خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷, 22nd of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۹/۱۹ ساعت ۱:۱۹:۲۹

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۶ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۶ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه، جمعی از کارگران کارخانه صنایع شیر پگاه تهران، جمعی از پیمانکاران شهرداری تهران، جمعی از کارگران خدمات شهری آبادان، کارگران شرکت فولاد اهواز، جمعی از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه و جمعی از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی (پردیس مرکزی) تهران در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، جمعی از کارگران کارخانه صنایع شیر پگاه تهران برای دومین روز متوالی در محدوده زمین‌های تصرف شده در منطقه تهران پارس تجمع کردند. معترضان روز گذشته مقابل ساختمان قوه قضائیه واقع در خیابان ولی عصر تجمع کرده بودند.

در ادامه تجمع روز گذشته کارگران پگاه تهران، بیش از ۱۰۰ نفر با انتقال اعتراض صنفی خود به محدوده زمین‌های منطقه تهرانپارس، شب را در همانجا سپری کردند و صبح روز یکشنبه با طلوع آفتاب به تجمع اعتراضی‌شان ادامه دادند.

یکی از کارگران پگاه تهران در توضیح علت جابجایی محل اجتماع خود و همکارانش از مقابل ساختمان قوه قضائیه به منطقه تهرانپارس گفت: “مدتهاست حکم تخلیه زمین‌های تصرف شده را ازقوه قضائیه در دست داریم اما هیچ ارگان دولتی برای اجرای این حکم به ما کمک نمی‌کند بنابرین ناچار شدیم اعتراض صنفی خود را به محل زمین‌ها انتقال دهیم”.

این کارگر یادآور شد: “حدود ۷۰۰ کارگر کارخانه شیر پگاه تهران در حالی خواستار بازپس‌گیری زمین‌های خود هستند که از سالها قبل در بخشی از این زمین‌ها متصرف شد، یک کارخانه تولید صنایع بتنی راه‌اندازی شده است”.

به گفته وی، کارگران پگاه تهران بارها مقابل ساختمان قوه قضائیه تجمع کرده‌اند.

وی افزود: “با وجود اینکه همه مسئولان و حتی رسانه‌های دولتی و صداوسیما از اعتراض ما با خبر هستند، هیچ گزاشی از مشکلات ما ارایه نداده‌اند و با هیچیک از کارگران دلجویی نشده است”.

به گفته وی، در حال حاضر فقط قوه قضائیه پیگیر مشکلات ما است و هم‌اکنون نیز جلسه‌ای با حضور نمایندگان کارگری و برخی مسئولان قوه قضائیه در حال برگزاری است.

تجمع جمعی از پیمانکاران در مقابل شهرداری تهران

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، جمعی از پیمانکاران شهرداری تهران صبح روز یکشنبه به دلیل تاخیر در پرداخت مطالباتشان در خیابان بهشت تجمع کردند.

جمعی از پیمانکاران شهرداری تهران که سازمان فضای سبز و مترو همکاری می کردند، صبح روز یکشنبه به دلیل تاخیر در پرداخت مطالباتشان در مقابل شهرداری پایتخت تجمع کردند.

نگین تاجی سرپرست معاونت مالی شهرداری به منظور متقاعد سازی طلبکاران در جمع آنان حضور یافت تا به آنها اطمینان خاطر دهد.

این افراد که ادعا داشتند شهرداری به آنها قول داده مطالبات زیر ۲۰۰ میلیون را پرداخت می کند، نسبت به عدم تحقق این وعده اعتراض داشتند؛ اما نگین تاجی در گفتگو با طلبکاران مطالبی عنوان کرد که خشم آنها را برانگیخت.

زباله معضلی که بهداشت و سلامت مردم آبادان را هدف گرفته است

به گزارش ایرنا، جمع آوری نشدن زباله های برخی مناطق شهر آبادان به دلیل اعتصاب کارگران خدمات شهری در روزهای اخیر به یک مشکل جدی برای شهروندان آبادانی تبدیل شده و بهداشت و سلامت آنان را به خطر انداخته است.

پرداخت نشدن به موقع حقوق کارگران شهرداری آبادان در ماه های اخیر و تجمع روزانه آنان در مقابل ساختمان شهرداری به منظور پیگیری مطالبات خود که در روز یکشنبه نیز ادامه داشت مشکلی است که روز به روز دامنه آن گسترده تر شده و اینبار عواقب آن دامنگیر شهروندان آبادانی شده است.

انباشت زباله در برخی مناطق شهر آبادان در روزهای اخیر اعتراض شهروندان و ساکنان این مناطق به ویژه اهالی کوی ذوالفقاری را به دنبال داشته است.

معاون خدمات شهری شهرداری آبادان در خصوص مشکل جمع آوری زباله به خبرنگار ایرنا گفت: “در آبادان روزانه بین ۱۰۰ تا ۱۸۰ تن زباله خانگی تولید می شود که این آمار نشان دهنده مصرف الگوی بالاتر از استاندارد می باشد هر چند که شهرداری روزانه سه بار نسبت به جمع دآوری زباله اقدام می کند”.

مسعود سلمان زاده اظهار داشت: “ساکنان برخی مناطق آبادان زباله ‌های خود را بعد از ساعت ۲۱ و یا در ساعات روز در خارج از منازل قرار می دهند که این امر موجب پراکندگی زباله در برخی مناطق شهری شده است”.

وی افزود: “در چند روز گذشته نیز به دلیل اعتصاب کارگران تا حدودی با مشکل جمع آوری زباله در سطح شهر آبادان مواجه شدیم ولی اکنون شرایط عادی شده و کار جمع آوری زباله طبق برنامه در حال انجام است اما از شهروندان انتظار می رود زباله های خود را ساعت ۲۱ درب منازل خود قرار دهند”.

سلمان زاده با پوزش از شهروندان آبادانی گفت: “شرایط در چند روز گذشته به شکل سختی دنبال شد ولی اکنون با بازگشت کارگران به کار در امر زباله گیری با جدیت بیشتری ورود خواهیم کرد”.

جعفر ربیهاوی مدیر سلامت محیط و کار دانشکده علوم پزشکی آبادان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا وضعیت جمع آوری زباله در سطح شهر آبادان را مطلوب ندانست و گفت: “معابر و حتی پارک های سطح شهر آبادان به دلیل جمع آوری نشدن به موقع زباله مدتی است از نظر بهداشتی با مشکل مواجه شده و انتظار می رود شهرداری در این امر کوشاتر باشد”.

مشکل زباله در شهر آبادان در شرایطی در حال تبدیل شدن به یک معضل جدی است که کارگران بخش خدمات شهری این شهرداری همچنان برای دریافت مطالبات خود روزانه دست به تجمع می زنند.

پس از گذشت یک ماه؛ تجمعات اعتراضی کارگران شرکت فولاد اهواز ادامه دارد

به گزارش هرانا، روز یکشنبه ۱۸ آذرماه ۹۷، سی‌امین روز تجمعات اعتراضی کارگران شرکت فولاد اهواز شکل گرفت.

کارگران معترض در این روز نیز با حضور در مقابل سرپرستی بانک ملی استان خوزستان، بازار نادری و سطح شهر با راهپیمایی همراه با سکوت و نشان دادن علامت پیروزی و همچنین سردادن شعارهایی از جمله “دانشجو، کارگر، اتحاد اتحاد”، “نصر من الله و فتح القریب، مرگ بر این دولت مردم فریب”، “بازاری با غیرت، حمایت حمایت”، “کارگر می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد” و “کارگر زندانی آزاد باید گردد” خواهان رسیدگی به مطالباتشان شدند.

خواسته اصلی کارگران ”لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه” است.

این تجمعات در حالی ادامه یافت که روز چهارشنبه ۱۴ آذرماه دستکم ۱۰ تن از کارگران معترض به اداره اطلاعات اهواز احضار و تهدید شده بودند که در صورت ادامه تجمعات برخورد جدی‌تری با آنها صورت خواهد گرفت.

در حالی که برخی مسئولین دولتی طی هفته گذشته خبر از پرداخت دو ماه از حقوق معوقه کارگران داده‌اند، به گفته منابع کارگری، کارگران تاکنون حقوق معوقه خود را دریافت نکرده‌اند و در عین حال، خبری از راه‌اندازی تولید در این واحد نیست و دو ماه حقوق معوقه تنها برای ۱۲۰ تن از کارگران پرداخت شده است.

همچنین روز یکشنبه اقشار مختلف به شیوه‌های مختلفی همبستگی و حمایت خود را از اعتراضات کارگران در شهرهای مختلف طی هفته‌های اخیر نشان دادند، ازجمله دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی (پردیس مرکزی) تهران، دانشگاه چمران اهواز و دانشکده فنی شمسی‌پور تهران همزمان با تجمعات دانشجویی با سر دادن شعار، در دست داشتن شعارنوشته‌هایی حاوی “نان کار آزادی”، “جنگ است اسماعیل و هم نام‌های تو ذبح می‌شوند”، “دانشجو آگاه است، با کارگر همراه است”، “فرزند کارگرانیم کنارشان می‌مانیم”، “دانشجو کارگر، اتحاد اتحاد” و خواندن بیانیه‌های دانشجویی و اجراهای اعتراضی از کارگران معترض حمایت کردند.

سید مهدی حسینی امام جماعت مسجد گروه صنعتی فولاد ایران روز شنبه در نشستی گفته است: “کارگران خواستار قطع دست مافیا هستند و این مطالبه به حقی است که باید دولت در این زمینه پیگیری کند”.

وی با تاکید بر اینکه وضعیت گروه ملی باعث تعطیلی ۲۰ شرکت تابعه دیگر نیز شده است گفت: “بانک ملی با بی‌توجهی‌های خود تاکنون حسن نیتی نشان نداده و باید هشدار بدهم که اگر این وضعیت ادامه پیدا کند ممکن است کار به تحصن و اعتصاب هم کشیده شود”.

همچنین عسل محمدی، فعال کارگری و دانشجوی داروسازی واحد علوم دارویی دانشگاه آزاد تهران روز سه شنبه ۱۳ آذرماه در ارتباط با تجمعات کارگری استان خوزستان توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده و ابتدا به شوش و سپس به اهواز منتقل شده است.

از عسل محمدی مطالبی در حمایت از کارگران در سایت‌های مختلف منتشر شده است. خانم محمدی طی هفته‌های اخیر یادداشت‌های در حمایت از اعتراضات کارگران فولاد اهواز و نیشکر هفت‌تپه منتشر کرده بود.

کریم یاوری، نماینده ویژه وزیر کار در رسیدگی به وضعیت گروه ملی فولاد و نیشکر هفت تپه گفته است “بانک ملی به عنوان سهامدار اصلی نسبت به انجام وظایف سهامداری‌اش کوتاهی می‌کند”. وی همچنین مدعی شد که “دو ماه حقوق عقب افتاده کارگران فولاد خوزستان پرداخت شده است”.

گروه ملی صنعت فولاد توسط گروه سرمایه‌گذار امیرمنصور آریا در اهواز اداره می‌شد. به گفته کارگران بعد از تشکیل پرونده قضایی برای متهم پرونده که اعدام شد، این واحد صنعتی زیر نظر قوه قضاییه قرار گرفت و بعد به بخش خصوصی منتقل شد.

کارگران فولاد خوزستان که در روزهای قبل مقابل استانداری تجمع کرده بودند، چند ماه است که حقوق نگرفته‌اند. آنها اواخر سال گذشته نیز در اعتراض به عدم دریافت حقوق، دست به تجمع اعتراضی زده بودند.

کارگران فولاد خوزستان در اعتراضات خود از کارکنان معترض شرکت نیشکر هفت‌تپه که آنها هم مدت‌هاست حقوق دریافت نکرده‌اند، حمایت کردند و خواهان آزادی بازداشت شدگان تجمعات نیشکر هفت تپه شدند.

اسماعیل بخشی و علی نجاتی، دو فعال کارگری و سپیده قلیان فعال مدنی که در جریان تجمعات اعتراضی هفته‌های اخیر کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه بازداشت شده بودند نیز کماکان در بازداشت بوده و با وجود پیگیری وکیل و خانواده آنها اطلاع دقیقی از وضعیتشان در دست نیست.

صبح یکشنبه همچنین گروهی از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه در حمایت از همکاران بازداشتی خود در محوطه محل کار خود تجمع کردند.

به گفته یکی از کارگران “در این اعتراض صنفی حدود ۵۰۰ نفر از کارگران با لباس کار شرکت داشتند که در ‌‌‌نهایت با گفته‌های قائم مقام شرکت مبنی بر پیگیری وضعیت کارگران بازداشت شده، خاتمه یافت و کارگران تجمع‌کننده به محل کارخانه بازگشتند.

همچنین منابع کارگری از احتمال از سرگیری تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه در روزهای آتی خبر داده‌اند.

طی هفته‌های اخیر همزمان با تجمعات اعتراضی کارگران فولاد اهواز و پیش از آن کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه نیز در خیابان‌های شهر شوش با تجمعات مداوم خود خواستار رسیدگی به مطالباتشان شده بودند.

اعتراض دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی (پردیس مرکزی) تهران

به گزارش هرانا، روز یکشنبه جمعی از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی (پردیس مرکزی) تهران در محوطه این دانشگاه تجمع و راهپیمایی کردند.

دانشجویان شعار می‌دادند “نان، کار، آزادی”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید