خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته و زخمی‌شدن دو کولبر در پیرانشهر و‌ سردشت

کشته و زخمی‌شدن دو کولبر در پیرانشهر و‌ سردشت

خبرگزاری هرانا – یک کولبر براثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی در مرز پیرانشهر جان خود را از دست داد. همزمان یک کولبر دیگر هم در مرزهای سردشت با شلیک مستقیم این نیروها زخمی شد.

خضر مفید

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، سحرگاه یکشنبه ۶ آبان‌ ۱۳۹۷، یک کولبر به نام «خضر مفید» فرزند محمد از اهالی روستای گومان بخش وزینه از توابع شهرستان سردشت در پی شلیک مستقیم مرزبانی جان خود را از دست داد.

یک منبع مطلع در این رابطه گفت: «نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی، بدون اخطار قبلی، این کولبر را در مرز پیرانشهر به ظن حمل کالای قاچاق هدف قرار داده‌اند.»

در خبری دیگر نیروهای مورد ذکر، در روستای مرزی «دوله‌تو» در دهستان گورک نعلین سردشت جمعی از کولبران را بە رگبار بستند که در نتیجه یک تن به نام «رسول حسین‌زادە» از اهالی این روستا زخمی شد.

بر اساس گزارش سالیانه منتشر شده مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در طول سال ۱۳۹۶، گزارش قتل ۴۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۵۸ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده که عمدتا این تلفات انسانی در مناطق کردنشین گزارش شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۲۲۴ شهروند هدف تیراندازی نیروهای انتظامی و مرزبانی قرار گرفتند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید