خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷, 26th of October 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۹/۱۴ ساعت ۱۷:۳۵:۱۶

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  تفهیم اتهام و صدور قرار بازداشت یک ماهه برای امیرسالار داودی، وکیل دادگستری

تفهیم اتهام و صدور قرار بازداشت یک ماهه برای امیرسالار داودی، وکیل دادگستری

خبرگزاری هرانا – امیرسالار داودی، وکیل دادگستری که روز سه‌شنبه ۲۹ آبان‌ماه توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود، پس از تفهیم اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” و صدور قرار بازداشت یک‌ماهه کماکان در زندان اوین نگهداری می‌شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پس از گذشت ۱۵ روز از بازداشت امیرسالار داودی، این وکیل دادگستری با صدور قرار بازداشت یک‌ماهه در زندان اوین نگهداری می‌شود.

وحید مشگانی فراهانی، وکیل مدافع امیرسالار داودی در گفتگو با هرانا گفت: “از زمان بازداشت وی، اجازه ملاقات با آقای داودی و دسترسی به پرونده ایشان به من داده نشده است؛ با این حال پیش‌تر اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” به وی تفهیم شده و در زمان بازداشت قرار بازداشت یک‌ماهه نیز برای ایشان صادر شده است”.

این وکیل دادگستری در ادامه گفت: “با اینکه آقای داودی ۲ بار با خانواده خود و یک بار با بنده تماس داشته‌اند با این حال خانواده‌شان نیز تا کنون موفق به ملاقات با وی نشده‌اند و از محل دقیق نگهداری ایشان در زندان اوین نیز اطلاعی نداریم”.

امیرسالار داودی، وکیل دادگستری در تاریخ ۲۹ آبان‌ماه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود. مامورین پیش از بازداشت دفتر کار و منزل وی را مورد تفتیش قرار داده‌ و تعدادی از پرونده‌ها و وسایل شخصی وی را نیز ضبط کرده‌ بودند.

این وکیل دادگستری تاکنون وکالت بسیاری از پرونده‌های زندانیان و متهمین سیاسی از جمله سعید شیرزاد، سهیل عربی و زینب جلالیان را بر عهده داشته است.

در ماه‌های اخیر موج جدیدی از فشارهای امنیتی و قضایی بر روی وکلای دادگستری آغاز و بر تعداد وکلای بازداشتی و زندانی افزوده شده است. اغلب این احضار، بازجویی و بازداشت‌ها در ارتباط با پرونده موکلان آنها بوده است.

از جمله این بازداشت‌ها می‌توان به بازداشت محمد نجفی، نسرین ستوده، آرش کیخسروی، قاسم شعله سعدی، پیام درفشان، فرخ فروزان، هدی عمید و امیرسالار داودی بازداشت شده‌اند. از میان آنها تاکنون قاسم شعله سعدی، پیام درفشان، فرخ فروزان و هدی عمید با قرار وثیقه آزاد شده‌اند.

لازم به ذکر است که هرانا طی روز گذشته از صدور حکم محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که در حال سپری کردن محکومیت سه ساله خود در زندان اراک به سر می‌برد، در بخش دوم پرونده توسط شعبه یک دادگاه انقلاب اراک خبر داده بود. طی این حکم آقای نجفی به ۱۳ سال حبس تعزیری به اتهامات “تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری و کمک به دولت متخاصم از طریق مصاحبه با صدای آمریکا، رادیو فردا و بی‌بی‌سی فارسی” محکوم شده است.

هرانا پیشتر در گزارشی به بررسی اجمالی وضعیت وکلای بازداشتی و زندانی پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید