خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷, 15th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۹/۲۶ ساعت ۱۱:۳۲:۱۵

    خانه  > کارگران  >  تعدادی از کارگران معترض فولاد اهواز بازداشت شدند

تعدادی از کارگران معترض فولاد اهواز بازداشت شدند

خبرگزاری هرانا – شب گذشته تعدادی از کارگران فولاد اهواز که در سی‌وهفت روز گذشته دست به تجمعات اعتراضی اعتراضی زده بودند، بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، در پی تجمعات روز گذشته‌‌ی کارگران گروه ملی فولاد اهواز، شب گذشته تعدادی از این کارگران بازداشت شدند.

کسری غفوری (مدیرعامل گروه ملی فولاد ایران) با تایید این خبر به ایلنا گفت: “به نظر می‌رسد این کارگران احضار شده‌اند و بازداشتی در کار نیست. به هر روی پیگیر وضعیت کارگران بازداشتی‌ شب گذشته هستیم”.

در این خبر به تعداد کارگران بازداشتی اشاره‌ای نشده است؛ با این حال منابع کارگری در خوزستان از بازداشت دستکم ۱۵ نفر از معترضان خبر داده‌اند.

گفتنی است که روز یکشنبه ۲۵ آذرماه ۹۷، سی‌‌‌و‌هفتمین روز تجمعات اعتراضی کارگران شرکت فولاد اهواز شکل گرفت.

با این حال علیرغم احضار و تهدید کارگران طی روزهای گذشته از سوی اداره اطلاعات اهواز و حضور گسترده نیروهای نظامی، طی روز جاری، کارگران معترض امروز نیز به خیابان آمده و با سر دادن شعارهایی از جمله “اهواز شده فلسطین مردم چرا نشستید”، “اسلام را پله کردند مردم را ذله کردند”، “دشمن ما همین‌جاست دروغ می‌گن آمریکاست”، “حسین حسین شعارشون دزدیا افتخارشون”، “صدای هر کارگر مرگ بر ستمگر”، “این‌همه بی عدالتی، هرگز ندیده ملتی”، “نصر من الله و فتح قریب، مرگ بر این دولت مردم فریب”، “استثمار، بیکاری، پرچم مایه‌داری”، “مرگ بر مافیا” و فریاد “الله اکبر” در سطح شهر و در مقابل نیروهای نظامی خواهان رسیدگی به مطالبات خود شدند.

روز گذشته همزمان با تجمعات اعتراضی کارگران شرکت فولاد اهواز حضور پر تعداد ماموران نیروی انتظامی و گارد ویژه در سطح شهر اهواز دیده می‌شد.

خواسته اصلی کارگران معترض این شرکت ”لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه” است.

گروه ملی صنعت فولاد توسط گروه سرمایه‌گذار امیرمنصور آریا در اهواز اداره می‌شد. به گفته کارگران بعد از تشکیل پرونده قضایی برای متهم پرونده که اعدام شد، این واحد صنعتی زیر نظر قوه قضاییه قرار گرفت و بعد به بخش خصوصی منتقل شد.

کارگران فولاد خوزستان، چند ماه است که حقوق نگرفته‌اند. آنها اواخر سال گذشته نیز در اعتراض به عدم دریافت حقوق، دست به تجمع اعتراضی زده بودند.

طی ماه گذشته همزمان با تجمعات اعتراضی کارگران فولاد اهواز و پیش از آن، کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه نیز در خیابان‌های شهر شوش با تجمعات مداوم خود خواستار رسیدگی به مطالباتشان شده بودند.

اسماعیل بخشی فعال کارگری بازداشت شده در جریان تجمعات کارگران نیشکر هفت تپه روز چهارشنبه پس از ۲۴ روز با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده است. سپیده قلیان، فعال مدنی که همزمان با وی بازداشت شده بود نیز همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

همچنین علی نجاتی، عضو سندیکای کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه نیز با گذشت هفده روز از زمان بازداشت که با ضرب و شتم همراه بوده است کماکان در بازداشت و بی‌خبری به‌سر می‌‌برد.

در ارتباط با تجمعات کارگری استان خوزستان در تاریخ ۱۳ آذرماه عسل محمدی، فعال کارگری و دانشجوی داروسازی واحد علوم دارویی دانشگاه آزاد تهران نیز توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده و ابتدا به شوش و سپس به اهواز منتقل شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید