خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷, 24th of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۸/۰۹ ساعت ۱۳:۲۹:۱۲

    خانه  > سایر گروهها  >  صدور حکم شلاق و حبس برای ده متهم در شیراز

صدور حکم شلاق و حبس برای ده متهم در شیراز

خبرگزاری هرانا – احکام اولیه متهمان پرونده شهرداری و برخی اعضای شورای شهر مرودشت در شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دو شیراز صادر شد. متهمین این پرونده به شلاق، حبس، انفصال از خدمات دولتی، پرداخت جزای نقدی و جبران خسارت به لحاظ تدلیس در معاملات دولتی محکوم شدند. کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتاً استفاده از مجازات‌های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، یک منبع نزدیک به ایرنا گفت: “احکام اولیه متهمان پرونده شهرداری و برخی اعضای شورای شهر مرودشت در شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دو شیراز صادر شد”.

وی که خواست نامش اشاره نشود، شامگاه سه شنبه افزود: “در این پرونده اتهام ٢٩ نفر با عناوین اتهامی راشی، مرتشی، تدلیس در معاملات دولتی و اختلاس طی ۶ جلسه دادرسی علنی هفت ساعته مورد تحقیق و دفاع قرار گرفت که در نهایت دادگاه با احراز بزهکاری متهمین به محکومیت ٢٨ نفر اعلام رأی کرد و به لحاظ تعدد جرائم ارتکابی مشمول تشدید کیفر شناخت”.

وی اظهار داشت: “متهم اصلی پرونده جمعاً به ٣٠۴ و نیم سال حبس، ٢٨ میلیارد ریال جزای نقدی، ٨١ سال انفصال از خدمات دولتی و جبران خسارت ١٢٠ میلیون ریالی در حق دولت به خاطر مشارکت در رشاء و ارتشاء و همچنین تدلیس در معاملات دولتی محکوم شد.

این منبع مطلع گفت: “متهم اصلی در این پرونده به تحمل ۶ فقره ۴.۵ سال حبس تعزیری بابت مشارکت در ۶ فقره رشاء، ۱۸ فقره ۱۵ سال حبس تعزیری و ۱۸ فقره ۱۱۱ ضربه شلاق، ۱۸ فقره انفصال موقت به مدت ۴.۵سال از خدمات دولتی محکوم گردید”.

وی ادامه داد: “عامل اصلی این فساد همچنین به پرداخت ۱۸ فقره جزای نقدی به مبلغ یک میلیارد و ۵۸۲ میلیون و ۱۷۰ هزار و ۶۳۳ تومان معادل یک و نیم برابر وجوه محصله بابت شرکت در ۱۸فقره ارتشاء و یک فقره ۷.۵ سال حبس تعزیری علاوه بر جبران خسارت وارده به میزان ۱۲۰ میلیون ریال در حق صندوق دولت بابت تدلیس در معاملات دولتی محکوم شد”.

به گفته این منبع مطلع، ٩ نفر دیگر از متهمان این پرونده نیز هر کدام به لحاظ ارتشاء و به مانند متهم ردیف اول و به تعداد بزه های محرز شده و یا مشارکت در تحقق آن به ١۵ سال حبس تعزیری، ١١١ ضربه شلاق، انفصال از خدمات دولتی، پرداخت جزای نقدی به میزان وجوه اخذ شده و همچنین ۷.۵ سال حبس تعزیزی و جبران خسارت به لحاظ تدلیس در معاملات دولتی محکوم شدند.

وی افزود: “١٣ نفر دیگر از متهمان این پرونده که اقدام به رشاء و پرداخت رشوه و مشارکت در تحقق این جرم کرده بودند نیز هر کدام به شش ماه حبس تعزیزی محکوم شدند. پنج نفر دیگر از پرداخت کنندگان رشوه در این پرونده نیز به هر کدام یک سال حبس تعزیری و ضبط کلیه وجوهات نقدی، حواله، چک و اسناد پرداخت شده به نفع دولت محکوم شدند. پرونده در خصوص یک نفر دیگر از متهمان همچنان مفتوح است. دادگاه در راستای اعمال مجازات تکمیلی متهمین ردیف های اول تا هشتم را علاوه بر مجازات های اعلام شده به دو سال اقامت اجباری و منع خروج از کشور محکوم کرده است”.

به گفته وی، رأی صادره در خصوص این افراد قطعی نیست و مطابق قانون قابل تجدید نظرخواهی در دادگاه های تجدید نظر استان فارس است.

ششمین نشست محاکمه شهردار سابق و برخی اعضای شورای اسلامی شهر مرودشت به اتهام اختلاس و فساد مالی و اقتصادی، شنبه ۱۴ مهر ۹۷ در شعبه ۱۰۱ کیفری استان فارس برگزار شده بود.

اوایل اردیبهشت ماه ۹۷ اعلام شد که شهردار سابق و شماری از اعضای شورای اسلامی، بخشدار مرکزی و معاون عمرانی فرمانداری مرودشت در پی اتهامات وارده در زمینه مفاسد اقتصادی توسط وزارت اطلاعات دستگیر شدند.

سی و یکم خرداد ۹۷ رئیس کل دادگستری فارس اعلام کرد: این پرونده به اتهامات مربوط به ارتشا در دادسرای مرکز استان تحت نظارت و رسیدگی است.

مرودشت در ۴۵ کیلومتری شمال شیراز است.

لازم به ذکر است که کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتاً استفاده از مجازات‌های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید