خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اعدام, کودکان  >  کودک مجرم محکوم به اعدام با کمک مردم و رضایت اولیای دم از مرگ رهایی یافت/ صدای زندانی

کودک مجرم محکوم به اعدام با کمک مردم و رضایت اولیای دم از مرگ رهایی یافت/ صدای زندانی

خبرگزاری هرانا – میلاد عظیمی، کودک-مجرم زندانی که در سن ۱۶ سالگی به هواخواهی از همکلاسی‌اش در نزاع دسته جمعی دانش‌آموزی شرکت کرده و مرتکب “قتل” شده بود با کمک دست‌های یاری‌گر مردم و جمع‌آوری مبلغ دیه درخواستی خانواده مقتول و جلب رضایت آنها از اعدام رهایی پیدا کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۱۴ آذرماه ۹۷، میلاد عظیمی، کودک‌-مجرم محکوم به اعدام محبوس در زندان دیزل آباد کرمانشاه، با جمع‌آوری مبلغ کامل دیه درخواستی خانواده مقتول و جلب رضایت آنها از اعدام نجات پیدا کرد.

جعفر دانش‌پرور مسئول جمعیت امام علی استان کرمانشاه به گزارشگر هرانا گفت: “مبلغ دیه درخواستی خانواده مقتول با یاری مردم جمع‌آوری شده و به خانواده مقتول و خانواده کودک-مجرم نیز ابلاغ شده است. از این پس در انتظار روال اداری رضایت خانواده مقتول و ادامه مراحل هستیم”.

هرانا روز گذشته نیز در گزارشی از جمع آوری مبلغ کلی دیه به یاری مردم در روز تعیین شده توسط خانواده مقتول خبر داده بود. خانواده مقتول روز گذشته چند روز دیگر نیز جهت تکمیل باقی مانده مبلغ دیه فرصت داده بودند.

روز گذشته فریبا بخشی مادر میلاد به هرانا گفته بود علیرغم جمع آوری ۵۰۰ میلیون تومان “هنوز از مبلغ مورد درخواست خانواده مقتول حدود ۵۰ میلیون کم داریم. اکنون آنها تهدید کرده‌اند که در صورت عدم پرداخت کامل دیه تا چند روز آتی حکم را اجرا می‌کنند. ”.

مادر میلاد پیشتر گفته بود “اگرچه شرایط روحی خوبی ندارم و تا می‌خواهم بخوابم تا چشم‌هایم را می‌بندم خواب چوبه‌ی و طناب دار را می‌بینم، اما امیدم را از دست نداده‌ام و چشمانم به دست هموطنان مهربانم است که پسر نادم و پشیمانم را مورد لطف و مهربانی خود قرار بدهند و او را از طناب دار به زندگی برگردانند”.

حکم اعدام این زندانی در تابستان سال ۹۴ به تائید شعبه ۱۷ دیوان عالی کشور رسید و با توجه به تغییراتی در قانون جدید مجازات اسلامی سال ۱۳۹۲ درخواست اعاده دادرسی کرده که این درخواست نیز از سوی دیوان عالی رد شد.

میلاد عظیمی در اوایل سال ۹۴ از سوی شعبه ۳ دادگاه انقلاب اسلامی استان کرمانشاه به اتهام قتل مردی با چاقو در یک نزاع دسته جمعی در سال ۱۳۹۲، به “قصاص” محکوم شد، دادگاه در حکم خود اذعان کرده است که میلاد عظیمی در زمان ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال بوده است.

میلاد عظیمی در ۲۰ آذرماه ۹۲ دستگیر و به مدت ۱۵ روز در پلیس آگاهی کرمانشاه بازداشت بود و پس از آن روانه کانون اصلاح و تربیت شد و پس از ۱۸ سالگی به ندامتگاه دیزل‌آباد منتقل شد.

لازم به اشاره است که پیشتر مورخ ۸ آبان ۱۳۹۴، سازمان عفو بین الملل طی بیانیه‌ای اعلام کرده بود که “میلاد عظیمی” به اتهام “قتل” در خطر اعدام قرار دارد.

مجازات کودکان در ایران و از جمله صدور حکم اعدام برای آنان در موارد مختلف از جمله درگیری و قتل، قاچاق مواد مخدر و… همواره یکی از چالش‌های مهم نقض حقوق بشر در ایران بوده است.

در حالی که ایران از ۲۵ سال پیش به کنوانسیون حقوق کودک پیوسته که طبق آن اعدام کودکان مجرم ممنوع است، در سال ۹۶ دستکم ۴ کودک مجرم پس از رسیدن به سن قانونی اعدام شدند و در سال جاری نیز تاکنون چندین کودک مجرم اعدام شده و یا به اعدام محکوم شده‌اند.

ایران به همراه پاکستان، عربستان سعودی و یمن از معدود کشورهایی است که مجرمانی که در کودکی جرمی مرتکب شده‌اند را اعدام کرده‌اند. پیش‌تر در بهمن‌ماه سال گذشته دیده‌بان حقوق بشر از ایران خواسته بود فوراً و بدون پیش شرط استفاده از مجازات اعدام برای جرایم مرتکب شده توسط کودکان زیر ۱۸ سال را پایان بخشد و به سمت منع کامل مجازات مرگ حرکت کند.

میلاد عظیمی، کودک-مجرم رها شده از اعدام روز جاری در یک فایل صوتی از تمام مردم یاری‌گر و جمعیت امام علی تشکر کرده است؛ صحبت‌های میلاد در ادامه می‌آید:

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید