خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷, 24th of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۸/۲۶ ساعت ۱۷:۲۲:۴۳

    خانه  > سایر گروهها, کودکان  >  زخمی شدن سه کولبر در مناطق مرزی سردشت و بانه

زخمی شدن سه کولبر در مناطق مرزی سردشت و بانه

خبرگزاری هرانا – دو کولبر از جمله یک نوجوان ۱۵ ساله در مناطق مرزی شهرستان سردشت در جریان تیراندازی از سوی نیروهای مرزبانی زخمی شدند. در بانه هم یک کولبر دیگر در پی شلیک نیروهای مرزبانی زخمی شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، سحرگاه شنبە ٢۶ آبان ۱۳۹۷، نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی در دو مورد جداگانه در مرزهای سردشت، کولبران را بە رگبار بستند که در نتیجه دو تن بە شدت زخمی شدند.

مهران دهستانی‌راد

یک تن از این کولبران «مهران دهستانی‌راد» ١۵ سالە از اهالی روستای دولتو است که در محلی به نام کپران در جمعی از کولبران مورد هجوم این نیروها قرار گرفته و از ناحیه‌ی پا زخمی شده است.

همزمان جمعی دیگر از کولبران که از خط مرزی سردشت راهی نقاط مرزی پیرانشهر بودند، مورد هجوم نیروهای مرزبانی قرار گرفتند و در نتیجه پس از گشودن آتش، یک تن به نام «سیروان عبدالله‌زاده» از اهالی پیرانشهر از ناحیه‌ی کمر مورد اصابت گلوله قرار گرفته و زخمی شد.

پیش از این روز چهارشنبه ۲۳ آبان‌ هم یک کولبر به نام «لقمان خیالی» ٣۶ ساله از اهالی روستای حسن کورده از توابع شهرستان بانه در منطقه‌ی مرزی چومان در پی شلیک نیروهای انتظامی از ناحیه‌ی ران و پا زخمی شده و سپس جهت رسیدگی پزشکی به بیمارستان صلاح‌الدین ایوبی بانه منتقل شده بود.

در هر سه مورد، کولبران بدون اخطار قبلی و به ظن حمل کالای قاچاق مورد هجوم قرار گرفته شده‌اند.

کولبران، افرادی از خانواده‌های زیر خط فقر هستند که در نتیجه‌ی فقدان فرصتهای شغلی در مناطق مرزی به این شغل کاذب روی می‌آورند و سالانه دهها تن از آنها در اثر شلیک نیروهای مرزبانی و یا در مواجهه با مخاطرات طبیعی کشته و یا زخمی می‌شوند.

بر اساس گزارش سالیانه منتشر شده مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در طول سال ۱۳۹۶، گزارش قتل ۴۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۵۸ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده که عمدتا این تلفات انسانی در مناطق کردنشین گزارش شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۲۲۴ شهروند هدف تیراندازی نیروهای انتظامی و مرزبانی قرار گرفتند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید