خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی, زندانیان  >  با پایان مرخصی؛ افشین سید احمد، شهروند بهایی به زندان رجایی شهر بازگشت

با پایان مرخصی؛ افشین سید احمد، شهروند بهایی به زندان رجایی شهر بازگشت

خبرگزاری هرانا – افشین سیداحمد، شهروند بهایی امروز یکشنبه با عدم تمدید مرخصی به زندان زندان رجایی شهر کرج بازگشت. وی روز شنبه ۱۲ آبان‌ماه به مرخصی اعزام شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۰ آبان‌ماه ۱۳۹۷، افشین سید احمد شهروند بهایی محبوس در زندان رجایی شهر کرج با عدم تمدید مرخصی به زندان بازگشت.

این زندانی پس از ۲۸ ماه در تاریخ ۱۲ آبان‌ماه برای اولین بار در دوران حبس خود به مرخصی اعزام شده بود.

این شهروند بهایی در تاریخ ۸ تیرماه ۱۳۹۵ پس از مراجعه به دادسرای اوین بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بود.

آقای سید احمد پیشتر در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه با اتهام «اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام» به ۳ سال حبس تعزیری محکوم و این حکم در دادگاه تجدید نظر عینا تایید شده بود.

وی پیشتر در تاریخ ۱۷ آبان‌ماه ۹۱ بازداشت و به مدت ۴۰ روز در سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین تحت بازجویی بود و پس از آن با تودیع وثیقه و تا پایان زمان دادرسی به طور موقت آزاد شده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید