خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران در ۳ واحد صنفی

معوقات مزدی کارگران در ۳ واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – نماینده شورای اسلامی شهرستان شادگان در شورای استان خوزستان، از معوقات مزدی کارگران شهرداری این شهرستان خبر داد و گفت که “در چنین شرایطی، شورای شهر برای شهردار پاداش در نظر گرفته است”. بنا بر خبری دیگر کارگران شهرداری الوند می‌گویند که از تیرماه سال جاری، پیگیر مطالبات مزدی پرداخت نشده هستند. مطالباتی که بین ۴ تا ۵ میلیون تومان ارزش دارد و شامل حق سنوات، حق مرخصی، اضافه‌کاری، عیدی و پاداش سال جاری است. همچنین حدود ۱۲۰ کارگر شاغل در کارخانه «کمپرسورسازی» در تبریز ۵ ماه معوقات مزدی دارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مهدی یاری (نماینده شورای اسلامی شهرستان شادگان در شورای اسلامی استان خوزستان) پیرامون مسائل و مشکلات کارگران شهرداری شادگان گفت: “این افراد حداقل ۳ الی ۴ ماه معوقه مزدی دارند. حقوق آنها معمولا نزدیک به حقوق پایه است و از لحاظ درآمدی اندک است بنابراین میزان مطالبات آنها چندان بالا نیست”.

وی ادامه داد: “با این حال و در چنین شرایطی، شورای شهر شادگان اخیرا برای شهردار این شهر پاداش درنظر گرفته است و این پاداش مضاف بر حقوق ماهیانه است که به موقع پرداخت می‌شود”.

یاری گفت: “بسیاری از این افراد معترض، کارگران نیروهای پیمانکاری هستند. متاسفانه، شهرداری هم اعتبارات مربوطه را –که از استانداری دریافت داشته به درستی به پیمانکاران پرداخت نمی‌کند. در این میان، شورای شهر نیز که باید بر اجرای مصوبات و توزیع اعتبارات نظارت کند، وظیفه‌اش را به خوبی انجام نمی‌دهد”.

وی اشاره کرد: “استانداری قبلا، برای بررسی این مسائل بازرس فرستاده است. خود استاندار نیز در سفری که چندی قبل به شادگان داشت با اعتراض کارگران مذکور مواجه شدند و به شهردار تذکراتی در این خصوص داد”.

وی ادامه داد: “به‌شخصه معتقدم شهردار باید تذکر جدی بگیرد. شورا نیز باید کم‌کاری خود را در زمینه نظارت و اجرای مصوبات جبران کند”.

یاری اظهار داشت: “البته قابل ذکر است شورایی‌ها مداخلاتی در کارهای شهرداری می‌کنند که گاها زیاده‌روی است. مشکلی که در شهرهای کوچکی مثل شادگان وجود دارد، این است که اعضای مرتبط با نهادهای مدیریت شهری مثل شورای شهر و شهرداری متمایلند که افراد مرتبط با خود و یا خانواده‌شان را بر سر کار بیاورند. ضرر این اقدامات عمدتا به کارگران می‌رسد”.

نماینده شورای اسلامی شهرستان شادگان در شورای اسلامی استان خوزستان در پایان، گفت: “کسی که ۴ ماه حقوقش داده نشود به مشاغل کاذب و آسیب‌زننده روی می‌آورد. از مسئولان استانی و کشوری انتظار می‌رود نظارت ویژه‌ای بر شهرهای کوچکی مثل شادگان انجام دهند. این را نباید فراموش کنیم کسانی که بیشترین زحمت را متحمل می‌شوند، کارگران هستند”.

روز گذشته، کارگران خدمات شهری و فضای سبز شهرداری شادگان در مقابل استانداری خوزستان به خاطر پرداخت نشدن معوقات مزدی‌شان تجمع کردند. به گفته یکی از کارگران؛ حقوق آنها هشت ماه است که پرداخت نشده است.

وی افزود: مطالبات ۳۰۰ نفر از کارگران شهرداری شادگان در حالی پرداخت نمی‌شود که حقوق ماهانه هر کدام از آنها ۱۴ میلیون ریال است و این مبلغ نباید برای دستگاه خدماتی مانند شهرداری هزینه سنگینی باشد.

این کارگر اشاره کرد: تعداد ۴۰ نفر از کارگران روزمزد نیز در این شهرداری مشغول به کار هستند و هیچگونه بیمه‌ای ندارند اما آنها به دلیل احتمال اخراج حاضر به شرکت در این تجمع نشدند.

معوقات مزدی کارگران شاغل در شهرداری الوند

به گزارش ایلنا، تعدادی از کارگران خدماتی شهرداری الوند در استان قزوین، همچنان بابت معوقات مزدی طلبکارند.

این کارگران که تا پایان تیر ماه سال جاری در استخدام شرکت پیمانکاری «تارا نام آسیا» بودند می‌گویند از تیرماه سال جاری، پیگیر این مطالبات هستند. مطالباتی که بین ۴ تا ۵ میلیون تومان ارزش دارد و شامل حق سنوات، حق مرخصی، اضافه‌کاری، عیدی و پاداش سال جاری است.

به گفته یکی از کارگران، آنها درحال حاضر زیرنظر پیمانکار جدید به‌‌‌ همان حرفه سابق اشتغال دارند و ظاهرا پیمانکار جدید به پرداخت به موقع دستمزد پایبند نبوده و یک ماه از دستمزد آنها به تاخیر افتاده است.

این کارگر خدماتی شهرداری الوند گفت: “جدا از به تاخیر افتادن مطالبات ما کارگران خدماتی، دستمزد همکاران شاغل در بخش فضای سبز نیز چندین ماه به تاخیر افتاده که در نتیجه این اتفاق، آنها روز گذشته آنها دست به اعتراض صنفی زدند”.

طبق اظهارات وی، بعد از اعتراض روز گذشته کارگران فضای سبز، شهرداری حدود ۸۰۰ تا یک میلیون تومان از معوقات مزدی همه کارگران را به حساب آنها واریز کرده است.

معوقات مزدی کارگران کمپرسوسازی تبریز

به گزارش ایلنا، حدود ۱۲۰ کارگر شاغل در کارخانه «کمپرسورسازی» در تبریز ۵ ماه معوقات مزدی دارند.

کارگران کمپرسوسازی تبریز امروز یکشنبه (۲۰ آبان ماه) گفتند: “وضعیت کارخانه «کمپرسورسازی» تقریبا از یک ماه قبل رو به بهبودی است. پیش از این ۷ ماه مزد معوقه طلبکار بودیم که کارفرما دستمزد دو ماه اخیر ما را در یک ماه گذشته پرداخت کرده و قرار است طبق وعده خود تا ۴ ماه آینده هر ۲۰ روز یکبار یک ماه از مطالبات مزدی معوقه ما کارگران را پرداخت کند”.

یکی از کارگران شاغل در کارخانه کمپرسورسازی تبریز با بیان اینکه مشکل نداشتن منابع مالی کافی باعث شده حقوق و بیمه کارگران چندین ماه به تعویق بیفتد، گفت: “با تغییر رویکرد مدیرعامل کارخانه در سال جاری سه ماه از دستمزد کارگران این کارخانه پرداخت شده و فقط مطالبات قبلی باقی مانده است”.

به گفته وی، علاوه بر مزد معوقه هیچکدام از کارگران رسمی و قراردادی عیدی سال ۹۶ خود را دریافت نکرده‌اند.

طبق اظهارات این کارگر کمپرسورسازی تبریز، بخشی از مشکلات کارگران این کارخانه مربوط به تعویق در پرداخت حق بیمه به تامین اجتماعی است که کارفرما پس از توافق با تامین اجتماعی، چندین ماه است پرداخت بدهی خود به تامین اجتماعی را آغاز کرده و بدین ترتیب دفترچه‌های درمانی کارگران تمدید و تعویض می‌شود.

این کارگر با بیان اینکه این واحد تولیدی در زمینه فروش و سفارش محصولات تولیدی مشکلی ندارد، در ادامه تصریح کرد: “چندین ماه است بخش زیادی از درآمدی که از فروش محصولات کارخانه به دست می‌آید، صرف پرداخت بدهی‌های کارخانه به بانک‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی می‌شود”.

او گفت: “در حال حاضر یک ماه است با تغییر وضعیت کارخانه و حضور مداوم نماینده سهامدار، انگیزه کارگران برای تولید نیز بیشتر شده و امیدواریم با پیگیری مسئولان استانی شاهد بهبودی کامل وضعیت این کارخانه مهم و پرداخت مطالبات معوقه کارگران باشیم”.

کارخانه «کمپرسورسازی تبریز» که در شهرک صنعتی قراملک تبریز واقع شده است؛ زمانی بیش از ۷۰۰ نیروی کارگری دائم و قرارداد موقت داشت اما بعد از آنکه مدیریت کارخانه به بخش خصوص واگذار شد، مشکلات کارخانه با کاهش امنیت شغلی کارگران آغاز شده و تعداد کارگران به حداقل تقلیل یافت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید