خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته و زخمی‌شدن چهار کولبر در مناطق مرزی

کشته و زخمی‌شدن چهار کولبر در مناطق مرزی

خبرگزاری هرانا – سه کولبر در مناطق مرزی شهرستان‌های اشنویه، پیرانشهر و سردشت در پی شلیک نیروهای مرزبانی زخمی شدند. همچنین یک کولبر در شهرستان جوانرود در حین کولبری بر اثر سرمازدگی سکته کرد و جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، شلیک نیروهای مرزبانی اشنویه به سوی جمعی از کولبران در منطقه دشت‌بیل منجر به زخمی‌شدن یک کولبر به نام “علی مامند” شد.

بر اساس این گزارش این افراد کالای قاچاق همراه نداشته‌اند و راهی منطقه مرزی مرگور ارومیه بوده‌اند که از سوی نیروهای مرزبانی به آن‌ها شلیک شده است. پس از زخمی‌شدن “علی مامند” سایر کولبران متواری شده‌اند و مقادیر زیادی از کالاهای آن‌ها مصادره شده است.

همچنین روز چهارشنبه ۲۸ آذرماه یک کولبر به نام “رحمان شوانه” از اهالی روستای دولتو از توابع شهرستان سردشت در پی شلیک نیروهای مرزبانی مستقر در پایگاه مرزی کانی‌زرد از ناحیه‌ی پا زخمی شده و جهت رسیدگی پزشکی به مراکز درمانی منتقل شد.

از جوانرود هم گزارش شده است که روز سه‌شنبه ۲۷ آذرماه یک کولبر به نام “سالار تنهایی” ۳۲ ساله فرزند سهراب، در ارتفاعات نوسود از توابع استان کرمانشاه بر اثر سرمازدگی و سنگینی بار سکته کرده و جان خود را از دست داده است.

پیشتر در روز یکشنبه ۲۵ آذرماه هم نیروهای مرزبانی در مرز پیرانشهر گروهی از کولبران را به رگبار بسته بودند و در پی آن یک کولبر به نام “نادر نبی‌زاده” از اهالی روستای زیوه زخمی شده بود.

در همه‌ی این موارد، کولبران به ظن حمل کالای قاچاق و بدون اخطار قبلی مورد شلیک قرار گرفته‌اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت‌بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصتهای شغلی به آن روی می‌آورند و سالانه ده‌ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می‌شوند.

بر اساس گزارش سالیانه منتشر شده مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در طول سال ۱۳۹۶، گزارش قتل ۴۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۵۸ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده که عمدتا این تلفات انسانی در مناطق کردنشین گزارش شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۲۲۴ شهروند هدف تیراندازی نیروهای انتظامی و مرزبانی قرار گرفتند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید