خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷, 7th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۹/۲۳ ساعت ۲۳:۵۴:۳۸

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته و زخمی‌شدن پنج کولبر در مناطق مرزی ارومیه و بانه

کشته و زخمی‌شدن پنج کولبر در مناطق مرزی ارومیه و بانه

خبرگاری هرانا – یک کولبر جوان در مناطق مرزی ارومیه گرفتار بهمن شده و جان خود را از دست داد و دو تن دیگر هم در همین حادثه مصدوم شدند. همزمان شلیک نیروهای مرزبانی به سوی کولبران در مناطق مرزی بانه، کشتە و زخمی‌شدن دو کولبر را در پی داشت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷، یک کولبر به نام «جواد گلابی» ٣۵ ساله فرزند صبری از اهالی روستای ملونه از توابع منطقه‌ی صومای برادوست ارومیه در پی سقوط بهمن جان خود را از دست داد.

به‌ همراه وی، دو کولبر دیگر نیز در نتیجه‌ی سقوط بهمن مصدوم شده‌‌اند که وضعیت عمومی‌شان پس از انتقال به مراکز درمانی بهبود یافته است.

همزمان از بانه گزارش شده است که در پی تیراندازی نیروهای مرزبانی در حوالی روستای هنگەژال، یک کولبر به نام «رحمان کتابی» ۴۵ ساله جان خود را از دست دادە و یک کولبر دیگر به نام «محمد معروفی» ۲۰ ساله از اهالی روستای بژی نیز زخمی شدە است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت‌بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصتهای شغلی به آن روی می‌آورند و سالانه ده‌ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می‌شوند.

بر اساس گزارش سالیانه منتشر شده مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در طول سال ۱۳۹۶، گزارش قتل ۴۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۵۸ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده که عمدتا این تلفات انسانی در مناطق کردنشین گزارش شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۲۲۴ شهروند هدف تیراندازی نیروهای انتظامی و مرزبانی قرار گرفتند.

جواد گلابی

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید