خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷, 15th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۹/۰۳ ساعت ۱۸:۴۰:۲۴

    خانه  > اصناف, کارگران  >  دستکم ۵ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۵ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روز گذشته و امروز، جمعی از کارگران بخش‌های مجتمع صنعتی نیشکر هفت‌تپه، جمعی از کارگران‌ گروه ملی فولاد اهواز، جمعی از کارگران کارخانه روغن جهان مقابل استانداری زنجان، بیش از ۲۵۰ نفر از کارگران و کارکنان بیمارستان امام خمینی کرج و جمعی از کشاورزان شهر زیار استان اصفهان در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران معترض مجتمع هفت‌تپه امروز (۳ آذر ماه) در بیستمین روز از شروع اعتراضات کارگری دوباره مسیر فرمانداری تا میدان معلم شهر شوش را راهپیمایی کردند.

کارگران حاضر در تجمع امروز که طی بیست روز گذشته در اعتراض به تعویق مطالبات مزدی‌شان و نداشتن امنیت شغلی دست از کار کشیده‌اند، بی‌توجهی کارفرما به پرداخت مطالبات‌شان را دلیل توقف کارهایشان می‌دانند. به گفته آنها؛ هیچیک از مسئولان کشوری و استانی و شهرستانی به صورت اساسی پیگیر مطالبات کارگران هفت تپه نبوده‌اند.

آنها با بیان اینکه تنها خروجی جلسات چند روز مسئولان پرداخت یک ماه از مطالبات مزدی کارگران هفت تپه است، افزودند: “علاوه بر معوقات حقوقی، پرداخت حق سنوات خدمت، پرداخت هزینه بازنشستگی کارگرانی که با مشاغل سخت و زیان‌آور بازنشسته شده‌اند، عقد قرارداد با کارگران روزمزدی و اجرا نشدن طرح طبقه‌بندی مشاغل نمونه دیگری از خواسته‌های کارگران معترض است که هنوز برآورده نشده است”.

کارگران معترض مجتمع هفت‌تپه

دلایلی فراتر از تعویق دو تا سه ماهه در حقوق

یکی دیگر از دلایل اعتراضات اخیر کارگران؛ عملکرد بخش خصوصی مجتمع است. آنان می‌گویند به‌خاطر مدیریت ناکارآمدی که مدیران بخش خصوصی طی دو سال حضورشان در هفت تپه اعمال کرده‌اند، دچار مشکلات بسیار زیادی شده‌اند.

یکی از کارگران شاغل در بخش تولید نیشکر این مجتمع با اشاره به وضعیت و دغدغه کنونی کارگران گفت: “بخش خصوصی مدت‌هاست به تعهدات خود در قبال کارگران عمل نکرده است. ما خواهان روشن شدن اوضاع هستیم. کارگران انتظار دارند مقامات و مسئولانی که خصوصی‌سازی را در مجتمع کشت و صنعت هفت تپه انجام داده‌اند، از ابتدا آنها را در جریان روند و ابعاد تغییرات قرار می‌دادند”.

این کارگر با اشاره به نقش سازمان خصوصی‌سازی در تغییرات این شرکت، اظهار داشت: “سازمان خصوصی‌سازی در راستای تکالیف قانونی‌ که اصل ۴۴ قانون اساسی برایش تعریف کرده، روند سپردن این شرکت به بخش خصوصی را به درستی انجام نداده است”.

وی در ادامه تصریح کرد: “آنچه برای ما مهم است این است که خصوصی‌سازی باید الگویی معیار قرار گیرد که مبتنی بر شفافیت و درستی باشد. در واقع، در حال حاضر بخش خصوصی‌ به‌ گونه‌ای در هفت تپه پیش رفته که بین نیروهای کار واحدها جدا از نگرانی، بی‌اعتمادی ایجاد کرده است. کارفرما تعهدی به کارگران ندارد و در قبال مطالباتشان بی‌توجه است در عین حال زمینه توسعه اشتغال واحد تولیدی تحت مدیریتش را فراهم نمی‌آورد. از همین روی، انتظار داریم با تغییر بخش خصوصی شرکت به کسانی که اهل کار و صنعت و تولید باشند، وضعیت تغییر کند. کسانی که امتحانشان را با سربلندی و آبرومندی در عرصه تولید پس داده باشند. نباید مدیران جدید بدهکار بانکی باشند. آنها باید به کارگران این تضمین را بدهند که ایجاد اشتغال خواهند کرد”.

این کارگر در پایان، تاکید کرد: “مسئولان نباید واحدهای تولیدی بزرگی همچون هفت تپه را در قالب خصوصی‌سازی یک‌ شبه رها کنند. نباید اجازه داد آقازاده‌ها و کارفرمایان نوظهور به این شکل قارچ‌گونه رشد کرده و کارخانجات و واحدهای تولیدی را متصرف شوند”.

بازداشتی‌های هفت‌‌تپه به جز یک نفر آزاد شدند/وزارت کار نمی‌تواند به موضوع کارگر بازداشتی ورود کند

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار گفت: “تمام کارگران بازداشتی هفت‌تپه به جز یک نفر آزاد شدند”.

کریم یاوری (مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) در این رابطه گفت: “همه کارگران بازداشتی هفت تپه به جز یک نفر آزاد شدند؛ فرد بازداشتی دیگر نیز یک خبرنگار زن است و کارگر نیست”.

وی تاکید کرد: “بحث ادامه‌ی بازداشت کارگری که روز پنج‌شنبه آزاد نشده، امنیتی‌ست و وزارت کار نمی‌تواند ورود کرده و کاری برایش صورت دهد”.

یاوری افزود: “بایستی ماموران امنیتی تحقیقات لازم را در رابطه با ایشان انجام دهند”.

از قرار معلوم از چهار کارگر بازداشتی هفت‌تپه همه به جز «اسماعیل بخشی» روز پنج شنبه آزاد شده‌اند؛ فرزانه زیلابی (وکیل این کارگران) می‌گوید: “این کارگران با قرار کفالت آزاد شده‌اند و روند رسیدگی به پرونده‌های آنان ادامه خواهد داشت”.

کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق ومزایا و نیز برای مطالبه بازگشت این واحد به بخش دولتی بیش ازو هفته است اقدام به برپایی تجمعات اعتراضی می کنند.

کشت و صنعت هفت تپه، قدیمی ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می گذرد و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.

حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، پیمانی، قراردادی و پیمانکاری در بخش های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در ۱۵کیلومتری شهر شوش در شمال خوزستان واقع است.

نارضایتی کارگران گروه ملی فولاد ایران ادامه دارد

به گزارش ایلنا، کارگران گروه ملی فولاد ایران که طی ماه‌های گذشته حقوق دریافت نکرده‌اند، در اعتراض به بی‌توجهی به پرداخت مطالباتشان به اعتراضات صنفی خود همانند روزهای گذشته در اهواز ادامه دادند.

حدود ۴ هزار کارگر گروه ملی فولاد ایران نسبت به پرداخت نشدن چندین ماه مزد پرداخت نشده، اعتراض دارند.

یکی از کارگران گروه ملی فولاد ایران اظهار داشت: “او و همکارانش به همراه نمایندگان کارگری مستقر در کارخانه بارها به دفا‌تر مسئولان استانی و شهرستانی مراجعه کرده‌اند اما هنوز هیچ توجهی به خواسته‌های آنها که حداقل پرداخت یک ماه از معوقات مزدی است، نشده است”.

وی با بیان اینکه؛ ما خواهان مشخص شدن وضعیت پرداخت مطالبات معوقه، تامین امنیت شغلی و رفتار انسانی با کارگرانی هستیم که مشکلاتشان را با صدای بلند بیان می‌کنند، گفت: “براساس قانون اساسی و قانون کار هیچ‌کس حق ایجاد مزاحمت برای کارگران معترض را ندارد”.

حضور فرمانده انتظامی اهواز در تجمع کارگران معترض گروه ملی/ دعوت کارگران به جلسه روز دوشنبه در محل کارخانه

تجمعات کارگران‌گروه ملی فولاد اهواز در حالی از امروز شنبه ۳ آذرماه و بعد از ۲ روز آرامش از سر گرفته شد که گروه یگان ویژه نیروی انتظامی استان از حرکت معترضین به سطح شهر جلوگیری کرد.

صبح امروز شنبه ۳ آذر ماه، پس از تجمع کارگران گروه ملی مقابل استانداری و حرکت به سمت چهار راه نادری، یگان ویژه نیروی انتظامی اهواز از ادامه حرکت آنها به مرکز شهر جلوگیری کرده و به سمت پل سفید و سپس استانداری هدایت شدند.

پس از مستقر شدن کارگران گروه ملی روبه روی استانداری، سرهنگ صفری، فرمانده نیروی انتظامی اهواز در بین کارگران حضور یافت و ضمن دعوت آنها به آرامش، گفت: “غفوری، مدیر عامل گروه ملی فولاد مجوز فروش تولیدات خارج از بورس را از وزارت صنعت و معدن اخذ کرده و می‌تواند تا اطلاع ثانوی، محصولات خود را به هر کیفیت و کمیت در بازار آزاد به فروش برساند. تا بتواند کمبودها را جبران کند”.

وی افزود: “در بازدیدی که از کارخانه داشتیم حدود ۱۵۰ میلیارد کالای تولید شده وجود دارد که با فروش آنها می‌توانند ۳ ماه حقوق معوقه کارگران را تا پایان دی ماه پرداخت کنند”.

صفری خاطرنشان کرد: “تا ۱۰ آذر ماه یک ماه حقوق کارگران گروه ملی پرداخت خواهد شد”.

وی ضمن درخواست همکاری از کارگران با مدیر عامل شرکت گروه ملی فولاد تا زمان فروش محصولات، تصریح کرد: “صبح امروز در جلسه شورای معاونین استانداری که با حضور استاندار و فرماندار انجام شد بخشی از این دستور کار مربوط به مسئله گروه ملی بوده است”.

فرمانده انتظامی اهواز تشریح کرد: “در تماس تلفنی که دقایقی پیش با فرماندار اهواز داشتم تاکید کردند؛ کارگران روز دوشنبه صبح در کارخانه حضور پیدا کنند تا غفوری، مدیر عامل شرکت و جمعی از مسئولان توضیحات فنی‌تر و دقیق تری را ارائه دهند”.

صفری ضمن تشکر از همکاری کارگران گروه ملی فولاد با نیروی انتظامی در خواست کرد و گفت: “هر اعتراض و مطالبه‌ای دارید، مقابل استانداری توقف کرده و در سطح شهر حرکت نکنید و باعث رکود کار کاسبین،  مشکلات ترافیکی برای خود و دیگران نشوید. ما در خدمت کارگران هستیم و خواسته های شما را  به مسئولان ذیربط انتقال می‌دهیم”.

تجمع دوباره کارگران روغن جهان مقابل استانداری زنجان

به گزارش ایلنا، کارگران روغن نباتی جهان امروز نیز در اعتراض به بلاتکلیفی در وضعیت شغلی و پرداخت مطالباتشان، تجمع کردند.

تجمع دوباره کارگران روغن جهان مقابل استانداری زنجان

تجمع اعتراضی صبح امروز (سوم آذرماه) کارگران روغن جهان در ادامه بی‌توجهی کارفرمای بخش خصوصی به تعویق ۶ ماهه معوقات مزدی سال جاری آنها صورت گرفته است. کارگران می‌گویند که ۴ ماه از دستمزد آنها در سالهای ۹۵ و ۹۶ پرداخت نشده است.

به گفته آنها؛ کارگران در مجموع ۱۰ ماه معوقات مزدی طلبکارند.

طبق ادعای کارگران روغن نباتی جهان؛ آنها در هفته گذشته برای مشخص شدن وضعیت پرداخت مطالبات‌شان مقابل نهادهای مختلف دولتی استان دست به اعتراض صنفی زده‌اند.

آنها می‌گویند: “قرار بود مسئولان استانی موضوع مطالبات مزدی‌مان را از طریق کارفرما پیگیری کنند و نتیجه را به اطلاع کارگران برسانند. از قرار معلوم روز چهارشنبه استانداری زنجان؛ این جلسه را با کارفرما برگزار کرده و کارگران بعد از گذشت سه روز هنوز از نتیجه این جلسه هنوز بی‌خبر هستند”.

کارگران روغن نباتی جهان می‌گویند: “پیگیری نشدن مشکلاتمان باعث استمرار اعتراضات شده است. گرچه اخیرا یکی از مسئولان استانی از تریبون رسانه ملی اعلام کرد که مطالبات مزدی و بیمه‌ای کارگران روغن جهان پرداخت شده است. اما ما کارگران ضمن تکذیب این خبر از مسئولان می‌خواهیم با دادن آمار و اخبار غلط مشکلات ما را افزایش ندهند”.

تاکید امام جمعه کرج به واگذاری بیمارستان امام خمینی به بنیاد شهید

به گزارش ایلنا، بیش از ۲۵۰ نفر از کارکنان بیمارستان امام خمینی کرج با برگزاری دوباره تجمع اعتراضی در خیابان اصلی روبروی بیمارستان، خواستار رسیدگی مسئولان استان البرز به یک‌سال معوقه دستمزدشان و وضعیت نابسامان بیمارستان شدند.

کارکنان بیمارستان امام خمینی کرج

به گزارش خبرنگار ایلنا، ششمین روز تجمع کارکنان بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج در حالی برگزار می‌شود که یک‌سال معوقه مزدی پرسنل پابرجاست و سرنوشت این مرکز درمانی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

قاسم طاهری (نایب رییس شورای اسلامی کار بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج) در رابطه با تجمع امروز گفت: “بیش از ۲۵۰ نفر از پرسنل بیمارستان امروز در خیابان اصلی مقابل بیمارستان تجمع کرده‌اند تا صدای اعتراضشان را به گوش مسئولان استان البرز برسانند”.

طاهری اشاره کرد: “گفتنی است که امروز بخش دیالیز بیمارستان هم، به دلیل نبود امکانات لازم برای انجام امور مراجعان، به طور کامل تعطیل شد. این امر موجب سرگردانی و گله‌مندی بیماران شده و در ادامه، موجب خواهد شد تا بسیاری از آنها به دلیل کمبود مراکز دیالیز در استان البرز، به تهران مراجعه کنند”.

وی در ادامه با اشاره به دیدار روز گذشته با آیت‌الله محمدمهدی حسینی همدانی (امام جمعه کرج و نماینده ولی فقیه در استان البرز) گفت: “در این دیدار، مسائل و مشکلاتمان را با وی در میان گذاشتیم. ایشان نیز ضمن تاکید بر حل فوری معضلات بیمارستان و کارکنان آن، به این نکته اشاره کردند که این بیمارستان باید به بنیاد شهید واگذار شود چراکه کار سازمان همیاری شهرداری‌های استان البرز عمران و آبادی شهر است نه مدیریت بیمارستان”.

طاهری به بخش دیگری از صحبت‌های نماینده ولی فقیه در استان البرز پرداخت و اظهار داشت: “ایشان هم‌چنین، خواستار این شد که مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان البرز به جای افتتاح بیمارستان‌های جدید، به این بیمارستان توجه کرده و آن را حفظ ‌کنند. استان البرز در حدود ۵۲۰۰ شهید دارد و این بیمارستان قابلیت این را دارد که حداقل به خانواده‌های شهدا و جانبازان و ایثارگران خدمات‌رسانی کند”.

نایب رییس شورای اسلامی کار بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج در پایان، تصریح کرد: “بی‌توجهی به صحبت‌ها و تاکیدات نماینده ولی فقیه، بی‌احترامی به صحبت‌های رهبر نظام است و متاسفانه مسئول دلسوزی هم در استان پیدا نمی‌شود که بخواهد به این بیمارستان و مشکلات آن رسیدگی کند”.

کشاورزان «زیار» اصفهان کفن‌پوش شدند

به گزارش رادیو زمانه، وعده مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس برای تامین حق‌آبه کشاورزان استان اصفهان تحقق نیافت. کشاورزان در چند شهر این استان کفن‌پوش به خیابان آمدند.

کشاورزان شهر زیار استان اصفهان جمعه ۲ آذر باردیگر در اعتراض به تامین نشدن حق‌آبه برای کشت پائیزه تجمع کردند. در یک ویدئو که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، شماری از کشاورزان کفن‌پوش در تجمع حاضر شده‌اند.

در این تجمع کشاورزان شعار دادند: «می‌میریم، می‌میریم/ ذلت نمی‌پذیریم، آب زاینده‌رود حق مسلم ماست و کشاورز بیدار است/ از وعده بیزار است».

یک روز قبل- پنجشنبه یکم آذر- نیز کشاورزان خوراسگان اصفهان کفن‌پوش مقابل مرکز فروش عمده میوه و تره‌بار این شهر تجمع کردند.

چهارشنبه ۳۰ آبان هم کشاورزان شرق استان اصفهان با اجتماع در مهدیه وجاره خواستار رسیدگی به خواسته‌هایشان شدند.

یک ویدئو از تجمع کشاورزان شرق اصفهان را در ادامه ببینید:

اعتراضات کشاورزان اصفهان از ۳۱ شهریور امسال پس از آن آغاز شد که طرح پیشنهادی استاندار اصفهان مبنی برای تامین حق‌آبه با اجرای بازچرخانی با مخالفت نمایندگان اصفهان در مجلس شورای اسلامی روبرو شد.

در حالی که گفت‌وگو مقام‌های دولتی و نمایندگان استان برای اجرای طرح بازچرخانی در جریان بود، برکناری محسن مهرعلیزاده استاندار اصفهان به دلیل بازنشستگی اجرای این طرح را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.

ناصر موسوی لارگانی رئیس مجمع نمایندگان اصفهان در مجلس شورای اسلامی که از مخالفان طرح بازچرخانی آب است، هم یکم آذر باردیگر دولت را مسئول عدم تامین حق‌آبه برای کشت پائیزه کشاورزان دانست و گفت که رئیس جمهوری به قولش مبنی بر جاری شدن آب در زاینده رود پایبند نبوده است.

او از فرماندهان سپاه پاسداران خواست که برای جاری شدن آب در زاینده‌رود اقدام کنند.

زهرا سعیدی یکی دیگر از نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی اما مخالفان طرح بازچرخانی آب را به «کاسبکاری از خشکسالی» متهم کرد و گفت: «نباید اجازه داد موقعیتی که در اختیار استان قرار گرفته و ممکن است مشکل زاینده‌رود را در مواقع اضطرار حل کند از دست برود».

به گفته او طرح بازچرخانی آب که با لوله‌گذاری در سطح زاینده‌رود اجرایی خواهد شد، در حال بررسی است.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که حدود ۳۰۰ هزار تن از ساکنان شرق اصفهان به دلیل عدم تامین حق‌آبه بیکار شده و برخی از آنان به اجبار تحت پوشش نهادهای حمایتی چون کمیته امداد قرار گرفته‌اند.

حسن کامران نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی یک ماه قبل وزارت نیرو را مسئول وضعیت کنونی کشاورزان دانسته و گفته بود که این وزارتخانه حق‌آبه کشاورزان را به صنایع فولاد و نهادهای نظامی فروخته است.

اسفندیار امینی دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان هم ۳۰ آبان به خبرگزاری رسمی دولت جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، گفت که مصوبه‌های شورای عالی آب و هیئت دولت برای جبران خسارت کشاورزان اجراء نمی‌شود و سازمان‌های مسئول تنها نظاره‌گر هستند و هیچ اقدامی برای کشاورزان نمی‌کنند.

امینی نیز وزیر نیرو که به گفته او «به دنبال تغیر مصوبات شورای عالی آب است» را مسئول عدم اجرای مصوبات این شورا و هیئت دولت دانست.

او گفت که کشاورزان بارها نزد نهادهای مسئول رفتند اما نتیجه‌ای نگرفتند و برای همین ناامیدی محض در میان کشاورزان شرق اصفهان به وجود آمده است.

به گفته امینی پس از عدم نتیجه‌گیری از مسئولان دولتی «کشاورزان تصمیم گرفتند به‌دنبال مسیر رودخانه حرکت کنند و به هر طریق ممکن از برداشت حق آبه‌ها جلوگیری کنند».

کشاورزان اصفهان فروردین امسال و اسفند سال گذشته نیز در اعتراض به عدم تامین حق‌آبه بارها تجمع کردند.

دور تازه اعتراضات آن‌ها از ۳۱ شهریور امسال با پارک کردن تراکتور و ماشین‌آلات کشاورزی در میادین ورودی شهرها آغاز شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید