خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, کارگران  >  دستکم ۵ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۵ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روز گذشته و امروز، جمعی از کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت‌تپه مقابل فرمانداری شهر شوش، جمعی از کارگران گروه ملی فولاد مقابل استانداری خوزستان و خیابانهای اهواز، جمعی از کارگران و کارکنان بیمارستان امام خمینی کرج در خیابان اصلی روبروی بیمارستان، جمعی از کارگران و کارکنان شهرداری خنافره از توابع شهرستان شادگان خوزستان و حدود ۵۰ نفر از کارگران شهرداری آبادان مقابل ساختمان شهرداری مرکزی این شهر در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت‌تپه برای شانزدهمین روز متوالی در اعتراض به واگذاری این واحد تولیدی به بخش خصوصی و پرداخت نشدن مطالبات صنفی‌شان، از میدان معلم تا فرمانداری شوش را راهپیمایی کردند.

اعتراض صنفی کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه؛ امروز در حالی وارد شانزدهمین  روز خود شد که در جریان اعتراض صنفی دو روز گذشته؛ هیاتی از وزارت کار به سرپرستی مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارتِ تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای حل و فصل مشکلات کارگران مجمتع نیشکر هفت تپه  و گروه ملی فولاد به خوزستان سفر کرده است.

منابع کارگری در شرکت هفت تپه می‌گویند: “اجتماع امروز در حمایت از کارگران بازداشتی برپا شده و گروهی از خانواده‌های کارگری نیز کارگران را همراهی می‌کنند”.

 آنها می‌گویند: “از وضعیت ۴ کارگر بازداشتی شرکت هفت تپه که در جریان اجتماعات صنفی بازداشت شده‌اند، اطلاعی در دست نداریم اما گفته می‌شود آنها به شهر اهواز انتقال داده شد‌ه‌اند”.

امروز فرزانه زیلابی وکیل کارگران هفت‌تپه از عدم موافقت دادگاه با آزادی کارگران بازداشتی هفت‌تپه خبر داد و گفت که “علیرغم تبدیل قرار بازداشت به کفالت و انجام همه تشریفات قانونی، دادگاه شعبه اول دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شوش با آزادی ۴ کارگر بازداشتی هفت تپه مخالفت کرد”.

وی در ارتباط با دلیل ممانعت از آزادی گفت: “به اطلاع اینجانب رساندند که تبدیل قرار بازداشت به کفالت به خاطر اتهامِ «اخلال در نظم» بوده‌است و این چهار کارگر بازداشتی اتهام امنیتی دیگری نیز دارند که هنوز تعیین تکلیف نشده و باید تا زمان تکمیل تحقیقات در بازداشت بمانند”.

چهارتن دیگر به نام‌های “سید حسن فاضلی” (نماینده تجهیزات)، “اسماعیل بخشی”(نماینده تجهیزات)، “مسلم آرمند”(نماینده تجهیزات)، “محمد خنیفر”(تجهیزات) کماکان در بازداشت هستند.

همچنین امروز جمعی از وکلای دادگستری در نامه‌ای خطاب به کارگران نیشکر هفت‌ تپه، از این کارگران اعلام حمایت کردند.

فرهاد دژپسند وزیر­ اقتصاد هم امروز گفت که “با صحبت‌هایی که با مدیرفعلی نیشکر هفت تپه صورت گرفت، قرار شد حقوق کارگران پرداخت شود”.

از سوی دیگر، جمعی از انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی سراسر کشور در بیانیه‌ای مشترک ضمن انتقاد از اوضاع معیشتی طبقه کارگر، خواستار رسیدگی به مطالبات کارگران نیشکر هفت‌تپه شدند. در این بیانیه آمده‌است که سفره کارگران ایران، تولیدکنندگانی که چرخه‌های اقتصاد و شکوفایی ایران عزیزمان را در دست دارند، روز به روز خالی و خالی‌تر می‌شود و متاسفانه به مطالبات کارگرانی که اعتراض می‌کنند، رسیدگی نمی‌شود. کارگران رنج دیده هفت تپه نمونه بارز این اعمال هستند.

روز گذشته سخنگوی وزارت خارجه، “هتر نوئارت” در واکنش به بازداشت‌های روز یکشنبه گفت: “خامنه‌ای ادعا می‌کند که هیچ مردم‌سالاری در دنیا مانند مردم سالاری در ایران «واقعی» نیست. یادآوری: مردم‌سالاری‌های واقعی کارگرانی را که به طور مسالمت آمیز درباره حقوق معوقه خود اعتراض می‌کنند، دستگیر نمی‌کنند”.

شرکت کشت و صنعت هفت تپه، قدیمی‌ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می‌گذرد و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی‌سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.

حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، پیمانی، قراردادی و پیمانکاری در بخش‌های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در ۱۵کیلومتری شهر شوش در شمال خوزستان واقع است.

ادامه اعتراض کارگران گروه ملی

به گزارش ایلنا، امروز چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷، کارگران گروه ملی فولاد در خیابانهای اهواز نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات‌شان اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

به گفته مدیرعامل گروه ملی فولاد ایران، مطالبات معوقه مزدی کارگران مجموعه گروه ملی تا دی ماه سالجاری به‌روز می‌شود.

«کسری غفوری» با بیان اینکه با پیگیری‌های وزارت صمت قرار شد تا مجوز فروش تولیدات گروه ملی فولاد در بازار آزاد صادر شود، گفت: “با تامین منابع مالی که از فروش محصولات تولیدی گروه ملی در بازار آزاد بدست می‌آید تا دی ماه همه معوقات مزدی کارگران به‌روز می‌شود”.

مدیرعامل گروه ملی فولاد ایران گفت: “پیش از این براساس ابلاغیه وزرات صنعت قرار بود ۷۵ درصد از محصولات تولیدی شرکت‌های تولیدی در بورس و ۲۵ درصد مابقی در بازار آزاد به فروش برسد. گروه ملی فولاد ایران چون هزینه‌های سربار و بدهی‌های مالی زیادی دارد، فروش محصولات آن در بورس با توجه به اتفاقات اخیری که در مجموعه گروه ملی فولاد در حال وقوع است، صرفه اقتصادی نداشت. در عین حال با شکایت تعدادی از طلبکاران حقیقی و حقوقی امکان عرضه محصولات در بورس برای گروه ملی فولاد ایران میسر نبود”.

وی افزود: “این موضوع (فروش آزاد محصولات) هفته گذشته در پی سفر آقای جهانگیری (معاون اول رئیس‌جمهور) به استان خوزستان بار دیگر مطرح شد و در نهایت ابلاغیه آن روز گذشته به دست‌مان رسید”.

غفوری با بیان اینکه به زودی یک ماه دیگر از معوقات مزدی کارگران با تامین منابع مالی که از فروش همین محصولات بدست می‌آید، پرداخت خواهد شد، در ادامه تاکید کرد: “اتفاقات خوبی در زمینه تامین منابع مالی شرکت که پرداخت مطالبات مزدی کارگران بخشی از آن را تشکیل می‌دهد، خواهد افتاد و به مرور شاهد برطرف شدن مشکلات و پرداخت مطالبات مزدی کارگران خواهیم بود”.

او در پاسخ به این سوال که بخش دیگری از دلایل اعتراض کارگران گروه ملی فولاد ایران در اجتماعات اخیر که امروز چهارشنبه (۳۰ آبان ماه) نیز در اهواز ادامه دارد، به نارضایتی کارگران از مدیریت بخش خصوصی شرکت برمی‌گردد، گفت: “انتظار کارگران برای پرداخت مطالباتشان به‌حق است برای همین طی سال‌هایی که کارگران مطالباتشان را پیگیری می‌کرده‌اند این مطالبات از سوی مدیران قبلی برآورده نشده و در نتیجه ان امروز کارگران با نوعی بی‌اعتمادی و بی‌میلی مواجه شده‌اند”.

او افزود: “کارگران گروه ملی فولاد خودشان واقعیت‌ها را دیده و می‌دادنند از زمانی که تیم مدیریتی جدید وارد کارخانه شده، بخش زیادی از مطالبات معوقه مزدی کارگران پرداخت شده است. پیش از این مطالبات مزدی حدود دو هزارو ۵۰۰ کارگر قرارداد مستقیم و حدود ۳۰۰ کارگر پیمانی شاغل در گروه ملی فولاد ایران حدود ۸ ماه بود که امروز که آخرین روز از ماه آبان ارا سپری می‌کنیم، کارگران فقط دو ماه حقوق معوقه طلب دارند”.

به گفته وی، بخش دیگری از مشکلات گروه ملی مربوط به بدهی‌ آن به نهادهای دولتی و خصوصی است. مدیرعامل گروه ملی فولاد ایران افزود: “این مشکلات از مدتها قبل در زمان مدیریت سابق بوجود آمده به طوری که از خرداد ماه سال جاری رقمی به این مطالبات افزوده نشده و در تلاش هستیم به مرور این مطالبات کاهش پیدا کند”.

غفوری در ادامه با بیان اینکه مجموعه گروه ملی فولاد ایران برای راه‌اندازی تمام خطوط به حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات نیازمند است، تصریح کرد: “ما به دنبال نوسازی ماشین‌آلات کارخانه‌ هستیم. بخش زیادی از ماشین‌آلات و قطعات خطوط تولیدی گروه ملی فولاد بعد از چند دهه فرسوده و مستهلک شده‌اند و نیاز به بازسازی و نوسازی دارند”.

مدیرعامل گروه ملی فولاد ایران درباره دستاوردهای سفر تیم وزارت کار برای کارگران گروه ملی فولاد گفت: “در جلسات چند روزه، نماینده وزیر کار و سایر اعضای حاضر راهکارهای بلندمدت و راهبردی پیشنهاد نمی‌کنند. موضوعاتی که در این جلسات مطرح می‌شود همگی مقطعی هستند. موضوعات مقطعی هم در طولانی‌مدت کارساز نیستند”.

به گفته وی؛ مدیریت جدید تمام تلاش خود را برای فروش محصولات گروه ملی فولاد ایران با ابلاغیه اخیر در بازار آزاد به کار می‌گیرد. برای پرداخت دو ماه مزد عقب‌افتاده کارگران فقط ۲۴ میلیارد تومان منابع مالی لازم است. این درحالی‌ست که این شرکت در حال حاضر ۱۴۰ میلیارد تومان محصول برای عرضه به بازار دارد.

در گفت‌و‌گو با ایلنا مطرح شد؛ به جز عده‌ای اندک، هیچ‌کدام از مسئولان استان البرز پاسخگوی مشکلات ما نیستند

به گزارش ایلنا، کارکنان بیمارستان امام خمینی کرج برای چهارمین روز متوالی در خیابان اصلی روبروی بیمارستان تجمع کردند.

حدود ۲۵۰ نفر از پرسنل بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج در اعتراض به دو سال بلاتکلیفی وضعیت کار بیمارستان و یک‌سال معوقه مزدی در خیابان اصلی مقابل آن حضور یافتند.

در همین رابطه، قاسم طاهری (نایب رییس شورای اسلامی کار بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج) گفت: “در تجمع امروز، علاوه بر کارکنان، تعدادی از پزشکان نیز حضور داشتند”.

وی افزود: “عده‌ای از کارکنان نیز پیگیر مطالبات و مشکلات بیمارستان از طریق مراجعه به نمایندگان مجلس و نماینده ولی‌فقیه در استان البرز هستند”.

نایب رییس شورای اسلامی کار بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج در پایان، عنوان داشت: “متاسفانه در سطح استان البرز، کسی پاسخگوی مطالبات کارکنان و مشکلات بیمارستان نیست. فقط تعداد بسیار کمی از افراد شامل آیت‌الله سیدمحمدمهدی حسینی‌همدانی (نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه شهر کرج)، دکتر غدیر مهدوی کلیشمی (عضو شورای شهر کرج) و آقای سیروس شفقی (فرماندار ویژه کرج) هستند که پیگیر مشکلات ما هستند. اگر تعداد بیشتری از مسئولان با جدیت افراد نام‌برده به این موضوع ورود می‌کردند، احتمال اینکه وضعیت بیمارستان و کارکنان آن بهبود یابد، بسیار بیشتر می‌شد”.

اعتراض کارگران و کارکنان شهرداری خنافره

به گزارش هرانا، امروز چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷، جمعی از کارگران و کارکنان شهرداری خنافره از توابع شهرستان شادگان خوزستان، برای چندمین بار متوالی، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

کارگران و کارکنان شهرداری خنافره نسبت به معوقات ۶ماه حقوق و بیمه خود، مقابل ساختمان شهرداری اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

خنافره شهری در بخش خنافره شهرستان شادگان استان خوزستان ایران است.

کارگران شهرداری آبادان برای دومین روز تجمع کردند

به گزارش ایرنا مورخ ۲۹ آبان ۱۳۹۷، حدود ۵۰ نفر از کارگران شهرداری آبادان برای دومین روز در اعتراض به تاخیر در پرداخت مطالبات خود مقابل ساختمان شهرداری مرکزی این شهر تجمع اعتراض آمیز کردند.

کارگران شاغل در بخش های خدمات شهری شهرداری های منطقه یک، ۲ و سه آبادان که تعداد آنها حدود۵۰ نفر است از صبح سه شنبه دست از کار کشیده و پرداخت حقوق عقب افتاده خود را خواستار شدند.

تعدادی از کارگران شهرداری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفتند: “به دلیل مشکلات مالی دیگر قادر به گذران زندگی عادی خود نیستیم”.

آنها افزودند: “سه ماه حقوق و مزایای کاری کارگران شهرداری در مناطق مختلف خدمات شهری پرداخت نشده است”.

معاون اداری و مالی شهرداری آبادان در این خصوص به ایرنا گفت: “روز (دوشنبه) ۲۰ میلیارد ریال بودجه برای پرداخت بخشی از معوقات و مطالبات کارگران به شهرداری آبادان داده شد که تا پایان وقت اداری امروز به حساب آنها واریز می شود”.

‘آرش در’ اظهار داشت: “این کارگران حقوق شهریور، مهر و آبان را از شهرداری طلب دارند که امروز بخشی از این معوقات به آنها پرداخت خواهد شد”.

کارگران شهرداری آبادان در سال جاری چندبار نیز به دلیل پرداخت نشدن حقوق مقابل ساختمان شهرداری تجمع اعتراض آمیز برپا کردند.

چندی پیش نیز کارگران شهرداری شادگان که آنچه پرداخت نشدن حقوق و مطالبات خود خواندند دست به تجمع اعتراض آمیز مقابل شهرداری این شهر و استانداری زدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید