خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران شهرداری بروجرد

معوقات مزدی کارگران شهرداری بروجرد

خبرگزاری هرانا – کارگران شاغل در شهرداری بروجرد همچنان مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند. یک عضو کارگروه نظارت بر حسابرسی از شهرداری‌های استان لرستان پیرامون ۹ ماه دستمزد معوق کارکنان شهرداری بروجرد گفت که “این تعداد ماه، مجموع مطالبات باقی‌مانده آنها از سال‌های گذشته است. در واقع، از حدود سال ۸۹ بدین سو، معوقات در شهرداری بروجرد آغاز شده است. ما ابتدا باید حقوق‌های معوق را به‌روز کرده، و مورد رسیدگی قرار دهیم. سپس هم باید به سمت انضباط مالی برویم”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران و کارکنان شهرداری بروجرد ۹ ماه مطالبه دستمزد از شهرداری دارند.

اخبار اعتراضات و تجمعات صنفی آنها برای پیگیری مطالباتشان هم، گاها در رسانه‌ها انتشار می‌یابد. در روزهای گذشته نیز، حدود سیصد نفر از آنها جهت پیگیری وضعیت مطالباتشان در محوطه شهرداری مرکزی این شهر تجمعی برگزار کردند.

از سال ۸۹ معوقات در شهرداری بروجرد آغاز شد

فریبرز محسنی (عضو شورای شهر و رییس کمیسیون عمران و خدمات شهری بروجرد، عضو شورای استان لرستان و عضو کارگروه نظارت بر حسابرسی از شهرداری‌های استان لرستان) ضمن اشاره به اینکه تمام کارکنان شهرداری بروجرد مطالبه معوق دارند، گفت: “در این قضیه، نکته‌ای وجود دارد که حتما باید لحاظ شود. ممکن است برخی فکر کنند این افراد به‌طور مداوم و ممتد بین ۸ الی ۹ ماه است که دستمزد نگرفته‌اند اما این تعداد ماه، مجموع مطالبات باقی‌مانده آنها از سال‌های گذشته است. در واقع، از حدود سال ۸۹ بدین سو، معوقات در شهرداری بروجرد آغاز شده است”.

وی تصریح کرد: “از لحاظ قانونی، اگر حقوق کارگر به وی پرداخت نشود، او می‌تواند برای احیای حقوقش به اداره کار مراجعه کرده و حقش را از کارفرما دریافت کند. اما مازاد بر آنچه که مشخص و تعریف شده، اگر کاری انجام شد با طی مراحل قانونی، قابل پرداخت خواهد بود”.

به‌جای ۸۰۰ نیرو، نیروهای شهرداری بالغ بر۱۴۰۰ نفر شده

محسنی اشاره کرد: “دخل و خرج شهرداری با مازاد نیروهایی که از سال‌های گذشته به کار گمارده شده‌اند، نمی‌سازد. از سال ۸۹ بدین سو، ۵۰۰ الی ۶۰۰ نیرو، مازاد بر چارت سازمانی مجموعه شهرداری بروجرد به کار گرفته شده‌اند یعنی به جای حدود ۸۰۰ نیرو، تعداد نفرات بالغ بر۱۴۰۰ نفر شده است. میانگین دریافتی این افراد، دو-سه برابر دستمزد مصوب است. حال این دستمزد را بگذارید در کنار حق بیمه این افراد، تا متوجه شوید که چه بار مالی سنگینی بر دوش شهرداری است. یعنی میانگین دستمزدهای پرداختی در شهرداری که قاعدتا باید در حدود دو و نیم میلیون تومان باشد، اکنون بالغ بر چهار میلیون و هفتصد-هشتصدهزار تومان شده است. اکنون هم که من با شما صحبت می‌کنم، مجموع پرداختی ما بابت حقوق و مزایای پرسنل در هر ماه در حدود ۴ و نیم میلیارد تومان است. با توجه به افزایش احتمالی ۲۰ درصدی دستمزد و مزایای سال آینده، این مبلغ به حدود ۶ میلیارد تومان خواهد رسید”.

عضو شورای شهر بروجرد عنوان داشت: “این هزینه‌ها در شرایطی است که ما از سویی با کاهش ساخت و سازها و سایر مسیرهای درآمدی مواجهیم و از سوی دیگر، افزایش سنواتی حقوق و مزایا را پیش رویمان داریم”.

وی یادآور شد: “از زمان آغاز به کار من و همکارانم در دوره جدید شورای شهر (شهریور ۹۶)، تاکنون دو ماه معوقه ایجاد شده، یعنی طی این ۱۶ ماه، ۱۴ ماه حقوق کارکنان پرداخت شده است. البته در حدود ۱۵ روز پیش، ما توانستیم یک‌ماه از معوقات را پرداخت کنیم”.

اگر کارگران حقوقشان را دریافت نکنند، اعضای شورای شهر هم حق‌ جلسه‌ نمی‌گیرند

عضو شورای اسلامی استان لرستان، اظهار داشت: “اعضای شورای شهر، تفاهم نانوشته‌ای بینشان وجود دارد که اگر در یک ماه، کارگران حقوقشان را دریافت نکنند، ما هم هزینه قانونی حق‌الجلسه‌مان را نگیریم یعنی ما هم به یک شکلی در درد آنها شریک باشیم. از همین رو، ما هم آخرین حق‌الجلسه‌ای را که دریافت کرده‌ایم، ۳۱تیرماه بوده است. اینگونه نیست که اعضای شورا حق‌الجلسه خودشان را به‌روز بگیرند و کارگر مواجبش را دریافت نکرده باشد. این موضوع به‌رغم این واقعیت است که بودجه شورا از شهرداری جدا است. با این حال، به لحاظ نقشی که ما در تصمیم‌گیری داریم و برای اینکه بتوانیم تا اندازه‌ای همدردی با کسانی که دستمزد نگرفته‌اند، داشته باشیم حق‌الجلسه‌هایمان را نمی‌گیریم”.

اراضی شهرداری را برای پرداخت معوقات به فروش گذاشته‌ایم

وی تاکید کرد: “ما تمام توانمان را برای رفع مشکل کارگران گذاشته‌ایم. بخشی از اراضی شهرداری را به‌رغم اینکه این اموال و اراضی حق همه مردم هستند و باید برای منافع کل مردم شهر، لحاظ شوند، برای پرداخت معوقات به فروش گذاشته‌ایم”.

محسنی خاطرنشان ساخت: “من باتوجه به ۲۳ سال سابقه کار و برخورداری از مدرک کارشناسی ارشد و مشغولیت در یکی از ارگان‌های دولتی، در مجموع دو میلیون و نهصدهزار تومان دریافت می‌کنم اما همزمان کسانی هستند که با سابقه کار کمتر و مدرک تحصیلی پایین‌تر، مدیریت بخشی از شهرداری را برعهده دارند و در حدود شش میلیون و ۳۰۰ هزار تومان دستمزد در هر ماه دریافت می‌کنند”.

عضو کارگروه نظارت بر حسابرسی از شهرداری‌های استان لرستان در پایان، گفت: “ابتدا باید حقوق‌های معوق را به‌روز کرده و مورد رسیدگی قرار داد. سپس باید به سمت انضباط مالی برویم چراکه در درازمدت خود کارکنان از این جریان آسیب خواهند خورد. همین الان کارگری هست که سی سال کار کرده و بازنشست شده، اما سنواتش را نداریم که پرداخت کنیم. همان‌طور که گفتم دلیل اینها به این خاطر است که دخل و خرج شهرداری با هم نمی‌خواند. در واقع، این حدود ۸ ماه معوقه در دل این ۷ سال اخیر است که در حال حاضر، در پی پرداخت آنها هستیم. دخل و خرج شهرداری چه به لحاظ تعداد پرسنل و چه از نظر میزان دستمزد، با یکدیگر نمی‌خواند. به نظر من، میانگین دریافتی کارمند شهرداری باید مشابه میانگین دریافتی کارکنان ارگان‌های دولتی مثلا در سازمان تربیت بدنی، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت آموزش و پرورش باشد. در طول این سال‌ها، به‌خاطر بریز و بپاش‌ها و حقوق‌های نجومی‌ در سطح بروجرد که برخی دریافت می‌کردند، به شرایط کنونی رسیده‌ایم که دخل و خرج شهرداری با هم نخواند. ما پلی در بروجرد داریم که چند سال است پایان ساخت آن به تاخیر افتاده است. علت آن دقیقا همین است که درآمد شهرداری جز به پرداخت حقوق کارکنانش نمی‌رسد و بنابراین، دیگر نمی‌تواند خدمت‌گزار سایر مردم باشد. باید یک نظارت جامع بر دریافت‌ها و پرداخت‌ها در شهرداری، مستقر شود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید