خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  دراویش گنابادی در زندان تهران بزرگ؛ خروج از سلول انفرادی ۸ تن پس از ۱۰۵ روز

دراویش گنابادی در زندان تهران بزرگ؛ خروج از سلول انفرادی ۸ تن پس از ۱۰۵ روز

خبرگزاری هرانا – هشت درویش گنابادی محبوس در زندان تهران بزرگ که در تاریخ ۷ شهریورماه سال جاری در جریان حمله نیروهای گارد زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و نهایتاً به سلول‌های انفرادی منتقل شده بودند، پس از گذشت ۱۰۵ روز به بند عمومی این زندان منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مجذوبان نور، هشت درویش گنابادی محبوس در زندان تهران بزرگ، پس از ۱۰۵ روز نگهداری در سلول انفرادی به بند عمومی این زندان منتقل شدند.

هشت درویش گنابادی با نام‌های رضا انتصاری، کسری نوری، مرتضی کنگرلو، امیر نوری، سینا انتصاری، محمد شریفی‌مقدم، حسام معینی و مهدی اسکندری پس از تحصن سه‌ماهه‌ی درویشان گنابادی در تیپ ۳ زندان فشافویه و ضرب و شتم تحصن کنندگان توسط گارد زندان، از درویشان دیگر جدا و بدون اطلاع‌رسانی به سلول‌های انفرادی منتقل شده بودند.

این درویشان زندانی طی تماس تلفنی با خانواده خود از انتقالشان به بند عمومی خبر دادند و بعد از ۱۰۵ روز حبس از امکانات سایر زندانیان برخوردار شده‌اند.

روز شنبه ۲۶ آبان ماه، صالح‌‌الدین مرادی، یک از درویش گنابادی محبوس در زندان تهران بزرگ، با هشت درویشی که پس از حمله هفتم شهریور گارد زندان به زندانیان درویش، به مکانی نامعلوم منتقل شده بودند ملاقات کرده بود.

لازم به یادآوری است که صبح روز چهارشنبه ۷ شهریورماه نیروهای گارد زندان تهران بزرگ به درویشان متحصن در تیپ ۳ حمله‌ور شده و آنان را با شوکر و باتوم مورد ضرب و شتم شدید قرار داده‌اند. ساعاتی پس از این حمله و با پایان ضرب و شتم، تمامی دراویش محبوس در تیپ ۳ به سلول‌های انفرادی زندان منتقل شدند.

پیشتر با رای دادگاه انقلاب تهران کسری نوری و حمد شریفی‌ مقدم هر یک به ۱۲ سال حبس تعزیری، حسام معینی، سینا انتصاری، رضا انتصاری و مرتضی کنگرلو  هر یک به ۷ سال حبس تعزیری،، مهدی اسکندری و امیر نوری هر یک به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

این دراویش زندانی همگی از بازداشت‌شدگان واقعه گلستان هفتم هستند.

گلستان هفتم به وقایعی گفته می‌شود که از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال گذشته با حضور پرتعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی آغاز شد، حضوری که با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مأمورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

درحالی‌که مسئولان قضایی و انتظامی تعداد بازداشت‌شدگان را ۳۰۰ تن اعلام کرده بودند، کمیته پیگیری دراویش زندانی لیستی از مشخصات ۳۲۴ تن از بازداشت شدگان را منتشر کرد. این منبع تعداد بازداشتی‌ها را بسیار بیشتر از این رقم برآورد می‌کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید