خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۷ آذر ۱۳۹۷, 23rd of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۹/۰۷ ساعت ۱۸:۳۰:۳۲

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران شاغل در شهرداری کرمانشاه و شوشتر

معوقات مزدی کارگران شاغل در شهرداری کرمانشاه و شوشتر

خبرگزاری هرانا – سرپرست شهرداری کرمانشاه از معوقات مزدی کارگران و پرسنل شهرداری این شهر خبر داد و گفت که “بعد از پرداخت معوقات شهرداری منطقه ۲ تا دوازدهم آذرماه پرداخت حقوق مهرماه کارگران را آغاز می‌کنیم”. بنا بر خبری دیگر حدود ۵۰۰ تن از کارگران رسمی، قراردادی و پیمانکاری مجموعه شهرداری شوشتر، از اردیبهشت‌ماه سال جاری تاکنون حقوق و مزایا دریافت نکرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، سرپرست شهرداری کرمانشاه از معوقات مزدی کارگران و پرسنل شهرداری کرمانشاه خبر داد.

حامد لعل‌بخش علت این مشکلات را مربوط به مسدود کردن حساب شهرداری منطقه ۲ از سوی تامین اجتماعی دانست و افزود: “تمام حقوق کارگران تا شهریورماه و کارمندان تا مهرماه پرداخت شده است و بعد از پرداخت معوقات شهرداری منطقه ۲ تا دوازدهم آذرماه پرداخت حقوق مهرماه کارگران را آغاز می‌کنیم”.

سرپرست شهرداری کرمانشاه بیان داشت: “۵۰ درصد معوقات منطقه ۲ پرداخت شده و در حال حاضر ۲۰۰ میلیون تومان باقیمانده که تا آخر وقت امروز پرداخت می‌شود”.

لعل‌بخش در مورد عدم واریز حق بیمه توسط یکی از پیمانکاران مناطق شهرداری و اعتراضات کارگران در این خصوص نیز گفت: “در این مورد به بازرسی دستور ورود داده‌ام تا موضوع را بررسی کنند”.

وی همچنین در مورد تاخیر در پرداخت حقوق عوامل شهرداری به ارائه توضیحاتی پرداخت و بیان داشت: “در قراردادهای شهرداری با پیمانکاران قید می‌شود که چون شهرداری معمولا در پرداخت‌ها یک تا دو ماه عقب است لذا باید توانایی پرداخت حداقل دوماه را داشته باشند”.

سرپرست شهرداری کرمانشاه تصریح کرد: “معمولا هیچ شرکتی این توان پرداخت دو ماه حقوق را ندارد و این ظلم در حق کارگر است”.

معوقات مزدی کارگران شهرداری شوشتر

به گزارش ایلنا، پرداخت معوقات حقوقی کارگران شهرداری شوشتر از مرز هفت ماه گذشت. به گفتهٔ کارگران، به‌رغم وعده‌های داده شده مبنی بر بهبود اوضاع در ماه‌های آینده؛ هنوز هیچ اقدامی برای پرداخت معوقات حقوقی کارگران صورت نگرفته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، منابع کارگری در شهرداری شوشتر گزارش داده‌اند که حدود ۵۰۰ کارگر رسمی، قراردادی و پیمانکاری مجموعه شهرداری شوشتر، از اردیبهشت ماه سال جاری حقوق و مزایا دریافت نکرده‌اند.

یکی از کارگران در تشریح جزئیات این خبر گفت: به‌رغم وعده‌های داده شده درخصوص پرداخت معوقات حقوقی کارگران، هنوز هیچ اقدامی ازسوی کارفرما جهت پرداخت این مطالبات صورت نگرفته و علاوه بر آن بیمه تامین اجتماعی کارگران در سه ماه پایان سال ۹۶ و سه ماهه مرداد، شهریور و مهر پرداخت نشده است.

طبق اظهارات این کارگر شهرداری شوشتر؛ در آخرین تجمع کارگران شهرداری شوشتر که برای چند روز در مهر و آبان انجام شد، شهرداری و اعضای شورای شهر شوشتر طبق صورتجلسه‌ای وعده داده بودند که با متوقف کردن پروژه‌های عمرانی کوچک و بزرگ، اولویت آنها پرداخت مطالبات مزدی کارگران باشد که هنوز عملی نشده است.

کارگران شهرداری شوشتر گفتند: بخش دیگری از مشکلاتمان به حضور پیمانکاران در شهرداری مربوط می‌شود. از اینکه در چند‌ سال گذشته به صورت پیمانی در استخدام چند شرکت پیمانکاری به کار خدماتی و فضای سبز مشغول کار هستیم، معترض هستیم و می‌خواهیم که وضعیت استخدامی ما به قرارداد مستقیم تبدیل شود.

این کارگران مدعی‌اند که در نتیجه حضور پیمانکار، شاهد به تعویق افتادن مطالباتشان هستند و این موضوع آنها را در شرایط بد مالی قرار داده است.

در عین حال این کارگران مدعی هستند که اخیرا شهرداری ۷ نفر از کارگران پیمانکاری را به صورت سلیقه‌ای و بدون ضوابط قانونی در پست‌های اداری تبدیل وضعیت به قرارداد مستقیم کرده و این موضوع حس تبعیض در بین سایر کارگران پیمانی را تقویت کرده است.

به گفته آنها، کارگرانی که توسط شرکت‌های واسطه نیروی انسانی در شهرداری شوشتر مشغول به کار هستند، ثبات شغلی ندارند و هر لحظه امکان بیکاری آنها وجود دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید