خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  وکیل کارگران هفت‌تپه: علیرغم انجام تشریفات قانونی، کارگران بازداشتی هفت تپه آزاد نشدند

وکیل کارگران هفت‌تپه: علیرغم انجام تشریفات قانونی، کارگران بازداشتی هفت تپه آزاد نشدند

خبرگزاری هرانا – فرزانه زیلابی وکیل کارگران هفت‌تپه از عدم موافقت دادگاه با آزادی کارگران بازداشتی هفت‌تپه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، علیرغم انتشار اخبار آزادی ۴ کارگر بازداشتی نیشکر هفت‌تپه، فرزانه زیلابی (وکیل این کارگران) از مخالفت نهایی با این آزادی خبر داد.

وی گفت: “علیرغم تبدیل قرار بازداشت به کفالت و انجام همه تشریفات قانونی، دادگاه شعبه اول دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شوش با آزادی ۴ کارگر بازداشتی هفت تپه مخالفت کرد”.

وی در ارتباط با دلیل ممانعت از آزادی گفت: “به اطلاع اینجانب رساندند که تبدیل قرار بازداشت به کفالت به خاطر اتهامِ «اخلال در نظم» بوده‌است و این چهار کارگر بازداشتی اتهام امنیتی دیگری نیز دارند که هنوز تعیین تکلیف نشده و باید تا زمان تکمیل تحقیقات در بازداشت بمانند”.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه در آخرین لحظه با آزادی کارگران مخالفت شده‌ است، افزود: “همه کارگران از قرار آزادی همکارانشان خوشحال بودند که ناگهان این اتفاق ناگوار رخ داد و همه را متاثر کرد”.

زیلابی تاکید کرد: “آنطور که به نظر می‌آید، این کارگران باید فعلا در بازداشت بمانند ولی ما به پیگیری‌های قانونی برای آزادی آنها ادامه خواهیم داد”.

پیشتر خبرگزاری ایلنا از آزدی کارگران بازداشت شده هفت‌تپه خبرداده بود.

در این خبر آمده بود: “دقایقی قبل با موافقت دادستانی، ۴ کارگر بازداشت شده مجتمع کشت و صنعت هفت تپه به همراه یک خبرنگار خانم با قرار وثیقه آزاد شدند”.

همچنین امروز جمعی از وکلای دادگستری در نامه‌ای خطاب به کارگران نیشکر هفت‌ تپه، از این کارگران اعلام حمایت کردند.

اسامی افراد آزاد شده “سعید منصوری” (نماینده تحقیقات)، “جلیل احمدی” (نماینده کشاورزی)، “عظیم سرخه” (نماینده خدمات پشتیبانی)، “مهدی داوودی” (خدمات پشتیبانی)، “سعید الکثیر” (حراست)، “آقای علیزاده” (حراست) “امید آزادی” (کارخانه شکر)،  “صمیر احمدی” (تجهیزات)، “آقای سلامت نیا” (مدیر تجهیزات مکانیکی)، “عماد کثیر” (نماینده زیربنایی)، “محمود سعدی” (تجهیزات)، “خالد تمیمی” (مدیر ترابری) و “ایمان اخضری”، “پویا بشمه” (خوراک دام) و احراز شده است.

چهارتن دیگر به نام‌های “سید حسن فاضلی” (نماینده تجهیزات)، “اسماعیل بخشی”(نماینده تجهیزات)، “مسلم آرمند”(نماینده تجهیزات)، “محمد خنیفر”(تجهیزات) کماکان در بازداشت هستند.

روز گذشته سخنگوی وزارت خارجه، “هتر نوئارت” در واکنش به بازداشت‌های روز یکشنبه گفت: “خامنه‌ای ادعا می‌کند که هیچ مردم‌سالاری در دنیا مانند مردم سالاری در ایران «واقعی» نیست. یادآوری: مردم‌سالاری‌های واقعی کارگرانی را که به طور مسالمت آمیز درباره حقوق معوقه خود اعتراض می‌کنند، دستگیر نمی‌کنند”.

طی روزهای گذشته کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه اعتراض خود با تجمع در مقابل دادگاه و فرمانداری شهر شوش خواهان آزادی کارگران بازداشتی شدند. همچنین کارگران فولاد خوزستان نیز در تجمع اعتراضی خود به حمایت از کارگران هفت تپه خواهان آزادی کارگران بازداشتی شدند.

روز یکشنبه ۲۷ آبان‌ماه ۱۳۹۷، حداقل ۱۹ تن از جمله تمامی اعضای مجمع نمایندگان کارگری نیشکر هفت‌تپه به همراه چند فعال کارگری، یک فعال مدنی و تعدادی از شاغلین و مدیران شرکت در محل پلیس امنیت شوش بازداشت شدند.

کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در هفته‌های اخیر به دلیل پرداخت نشدن چهار ماه حقوق، با حضور در محل شرکت و فرمانداری شوش خواستار پرداخت حقوق معوقه خود شدند.

شرکت کشت و صنعت هفت تپه، قدیمی‌ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می‌گذرد و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی‌سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.

حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، پیمانی، قراردادی و پیمانکاری در بخش‌های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در ۱۵کیلومتری شهر شوش در شمال خوزستان واقع است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید