خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷, 22nd of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۹/۱۸ ساعت ۲۱:۲۱:۱۳

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی و تعدیل کارگران در ۳ واحد صنفی

معوقات مزدی و تعدیل کارگران در ۳ واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – پنجاه و پنج کارگر شاغل در بخش اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی گلستان، از خردادماه سال جاری تاکنون حقوقی دریافت نکردند. بنا بر خبری دیگر، کارگران شاغل در شهرداری سنندج از مطالبات مزدی پرداخت نشده خود خبر دادند. این کارگران گفتند که “وجود پیمانکاران و واسطه‌ها خلاف منافع کارگران است؛ چرا شهرداری‌ها نسبت به حذف پیمانکاران و عقد قرارداد مستقیم با کارگران اقدام نمی‌کنند”. همچنین یک عضو هییت مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران از تعدیل ۳۰ نفر از کارگران شاغل در کارخانه «سدید» خبر داد و گفت که “اگر مسئولان هرچه سریع‌تر به وضعیت کارخانه رسیدگی نکنند، در آینده نزدیک شاهد تعطیلی کامل کارخانه و بیکاری کارگرانش خواهیم بود”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، برخی از کارکنان خرید خدمات بخش اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی گلستان خواستار بررسی و پیگیری وضعیت حقوقی خود شدند.

تعدادی از کارکنان خرید خدمات بخش اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی گلستان طی تماس تلفنی عنوان کردند: “از خردادماه ۹۷ تاکنون حقوقی دریافت نکردند و این وضع برایشان مشکلات متعددی ایجاد کرده است”.

در میان تماس گیرندگان از شهر‌های گنبدکاووس، علی آباد کتول، گرگان و کردکوی بودند که خواستار تسریع در پرداخت حقوق و مزایای خود شدند.

طی تماس تلفنی خبرنگار ما با اداره کل بهزیستی گلستان، مریم معصومی معاون امور اجتماعی بهزیستی گلستان در این باره گفت: “این موضوع مورد تایید است و تعداد نیرو‌هایی که حقوق دریافت نکردند ۵۵ نفر هستند”.

وی افزود: “این موضوع یکی از دغدغه‌های ماست و تمام تلاش خود را برای پرداخت حقوق کارکنان، به کار خواهیم بست”.

وی ادامه داد: “طی روز‌های آتی مسئولان دستگاه‌های نظارت کشوری به استان خواهند آمد و این موضوع در نشستی که برگزار می‌شود رسیدگی خواهد شد”.

گفته می‌شود: “مشکل پرداخت حقوق این افراد به علت نقص در پرونده شرکت مورد مناقصه بوده که به دلیل اشکالات اداری مناقصه باید مجدد برگزار شود”.

میرفندرسکی قائم مقام بهزیستی گلستان هم در این باره گفت: “برای پرداخت پول مشکلی وجود ندارد و منابع آن موجود است و ما در حال رایزنی و اقدام برای حل مشکل هستیم”.

معوقات مزدی کارگران شهرداری سنندج

به گزارش ایلنا، جمعی از کارگران شهرداری سنندج از عدم پرداخت مطالبات مزدی خود انتقاد کردند.

کارگران شهرداری سنندج می‌گوید: “باید تمام مطالبات مزدی ما و همچنین معوقات سال گذشته پرداخت شود. در این میان حذف پیمانکاران هم به نفع شهرداری‌ست و هم به نفع کارگرانی که همواره دستمزدشان با تاخیر پرداخت می‌شود.

از قرار معلوم، کارگران امور شهری و فضای سبز و عمران و اجرائیات شهرداری سنندج تا سه ماه حقوق دریافت نکرده‌اند و عیدی و مانده مرخصی سال۹۶ را هم طلبکار هستند.

این کارگران می‌گویند: “ما خواستار پرداخت همه مطالبات‌مان هستیم؛ چراکه در این شرایط اقتصادی خانواده‌هایمان گرسنه هستند و پرداخت‌های نصفه نیمه نمی‌تواند مشکلات معیشتی ما را حل کند”.

این کارگران با انتقاد از وجود پیمانکاران در شهرداری‌ها می‌گویند: “وجود پیمانکاران و واسطه‌ها خلاف منافع کارگران است؛ چرا شهرداری‌ها نسبت به حذف پیمانکاران و عقد قرارداد مستقیم با کارگران اقدام نمی‌کنند”.

به گفته‌ی این کارگران، حذف پیمانکاران هم به نفع شهرداری‌ست و هم به نفع کارگرانی که همواره دستمزدشان با تاخیر پرداخت می‌شود.

تعدیل کارگران شاغل در کارخانه «سدید»

به گزارش ایلنا، عضو هییت مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران از تهدید امنیت شغلی‌ کارگران قرارداد موقت شاغل در کارخانه «سدید» خبر داد.

علیرضا فتحی گفت: “کارفرمای کارخانه سدید در مرحله نخست ۳۰ نفر از کارگران کارخانه را با اتمام قرارداد کار تعدیل کرده و اسامی حدود ۲۵۰ کارگر دیگر نیز در لیست تعدیل قرار گرفته است”.

به گفته عضو هییت مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران، مشکلات کارخانه سدید زمانی آغاز شد که این واحد صنعتی از سال ۸۸ به بخش خصوصی واگذار شد و از آن زمان تاکنون با مشکلات فراوانی روبه‌رو است و طی این مدت به دلیل بی‌توجهی مسئولان نه تنها وعده‌ها هنوز بی‌عمل مانده که هر روز بر فشار مشکلات افزوده می‌شود.

فتحی تصریح کرد: “کارخانه سدید با مبلغ ۴۸ میلیارد به صورت نقد و مبلغ ۴۰۰ میلیارد بدهی (۶۸ درصد سهام واگذار شده است) از سوی بنیاد صدوق به بخش خصوص واگذار شد. قرار بود بیش از نیمی از این مبلغ از آن طریق اعتبارات بانکی پرداخت شود”.

به گفته وی، بخش خصوصی کارخانه در بدو آغاز به کار با رکود مالی مواجه شد و عملا کاری برای انجام دادن نداشت.

رییس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار محور جنوب غرب استان تهران با بیان اینکه تقریبا از سه سال پیش که دولت پروژه‌های آب‌رسانی را در راستای جمع آوری آبهای سرگردان و استفاده بهینه از آب شیرین، کلید زد، تولید انواع لوله در این واحد با تمام توان از سر گرفته شد و کارگران این کارخانه به صورت شبانه‌روزی مشغول کار شدند، به طوری که رکورد میزان تولیدات این کارخانه از مرز ۱۶۰ هزار تن لوله خام گذشت و این کارخانه به سود دهی کلانی طبق گزارش مجمع سالی حدود ۲۷ میلیارد سود خالص اعلام شده، دست پیدا کرد.

فتحی بیان کرد: “متاسفانه چند ماهی است این کارخانه به دلیل سیاست‌های غلط و کوتاهی در پرداخت سودهای بانکی و بدهی‌های انباشته سال‌های ۸۸ با صرف درآمد حاصله به جای تجهیز کارخانه و رفع مشکلات کارگران، با خرید املاک و زمین و باغ و سوله و…،دچار مشکلاتی شده است”.

عضو هییت مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران با بیان اینکه تولید در کارخانه سدید همچنان ادامه دارد، افزود: “در حالی کارفرما برای کاهش هزینه‌های کارخانه اقدام به تعدیل نیروی کار گرفته است که اولویت اصلی تعدیل مدیران و مشاوران بازنشسته مجموعه با حقوق‌های بالا است”.

وی با تاکید بر پیگیری مسئولان استانی درباره وضعیت کارخانه سدید و کارگرانش گفت: “اگر مسئولان هرچه سریع‌تر به وضعیت کارخانه رسیدگی نکنند، در آینده نزدیک شاهد تعطیلی کامل کارخانه و بیکاری کارگرانش خواهیم بود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید