خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زندانیان  >  جلسه رسیدگی به اتهامات محمد نجفی، وکیل زندانی برگزار شد

جلسه رسیدگی به اتهامات محمد نجفی، وکیل زندانی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز سه‌شنبه، جلسه رسیدگی به اتهامات محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که در حال سپری کردن محکومیت سه ساله خود در زندان اراک به سر می‌برد، در خصوص پرونده‌ای جدید در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شازند برگزار شد. آقای نجفی در تاریخ ۲۱ مهرماه به شعبه اول بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شازند احضار و به اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” تفهیم اتهام شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز سه‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷، جلسه رسیدگی به اتهامات محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، در پرونده‌ای جدید در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شازند برگزار شد.

یک منبع نزدیک به آقای نجفی در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “امروز سه‌شنبه جلسه رسیدگی به اتهام آقای نجفی مبنی بر“نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق فعالیت در فضای مجازی” در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شازند برگزار شد. در خصوص این اتهام دادگاه به سفر آقای نجفی به کردستان و دیدار و انتشار عکس با مادر رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی که چندی پیش اعدام شد، استناد کرده است”.

محمد نجفی

آقای نجفی پیش‌تر در روز شنبه ۲۱ مهرماه طی احضاریه‌ای کتبی به شعبه اول بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شازند احضار و پس از حضور در دادگاه در این پرونده‌ به اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” مورد بازپرسی و تفهیم اتهام قرار گرفت.

لازم به ذکر است که این وکیل زندانی در روز یکشنبه ۶ آبان‌ماه ۱۳۹۷ جهت اجرای حکم ۳ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق بازداشت و به زندان اراک منتقل شده بود.

محمد نجفی در مردادماه سال جاری به همراه ده تن دیگر در جریان اعتراضات سراسری دی‌ماه در شهرستان شازند بازداشت و در نهایت توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو اراک به ریاست قاضی محمدرضا عبداللهی به اتهامات “اخلال در نظم و آسایش عمومی و انتشار مطالب کذب به قصد تشویش اذهان عمومی” به ۳ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. این حکم پس از اعتراض به رأی صادره توسط شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی عینا تایید شد.

آقای نجفی از جمله افراد پیگیر نحوه‌ی جان باختن یکی از معترضان در وقایع دی‌ماه ۹۶ بود. وی پس از افشاگری در خصوص فوت “وحید حیدری” یکی از معترضان خیابانی دی‌ماه که در اراک بازداشت و در بازداشتگاه کلانتری ۱۲ اراک درگذشت، بازداشت شده بود.

مسئولان قضایی حکومت جمهوری اسلامی ایران مدعی شده بودند که وحید حیدری فروشنده مواد مخدر بوده و در بازداشتگاه کلانتری اراک دست به خودکشی زده است؛ آقای نجفی پس از انجام تحقیقات میدانی که از طریق اقوام و دوستان وحید حیدری به عمل آورده بود، بیان کرده که او یک دست‌فروش بوده و هیچ‌گونه سوءپیشینه‌ای نداشته و بر جسدش که در شرایط امنیتی دفن گردیده نشانی از خودکشی وجود نداشته و آسیب ناشی از اصابت شیء به سر او به‌وضوح پیدا بوده است.

لازم به ذکر است محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس، مراجع امنیتی را به «پرونده‌سازی» برای یک وکیل دادگستری (محمد نجفی) متهم کرده بود که بنا به اعلام آقای صادقی «ثابت» کرده است که وحید حیدری، نوجوان جان‌باخته در بازداشتگاه کلانتری اراک، «موادفروش» نبوده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید