خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  سیزده تن از دراویش گنابادی محبوس در زندان تهران بزرگ آزاد شدند

سیزده تن از دراویش گنابادی محبوس در زندان تهران بزرگ آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – سیزده تن از دراویش گنابادی محبوس در زندان تهران بزرگ روز سه‌شنبه هفته جاری با پایان دوران محکومیت از این زندان آزاد شدند. این زندانیان بهمن ماه سال گذشته در جریان حادثه گلستان هفتم بازداشت و توسط دادگاه انقلاب تهران به حبس محکوم شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز سه‌شنبه ۲۲ آبان‌ماه سیزده تن از دراویش گنابادی محبوس در زندان تهران بزرگ با پایان دوران محکومیت از این زندان آزاد شدند.

هویت دوازده تن از این افراد “آرمین ابوالفتحی”، “مصطفی زمان”، “نورعلی موسوی”، “حجت زمانی”، “ابراهیم رضایی”، “هاشم آوازه”، “البرز رستمی”، “محمد قنادزاده”، “علی قنادزاده”، “شهاب بخشیان”، “مجید شایق”، “حسین حاج محمدی” توسط هرانا احراز شده است،

پیشتر “آرمین ابوالفتحی” به ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق، “ابراهیم رضایی”، “هاشم آوازه”، “البرز رستمی” و “مجید شایق” به یک سال حبس تعزیری، “علی قنادزاده” به یک سال و چهار ماه حبس تعزیری، “شهاب بخشیان” به ۵ سال حبس تعزیری، “حسین حاج‌محمدی” به ۲ سال حبس تعزیری توسط دادگاه انقلاب تهران محکوم شده بودند.

کیفیت و شرایط آزادی این افراد و همینطور میزان احکام صادره در ارتباط با ۵ درویش آزاد شده دیگر کماکان در دست بررسی است.

در تاریخ ۱۰ آبان‌ماه ۹۷ هرانا در گزارشی جامع ضمن بررسی واقعه گلستان هفتم، هویت ۳۸۲ تن از دستگیر شدگان را منتشر کرده بود. بر اساس اطلاعات قابل دستیابی ۲۰۲ تن از این دراویش گنابادی توسط دادگاه انقلاب تهران جمعاً به ۱ اعدام، ۱۰۸۰ سال و ۲ ماه حبس تعزیری، ۵۹۹۵ ضربه شلاق، ۴۶ سال ممنوع‌الخروجی، ۱۱۴ سال تبعید و ۷۲ سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی محکوم شدند، از سرنوشت و جزئیات پرونده ۱۸۰ تن دیگر کماکان اطلاعی در دست نیست.

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال گذشته حضور پر تعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مأمورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید