خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۴ تجمع اعتراضی برگزار شد/ بیست و پنجمین روز تجمعات اعتراضی کارگران هفت‌تپه

دستکم ۴ تجمع اعتراضی برگزار شد/ بیست و پنجمین روز تجمعات اعتراضی کارگران هفت‌تپه

خبرگزاری هرانا – امروز، حدود ۳۵۰ نفر از کارگران و کارکنان بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج، جمعی از کارگران بخش‌های مجتمع صنعتی نیشکر هفت‌تپه، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در کرمان و جمعی از مالباختگان قرض الحسنه “علی ابن ابیطالب” در شهر بابل در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، بالغ بر ۳۵۰ نفر از کارکنان بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج در اعتراض به عدم برآورده شدن معوقات مزدی یک‌ساله‌شان و تعیین تکلیف وضعیت این مرکز درمانی بزرگ و قدیمی، بار دیگر در خیابان روبروی بیمارستان، تجمعی صنفی برگزار کردند.

قاسم طاهری (نایب رییس شورای اسلامی کار بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج) گفت: “کارکنان بیمارستان امام خمینی کرج پیرو پیگیری‌هایشان برای احیای این مجموعه درمانی و یک‌سال دستمزدهای عقب‌افتاده‌شان، با توجه به اینکه کسی از مقامات برای یافتن راهکار بین‌شان حضور پیدا نکرده بود، بیست‌و‌هشتمین تجمع صنفی‌شان را برگزار کرده‌اند”.

وی افزود: “متعجب از آنم که یک مسئول در این شهر نیست که پاسخگو باشد. پس حق و حقوق شهروندی ما کجا رفته است؟ بی‌مهری نسبت به این بیمارستان بزرگ به جایی رسیده که اینجا از خلوتی بسان یک خانه ارواح شده است”.

طاهری با انتقاد از سازمان همیاری شهرداری‌های استان البرز –که از جمله مالکان بیمارستان است- گفت: “مقامات این سازمان نتوانسته‌اند تدبیر مناسبی برای برون‌رفت از این مشکلات بیاندیشند و بعضا صحبت‌ها و وعده وعیدهایی می‌دهند که نتیجه‌ای جز افزایش بی‌اعتمادی و ناامیدی نداشته است و از سوی دیگر، امکان تصمیم‌گیری را از پرسنل سلب می‌کنند. به همین دلیل است که می‌گوییم سازمان همیاری نمی‌تواند به‌خوبی بیمارستان را مدیریت کند. اینجا باید به سازمان پزشکی شفا (از شرکت‌های تابعه بنیاد شهید) واگذار شود”.

وی مطرح کرد: “اینجا را به سادگی می‌توان احیا کرد به این شکل که؛ به خود پزشکان و پرسنل به صورت سهام‌بندی واگذار شود. پرسنل بهترین افرادی هستند که می‌توانند اینجا را حفظ کنند. به‌علاوه این تصمیم موجب بین‌النسلی شدن مدیریت آن خواهد شد”.

نایب رییس شورای اسلامی کار بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج در پایان، مطرح کرد: “ما همچنین، از جناب آقای حاجی‌رضا شاکرمی (دادستان عمومی و انقلاب کرج) به عنوان مدعی‌العموم استان برای برون‌رفت از این بحران تقاضای کمک داریم”.

۲۵ روز اعتراض؛ ادامه تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه

به گزارش هرانا، امروز پنج شنبه ۸ آذر ۱۳۹۷، برای بیست و پنجمین روز متوالی، جمعی از کارگران مجتمع صنعتی نیشکر هفت‌تپه در شهر شوش در اعتراض به برآورده ‌نشدن مطالبات‌شان، دست به تجمع اعتراضی زدند.

خواسته اصلی کارگران مجتمع صنعتی نیشکر هفت‌تپه ”لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه” است.

گزارش‌ها حاکی است که اسماعیل بخشی، نماینده بازداشتی کارگران هفت‌تپه به بیمارستان منتقل شده و برخی منابع انتقال او به بیمارستان را عوارض ناشی از شکنجه عنوان کرده‌اند. در همین رابطه جمعی از وکلای دادگستری ایران طی بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن بدرفتاری و شکنجه‌ی اسماعیل بخشی و سایر کارگران بازداشتی، حمایت خود را با این کارگران اعلام کردند.

اسماعیل بخشی

بی بی سی که این گزارش را منتشر کرده است تاکید می‌کند که مشخص نیست در حال حاضر آقای بخشی همچنان در بیمارستان است یا به بازداشتگاه منتقل شده است. اما قرار بازداشت این فعال کارگری مجدد تمدید شده است.

متن کامل این بیانیه که نسخه ای از آن جهت نشر در اختیار هرانا قرار گرفته است را اینجا بخوانید.

پیش تر کریم یاوری، مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار ایران، به خبرگزاری ایلنا گفته بود “بحث ادامه‌ بازداشت کارگری که آزاد نشده (اسماعیل بخشی)، امنیتی‌ است و وزارت کار نمی‌تواند ورود کرده و کاری برایش صورت دهد.”

علاوه بر اسماعیل بخشی، سپیده قلیان فعال مدنی نیز که همزمان با آقای بخشی بازداشت شده بود کماکان در وضعیت نامعلومی در اختبار نیروهای امنیتی و تحت قرار بازداشت به سر می برد.

علی نجاتی، رئیس سابق و عضو سندیکای کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه

همچنین امروز علی نجاتی، رئیس سابق و عضو سندیکای کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه و پسر وی پیمان نجاتی توسط نیروهای امنیتی و در منزل شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “ماموران در هنگام بازداشت هیچ نوع حکمی به همراه نداشته و در مقابل درخواست علی نجاتی و خانواده وی مبنی بر ارایه حکم آنان را مورد بدرفتاری و ضرب و شتم قرار دادند”.

هرانا روز سه‌شنبه نیز در گزارش مربوط به اعتراضات کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه از تلاش ناموفق ماموران امنیتی برای بازداشت علی نجاتی به دلیل عدم حضور او در منزل خبر داده بود.

لازم به یادآوری است که روز یکشنبه ۲۷ آبان‌ماه نیز، دستکم ۲۰ تن از جمله تمامی اعضای مجمع نمایندگان کارگری نیشکر هفت‌تپه به همراه چند فعال کارگری، یک فعال مدنی و تعدادی از شاغلین و مدیران شرکت که جهت پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان در پلیس امنیت حاضر شده بودند در محل پلیس امنیت شوش بازداشت شده و تا این لحظه تمامی این افراد بجز سپیده قلیان فعال مدنی و اسماعیل بخشی فعال کارگری با قرار وثیقه یا کفالت آزاد شده‌اند.

مجتمع صنعتی کشت و صنعت هفت تپه، قدیمی ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می گذرد و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.

حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، پیمانی، قراردادی و پیمانکاری در بخش های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در ۱۵کیلومتری شهر شوش در شمال خوزستان واقع است.

اعتراض مالباختگان موسسه کاسپین در کرمان/ ویدئو

به گزارش هرانا، امروز پنج شنبه ۸ آذر ۱۳۹۷، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در کرمان نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات‌شان، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

اعتراض سپرده‌گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری از دو سال پیش آغاز شد و دولت و بانک مرکزی پرداخت مطالبات سپرده‌گذاران از طریق بانک‌های دولتی و خصوصی را متعهد شدند.

بر اساس ادعای بانک مرکزی تا به حال مطالبات بیش از ۹۵ درصد سپرده‌گذاران پرداخت شده است.

اعتراض مالباختگان قرض الحسنه در شهر بابل/ ویدئو

به گزارش هرانا، امروز پنج شنبه ۸ آذر ۱۳۹۷، جمعی از مالباختگان قرض الحسنه “علی ابن ابیطالب” در شهر بابل اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

مالباختگان قرض الحسنه “علی ابن ابیطالب” در شهر بابل مقابل ساختمان فرمانداری این شهر تجمع کردند.

شهرستان بابل پرجمعیت‌ترین شهرستانِ استان مازندران است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید