال ۱۳۹۶، گزارش قتل ۴۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۵۸ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده که عمدتا این تلفات انسانی در مناطق کردنشین گزارش شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۲۲۴ شهروند هدف تیراندازی نیروهای انتظامی و مرزبانی قرار گرفتند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید