خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷, 15th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۸/۲۷ ساعت ۱۰:۲۰:۱۰

    خانه  > slide, اعدام  >  انتقال یک زندانی جهت اجرای حکم اعدام در زندان زاهدان

انتقال یک زندانی جهت اجرای حکم اعدام در زندان زاهدان

خبرگزاری هرانا – صبح روز گذشته یک زندانی که به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، جهت اجرای حکم به سلول انفرادی زندان زاهدان منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۶ آبان‌ماه ۱۳۹۷، یک زندانی در زندان مرکزی زاهدان جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد.

هویت این زندانی “مهدی سارانی”، اهل زابل، ۳۷ ساله، از بند ۳ زندان مرکزی زاهدان توسط هرانا احراز شده است.

“مهدی سارانی” به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده است و از ۱۱ سال پیش در زندان زاهدان نگهداری می‌شود.

این زندانی پیشتر نیز در تاریخ ۱۴ شهریورماه جهت اجرای حکم اعدام به انفرادی منتقل شده و صبح روز بعد به علت عدم حضور شاکی پرونده به بند ۴ زندان زاهدان بازگردانده شده بود.

لازم به ذکر است بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

نهاد آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به روال هر ساله همزمان با ۱۰ اکتبر (۱۸ مهرماه)، روز جهانی مبارزه علیه مجازات اعدام گزارش یک ساله خود از وضعیت اجرای حکم اعدام در ایران منتشر کرد. بنا بر این گزارش، در بازه زمانی یکساله (مهر ۹۶ تا مهر ۹۷) حکم اعدام ۲۵۶ نفر در ایران به اجرا در آمده است که از این تعداد ۱۵ نفر در ملاء عام اعدام شدند.

همچنین ۶۸ درصد اعدام‌های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمیشوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید