خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  مرگ و مصدومیت ۴ کارگر در سایه فقدان ایمنی کار

مرگ و مصدومیت ۴ کارگر در سایه فقدان ایمنی کار

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته، در سایه فقدان ایمنی محیط کار، ۳ کارگر کشته و ۱ کارگر مصدوم شدند. ایران در زمینه‌ی رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مورخ ۱ آذر ۱۳۹۷، یک کارگر ۵۴ ساله در اثر ریزش معدن زغال سنگ کلاریز واقع در منطقه معدنی طزره زیر مجموعه شرکت معدن زغال سنگ البرز شرقی جان خود را از دست داد.

روز چهارشنبه (۳۰ آبان ماه) یکی از کارگاه‌های معدن کلاریز شرقی در منطقه معدنی طزره زیرمجموعه شرکت معدن زغال سنگ البرز شرقی ریزش داشته است که یکی از کارگران به نام “حسین صادقی” خوردی در اثر این حادثه جان خود را از دست داد. این کارگر ۵۴ ساله به مدت ۱۷ سال سابقه کار داشت.

کرامت قنبری (معاون معدنی و بهره برداری شرکت البرز شرقی) علت ریزش معدن را تشریح کرده و گفت: “در کارگاه استخراج لایه ۱۹K معدن کلاریز شرقی طزره در نتیجه پاره شدن تخته کوبی پله انتهایی کارگاه و رها شدن خاک ریخته شده و برخورد با کارگر که در فاصله ۴۰ متری از آن بوده، این حادثه رخ داده است. علت حادثه همچنان تحت بررسی است اما احتمال اولیه نشان از ضعف استحکامات دارد”.

قنبری تاکید کرد: “کارگاه طی گزارش‌های ۲ هفته گذشته در حالت نرمال بوده است. ۶ نفر ناظر از طرف شرکت و تعدادی ناظر از سوی پیمانکار برای بررسی ایمنی معدن نظارت دارند”.

شرکت البرز شرقی در سال ۹۳ به شرکت ذوب آهن اصفهان واگذار شده است.

تعداد کارگران پیمانی‌ای که در معدن کلاریز مشغول به کار هستند، ۱۵۰ نفر است. این حادثه ساعت ۱۹ روز چهارشنبه رخ داد و اکنون به غیر از یک کارگاه که فعالیت آن متوقف شده، بقیه کارگاه‌های معدن در حال کار هستند. در طی این حادثه ۴ نفر مشغول به کار بودند که ۳ کارگر نجات پیدا کرده و یک کارگر خود را از دست داد.

مرگ و مصدومیت دو کارگر در شهرستان بندر ماهشهر

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مورخ ۳۰ آبان ۱۳۹۷، رئیس مرکز فوریت های پزشکی شهرستان بندر ماهشهر از کشته شدن یک کارگر و مصدومیت یک آتش‌نشان بر اثر ریزش یک مجتمع تجاری در حال احداث خبر داد.

مهدی مسعودیان، رئیس مرکز فوریت های پزشکی شهرستان بندر ماهشهر با اشاره به ریزش ساختمان در حال احداث در این شهرستان گفت: “با تلاش چند ساعته نیروهای امدادی از جمله آتش نشانی، هلال احمر و فوریت های پزشکی و انجام عملیات آوار برداری، جسد کارگر ایذه ای از زیر آوار خارج شد”.

وی اظهار داشت: “این حادثه ساعت ۱۵:۳۵ بعد از ظهر روز سه‌شنبه ۲۹ آبان‌ماه با فروریختن سقف ساختمان تجاری در حال ساخت جام جم در بندر ماهشهر به وقوع پیوست و انجام عملیات آوار برداری حدود ۱۲ ساعت طول کشید”.

گفتنی است؛ در جریان این حادثه و در زمان انجام عملیات آواربرداری، یک مامور آتش نشانی نیز مصدوم و به بیمارستان معرفی بندر ماهشهر منتقل شد.

شواهد حاکی است رعایت نکردن اصول ایمنی در ساخت و مصالح به کار رفته در این ساختمان دلیل ریزش بخشی از ساختمان جام جم ۲ بوده است.

مرگ یک کارگر ساختمانی در اراک

به گزارش رکنا، مورخ ۳۰ آبان ۱۳۹۷، کارگر ۳۰ ساله اراکی به علت عدم رعایت نکات ایمنی بر اثر سقوط از ساختمان جان خود را از دست داد .

سرهنگ «شهرام امیریان» فرمانده انتظامی شهرستان اراک گفت: “ساعت ۱۰:۰۸ روز سه‌شنبه ۲۹ آبان‌ماه در پی اعلام مرکز فوریت سامانه ۱۱۰ مبنی مرگ کارگری ساختمانی در شهرستان اراک، بی درنگ عوامل انتظامی و امدادی در محل حاضر شدند”.

وی ادامه داد: “با تحقیقات میدانی به عمل آمده از دیگر کارگران حاضر در محل حادثه، مشخص شد این فرد در هنگام بندکشی سنگ نمای ساختمان مذکور، به علت عدم رعایت نکات ایمنی و سقوط از ارتفاع، جان خود را از دست داده است”.

فرمانده انتظامی شهرستان اراک یادآور شد: “مرگ کارگر حادثه دیده از سوی تیم اعزامی اورژانس ۱۱۵ که در محل حضور داشتند تایید و جسد متوفی با هماهنگی دستگاه قضائی برای بررسی های بیشتر به پزشکی قانونی منتقل شد”.

سرهنگ امیریان به کارگران توصیه کرد تا همواره در محل کار خود، نکات ایمنی را رعایت کرده و با استفاده از وسایل ایمنی لازم، از وقوع هرگونه حوادث غیرمترقبه پیشگیری کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید