خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه 10 دسامبر 2018, 22nd of November 2019      آخرين بروز رسانی در 2018/12/10 ساعت 23:19:26

    خانه  > slide, کارگران  >  سی‌ویکمین روز تجمعات اعتراضی کارگران شرکت فولاد اهواز؛ کارگران، کفن‌پوش به خیابان آمدند/ ویدئو

سی‌ویکمین روز تجمعات اعتراضی کارگران شرکت فولاد اهواز؛ کارگران، کفن‌پوش به خیابان آمدند/ ویدئو

خبرگزاری هرانا – امروز دوشنبه، تجمعات اعتراضی کارگران شرکت فولاد اهواز برای سی‌‌‌و‌یکمین روز در سطح شهر اهواز، مقابل سرپرستی بانک ملی خوزستان، فرمانداری اهواز، بازار نادری این شهر و در مقابل منزل نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در استان خوزستان ادامه داشت. کارگران فولاد اهواز علیرغم احضار و تهدید از سوی نهادهای امنیتی به صورت مستمر با برپایی تجمعات اعتراضی و سر دادن شعارهایی خواهان ”لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران بازداشتی و پرداخت دستمزدهای معوقه” شده‌اند. اسماعیل بخشی و علی نجاتی دو فعال کارگری و سپیده قلیان، فعال مدنی که در جریان تجمعات نیشکر هفت تپه بازداشت شده‌اند، کماکان در بازداشت و بی‌خبری به‌سر می‌برند. عسل محمدی، فعال کارگری و دانشجوی دانشگاه آزاد تهران نیز که روز سه‌شنبه در ارتباط با تجمعات کارگری خوزستان، در تهران بازداشت و به اهواز منتقل شده بود، کماکان در بازداشت بسر می‌برد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، امروز یکشنبه ۱۸ آذرماه ۹۷، سی‌‌‌و‌یکمین روز تجمعات اعتراضی کارگران شرکت فولاد اهواز شکل گرفت.

کارگران معترض در این روز با پوشیدن کفن به خیابان آمده و با سر دادن شعارهایی از جمله “کارگر می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد”، “می‌ایستیم، می‌میریم، ذلت نمی‌پذیریم”، “حسین حسین شعارشان، دزدی‌ها افتخارشان”، “نه حاکم، نه دولت، نیستند حریف کارگر”، “روحانی دروغگو، کلید تدبیرت کو؟”، “هیهات منا ذله” و “استاندار و فرماندار، بی عرضه و بی خیال” خواهان رسیدگی به مطالبات خود شدند.

خواسته اصلی کارگران ”لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه” است.

این تجمعات در حالی سی و یکمین روز خود را پشت سر گذاشته است که روز چهارشنبه ۱۴ آذرماه دستکم ۱۰ تن از کارگران معترض به اداره اطلاعات اهواز احضار و تهدید شده بودند که در صورت ادامه تجمعات برخورد جدی‌تری با آنها صورت خواهد گرفت.

به گفته منابع کارگری روز جاری کارگران معترض این مجتمع در مقابل منزل و دفتر نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در استان خوزستان نیز تجمع کردند.

امروز همچنین کارگران معترض با در دست داشتن شعارنوشت‌هایی در محل نشست تخصصی آب و فاضلاب اهواز خواستار صحبت با نمایندگان مردم اهواز در مجلس شدند. در طول برگزاری جلسه تعدادی از کارگران شرکت فولاد و بازنشستگان این شرکت خواستار رسیدگی مسئولان به ویژه نمایندگان مجلس به شرایط آنها شدند؛ به طوری که جلسه تحت تاثیر این مطالبات برای مدتی از حالت معمول خود خارج شد.

همایون یوسفی یکی از نمایندگان مجلس مدعی شد کارگران یک ماه حقوق طلب دارند و قرار است از دی ماه سال جاری مطالبات کارگران به روز پرداخت شود. همچنین امشب طی قراردادی میان صنایع فولاد و گروه ملی فولاد مقرر شد که صنایع فولاد مواد اولیه مورد نیاز گروه ملی را تامین کند.

گروه ملی صنعت فولاد توسط گروه سرمایه‌گذار امیرمنصور آریا در اهواز اداره می‌شد. به گفته کارگران بعد از تشکیل پرونده قضایی برای متهم پرونده که اعدام شد، این واحد صنعتی زیر نظر قوه قضاییه قرار گرفت و بعد به بخش خصوصی منتقل شد.

کارگران فولاد خوزستان، چند ماه است که حقوق نگرفته‌اند. آنها اواخر سال گذشته نیز در اعتراض به عدم دریافت حقوق، دست به تجمع اعتراضی زده بودند.

کارگران فولاد خوزستان در اعتراضات خود از کارکنان معترض شرکت نیشکر هفت‌تپه که آنها هم مدت‌هاست حقوق دریافت نکرده‌اند، حمایت کردند و خواهان آزادی بازداشت شدگان تجمعات نیشکر هفت تپه شدند.

طی هفته‌های اخیر همزمان با تجمعات اعتراضی کارگران فولاد اهواز و پیش از آن کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه نیز در خیابان‌های شهر شوش با تجمعات مداوم خود خواستار رسیدگی به مطالباتشان شده بودند.

اسماعیل بخشی فعال کارگری و سپیده قلیان فعال مدنی پس از گذشت بیست و دو روز از زمان بازداشت که در جریان اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه صورت گرفته بود همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

خانواده این بازداشت‌شدگان از یکشنبه هفته گذشته و پس از ملاقات و اطلاع از ضرب و شتم فرزندانشان هیچ تماسی از جانب آنها نداشته و علیرغم پیگیری‌های مکرر آنها و وکیلشان پاسخی از سمت مسئولین دریافت نکرده‌اند. اسماعیل بخشی و سپیده قلیان از تاریخ ۲۷ آبان‌ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی در اهواز منتقل شده‌اند.

همچنین روز سه شنبه ۱۳ آذرماه عسل محمدی، فعال کارگری و دانشجوی داروسازی واحد علوم دارویی دانشگاه آزاد تهران نیز در ارتباط با تجمعات کارگری استان خوزستان توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده و ابتدا به شوش و سپس به اهواز منتقل شده است.

به گفته یک منبع نزدیک به خانواده عسل محمدی، خانواده وی روز گذشته پس از پیگیری‌های مکرر در دادسرای شوش و اهواز نهایتا موفق به ملاقات با فرزند خود شدند. با این حال از وضعیت وی اطلاع دقیقی در دست نیست.

همچنین علی نجاتی، عضو سندیکای کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه نیز با گذشت یازده روز از زمان بازداشت کماکان در بازداشت و بی‌خبری به‌سر می‌‌برد.

این عضو سندیکای کارگران مجتمع هفت تپه نیز در تاریخ ۸ آذرماه، همزمان با ادامه با تجمعات کارگران این مجتمع توسط نیروهای امنیتی همراه با ضرب و شتم بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود.

 

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید