خبرگزاری هرانا

    خانه  > زنان, سایر گروهها, کودکان  >  بخش دیشموک؛ مرگ کودک ۱۶ ساله باردار پس از اقدام به خودسوزی/ خودسوزی ۵ زن از ابتدای سال جاری در دیشموک

بخش دیشموک؛ مرگ کودک ۱۶ ساله باردار پس از اقدام به خودسوزی/ خودسوزی ۵ زن از ابتدای سال جاری در دیشموک

خبرگزاری هرانا – رئیس مرکز بهداشت بخش دیشموک در شهرستان کهگیلویه گفت که روز گذشته یک کودک ۱۶ ساله متأهل که یک بچه ۶ ماهه در شکم داشت پس از اقدام به خودسوزی جان خود را از دست داد. از ابتدای سال جاری تاکنون چهار زن متأهل و یک دختر مجرد در بخش دیشموک اقدام به خودسوزی کرده‌اند که از این تعداد چهار نفر جان خود را از دست داده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، رئیس مرکز بهداشت بخش دیشموک گفت: “زهرا عباسی کودک ۱۶ ساله متأهل دیشموکی با مواد اشتعال‌زا خود را به آتش کشید”.

علی بخش فرامرزی پنجشنبه‌شب اظهار داشت: “بعدازظهر روز پنجشنبه ۶ دی‌ماه این کودک به علت سوختگی به درمانگاه دیشموک انتقال داده شد”.

سوختگی این کودک بیش از ۹۵ درصد بود و برای درمان به یاسوج اعزام شد.

فرامرزی بیان کرد: “زهرا در بیمارستان یاسوج به علت سوختگی بالا جان خود را از دست داد”.

به گفته اهالی منطقه این کودک متأهل یک بچه ۶ ماهه در شکم داشت.

در سال جاری پنج مورد سوختگی در بخش دیشموک گزارش شده که از این تعداد چهار نفر جان خود را از دست داده است.

از این تعداد چهار زن متأهل و یکی از آنها مجرد بوده است.

پیش‌تر محمد نوروزی‌نیا رییس آموزش و پرورش دیشموک با اشاره به اینکه نرخ خودسوزی بین زنان منطقه بالاست گفته بود که ازدواج‌های تحمیل شده از مهمترین دلایل خودسوزی دختران در این بخش است. نوروزی‌نیا اظهار کرد “نرخ خودسوزی بین زنان بخش دیشموک بالاست. به گونه‌ای که هر سه ماه یک‌بار این خودسوزی‌ها رخ می‌دهد. از دلایل عمده این خودسوزی می‌توان به سطح پایین فرهنگی، اقتصادی و ازدواج‌های تحمیل شده اشاره کرد”.

بخش دیشموک از بخش‌های شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد محسوب می‌شود که با یاسوج مرکز این استان حدود ۲۹۰ کیلومتر فاصله دارد. این بخش از محرومیت های فراوانی رنج می‌برد.

بر اساس گزارش سالیانه منتشر شده مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در طول سال ۱۳۹۶، وقوع ۱۲ مورد خودسوزی زنان توسط هرانا ثبت شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید