خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷, 13th of July 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۱۰/۰۴ ساعت ۲:۲۲:۱۴

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, زندانیان  >  با پایان بازجویی ها؛ محمدصابر ملک رئیسی و شیراحمد شیرانی به زندان اردبیل منتقل شدند

با پایان بازجویی ها؛ محمدصابر ملک رئیسی و شیراحمد شیرانی به زندان اردبیل منتقل شدند

خبرگزاری هرانا – محمد صابر ملک رئیسی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اردبیل که صبح روز چهارشنبه ۲۱ آذرماه پس از احضار به دفتر زندان به مکان نامعلومی منتقل شده بود روز جاری به بند هفت زندان اردبیل بازگردانده شده است. همچنین روز گذشته شیراحمد شیرانی دیگر زندان محبوس در این زندان نیز که پیشتر به مکان نامعلومی منتقل شده بود، روز گذشته به این بند بازگردانده شده است. گفته می‌شود انتقال این افراد جهت بازجویی در خصوص ارتباط با رسانه‌های خارجی و توسط وزارت اطلاعات بوده است. زندانیان سیاسی این بند برای چند روز در اعتراض به عدم رعایت مسایل بهداشتی و پزشکی توسط مسولین زندان دست به اعتصاب غذا زده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۳ دی‌ماه ۹۷، محمدصابر ملک رئیسی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اردبیل پس از ۱۲ روز به بند هفت زندان اردبیل بازگردانده شد.

همچنین روز گذشته شیر احمد شیرانی دیگر زندانی محبوس در این زندان نیز که پیش‌تر به بازداشتگاه اداره اطلاعات منتقل شده بود پس از بازجویی در همین ارتباط به بند ۷ این زندان بازگردانده شده است.

یک منبع نزدیک به این زندانیان ضمن تائید این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “انتقال محمدصابر ملک‌رئیسی و شیراحمد شیرانی از زندان به اداره اطلاعات و جهت بازجویی در خصوص ارتباط با ارتباط با رسانه‌های خارجی بوده است”.

از آنجایی که این قبیل انتقال‌ و بازجویی‌ها در بسیاری از موارد مشابه به پرونده‌سازی علیه زندانیان توسط مسئولین زندان یا نهادهای امنیتی منتهی می‌شود این اقدام مسئولین زندان و اداره اطلاعات باعث افزایش نگرانی از وضعیت این زندانیان شده است.

هرانا پیشتر در گزارشی از انتقال محمد صابر رئیسی در تاریخ ۲۱ آذرماه به مکان نامعلوم خبر داده بود.

پیشتر یک منبع نزدیک به ملک رئیسی به گزارشگر هرانا گفته بود: “پس از انتقال آقای ملک رئیسی، محمدرضا مختاری رئیس اداره کل حفاظت اطلاعات استان اردبیل، پرویز سورآذر، رئیس حفاظت اطلاعات زندان اردبیل و بهرام نوروزی مدیر داخلی اندرزگاه ۲ این زندان به بند آمدند و در پاسخ زندانیان به آنها گفته که صابر تا ۱۰ الی ۱۵ روز دیگر بر نمی‌گردد تا درس عبرتی برای شما باشد که اطلاعات زندان را به خارج از زندان ندهید”.

این منبع همچنین گفته بود: “محمدرضا مختاری رئیس اداره کل حفاظت اطلاعات استان اردبیل پیش از انتقال ملک رئیسی با لحنی توهین‌آمیز به مادر این زندانی گفته بود پسرت وکیل مدافع زندانیان شده، باید ادبش کنیم و تهدید کرده که دادگاهی‌اش می‌کنم و به خلخال تبعیدش می‌کنم”.

لازم به ذکر است ملک رئیسی پیشتر به همراه یازده تن دیگر از زندانیان در نامه‌ای سرگشاده خطاب به جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران، از نقض حقوق اعمال شده بر زندانیان محبوس در این زندان پرده برداشتند که نوشتن این نامه برای امضاکنندگان آن تهدید، محرومیت و آزارهایی را از سوی پرسنل زندان در پی آورده است.

محمدصابر ملک رئیسی بعنوان یک نمونه کم سابقه در دهه اخیر، در سن ۱۵ سالگی بازداشت شد و آنطور که خود در نامه هایش گفته به خاطر فعالیت‌های یکی از برادرانش و در حالی که دستگاه امنیتی دسترسی به برادرش نداشت به عنوان “گروگان “دستگیر شده است.

دیگر زندانی مورد اشاره این گزارش احمد شیرانی است، آقای شیرانی ۳۵ ساله، فرزند چاکر، اهل زاهدان و ساکن تهران، در تاریخ ۱۳ خرداد ۷۹ توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت و به مدت ۲ سال در سلول انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات مورد بازجویی و شکنجه قرار داشته است.

این زندانی اهل زاهدان نهایتا بعد از تحمل دو سال انفرادی درپی یک اعتصاب «خشک و تر» در یک دادگاه «نمایشی» به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق محاربه به تحمل ۲۲ سال حبس در تبعید محکوم شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید