خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, کارگران  >  سی‌وهفتمین روز تجمعات اعتراضی کارگران فولاد اهواز؛ مشکلات حل نشود در تهران تجمع می‌کنیم/ ویدئو

سی‌وهفتمین روز تجمعات اعتراضی کارگران فولاد اهواز؛ مشکلات حل نشود در تهران تجمع می‌کنیم/ ویدئو

خبرگزاری هرانا – امروز یکشنبه، تجمعات اعتراضی کارگران شرکت فولاد اهواز برای سی‌‌‌و‌هفتمین روز متوالی در سطح شهر اهواز ادامه داشت. کارگران فولاد اهواز علیرغم احضار، بازداشت و تهدید از سوی نهادهای امنیتی به صورت مستمر با برپایی تجمعات اعتراضی و سر دادن شعارهایی خواهان ”لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران بازداشتی و پرداخت دستمزدهای معوقه” شده‌اند. از روز گذشته همزمان با تجمعات کارگری حضور پرتعداد ماموران نیروی انتظامی و گارد ویژه نیز در سطح شهر اهواز دیده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۵ آذرماه ۹۷، سی‌‌‌و‌هفتمین روز تجمعات اعتراضی کارگران شرکت فولاد اهواز شکل گرفت.

امروز نیز مانند روز گذشته همزمان با تجمعات اعتراضی کارگران شرکت فولاد اهواز حضور پر تعداد ماموران نیروی انتظامی و گارد ویژه در سطح شهر اهواز دیده می‌شد.

با این حال علیرغم احضار و تهدید کارگران طی روزهای گذشته از سوی اداره اطلاعات اهواز و حضور گسترده نیروهای نظامی، طی روز جاری، کارگران معترض امروز نیز به خیابان آمده و با سر دادن شعارهایی از جمله “اهواز شده فلسطین مردم چرا نشستید”، “اسلام را پله کردند مردم را ذله کردند”، “دشمن ما همین‌جاست دروغ می‌گن آمریکاست”، “حسین حسین شعارشون دزدیا افتخارشون”، “صدای هر کارگر مرگ بر ستمگر”، “این‌همه بی عدالتی، هرگز ندیده ملتی”، “نصر من الله و فتح قریب، مرگ بر این دولت مردم فریب”، “استثمار، بیکاری، پرچم مایه‌داری”، “مرگ بر مافیا” و فریاد “الله اکبر” در سطح شهر و در مقابل نیروهای نظامی خواهان رسیدگی به مطالبات خود شدند.

امروز شنبه کارگران معترض این مجتمع در مقابل استانداری خوزستان، سرپرستی بانک ملی خوزستان، فرمانداری شهر اهواز، بازار نادری اهواز و سطح شهر تجمع کردند و نیروهای نیروی انتظامی مستقر در مسیر مانع از حضور آنها در مقابل منزل نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در استان خوزستان شدند.

در تجمعات امروز حضور پررنگ‌ خانواده کارگران و زنان معترض نیز در صفوف اول تجمعات اعتراضی مانند روزهای اخیر دیده می‌شد.

عبدالله درویشی، یکی از کارگران معترض در انتقاد به حضور این نیروها گفت: “ما نه تروریستیم، نه داعشیم، نه به جایی وصلیم، نه شاخه نظامی هستیم که جلویمان صف کشیده‌اید.”

یکی از نمایندگان کارگران معترض به نام طارق خلفی خطاب به نیروهای انتظامی گفت: “دیروز و امروز صفوف خود را در مقابل کارگر در مقابل حق‌طلبانی که بیش از ۵ سال است حقشان خورده شده نگه داشتید، صفوف شما باید در مقابل کسانی باشند که خوزستان را به نابودی کشاندند. امروز صفوف شما باید در مقابل مافیایی باشد که کشور را به یغما برده است. من کارگر گروه ملی ۵ سال است مقاومت می‌کنم”.

این نماینده کارگران همچنین در ادامه‌ی صحبت‌های خود خطاب به مسئولین گفت: “اگر تا پایان هفته کاری برای کارگران گروه ملی فولاد انجام دادید که انجام دادید و اگر انجام ندادید منتظر حضور بیش از ۱۵۰۰ کارگر در تهران باشید. پس اگر مشکلات حل نشود در تهران تجمع می‌کنیم”.

همچنین روز جاری علی ساری نماینده مردم اهواز و باوی در جلسه امروز مجلس در تذکری خطاب به نمایندگان گفت: “کارگران شرکت فولاد خواستار راه‌اندازی صددرصدی خط تولید، تهیه شمش به میزان مورد نیاز صددرصد خط تولید و برگرداندن مالکیت آن به دولت به دلیل فقدان خریدار و سرمایه‌گذار و پرداخت نشدن حقوق آنان هستند”.

با این حال خواسته اصلی کارگران معترض این شرکت ”لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه” است.

گروه ملی صنعت فولاد توسط گروه سرمایه‌گذار امیرمنصور آریا در اهواز اداره می‌شد. به گفته کارگران بعد از تشکیل پرونده قضایی برای متهم پرونده که اعدام شد، این واحد صنعتی زیر نظر قوه قضاییه قرار گرفت و بعد به بخش خصوصی منتقل شد.

کارگران فولاد خوزستان، چند ماه است که حقوق نگرفته‌اند. آنها اواخر سال گذشته نیز در اعتراض به عدم دریافت حقوق، دست به تجمع اعتراضی زده بودند.

طی ماه گذشته همزمان با تجمعات اعتراضی کارگران فولاد اهواز و پیش از آن، کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه نیز در خیابان‌های شهر شوش با تجمعات مداوم خود خواستار رسیدگی به مطالباتشان شده بودند.

اسماعیل بخشی فعال کارگری بازداشت شده در جریان تجمعات کارگران نیشکر هفت تپه روز چهارشنبه پس از ۲۴ روز با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده است. سپیده قلیان، فعال مدنی که همزمان با وی بازداشت شده بود نیز همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

همچنین علی نجاتی، عضو سندیکای کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه نیز با گذشت هفده روز از زمان بازداشت که با ضرب و شتم همراه بوده است کماکان در بازداشت و بی‌خبری به‌سر می‌‌برد.

در ارتباط با تجمعات کارگری استان خوزستان در تاریخ ۱۳ آذرماه عسل محمدی، فعال کارگری و دانشجوی داروسازی واحد علوم دارویی دانشگاه آزاد تهران نیز توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده و ابتدا به شوش و سپس به اهواز منتقل شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید