خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  دو فعال ترک آزاد شدند؛ احراز هویت یک دستگیر شده دیگر

دو فعال ترک آزاد شدند؛ احراز هویت یک دستگیر شده دیگر

خبرگزاری هرانا – در ادامه بازداشت فعالین ترک (آذربایجانی) طی روزهای اخیر یک فعال دیگر به نام رضا زارعی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. گفته می‌شود بازداشت آقای زارعی در ارتباط با کارزاری است که اخیرا راجع به اسامی بومی ایجاد کرده بود. همچنین سجاد افروزیان و سعدالله ساسانی دو فعال ترک (آذربایجانی) که روز جمعه توسط نیروهای امنیتی در پی حضور در “مراسم سالگرد مهندس امانی” بازداشت شده بودند روز شنبه ۵ آبان‌ماه از بازداشتگاه نیروی انتظامی تبریز آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی هفته گذشته یک فعال ترک (آذربایجانی) به نام رضا زارعی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

یک منبع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “بازداشت آقای زارعی که طی روزهای اخیر صورت گرفته احتمالا در رابطه با کارزاری است که ایشان اخیرا در ارتباط با اسامی بومی ایجاد کرده بود”.

از سوی دیگر گزارش می شود سجاد افروزیان و سعدالله ساسانی نیز که روز گذشته در جریان شرکت در مراسم سالگرد درگذشت مهندس غلامرضا امانی بازداشت شده بودند روز شنبه از بازداشتگاه نیروی انتظامی تبریز آزاد شدند.

روز گذشته ۴ آبان‌ماه دست کم سه فعال ترک (آذربایجانی) به نام‌های سجاد افروزیان، ابراهیم رنجبر و سعدالله ساسانی در پی شرکت در مراسم سالگرد درگذشت غلامرضا امانی در مقابل آرامستان مارالان تبریز توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شده بودند.

از سرنوشت ابراهیم رنجبر دیگر بازداشتی مراسم مذکور تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست.

لازم به توضیح است مهندس غلامرضا امانی از فعالین سرشناس ترک در ۲ آبان ماه ۱۳۸۷ به همراه دو برادر خود در یک تصادف جاده ای جان باخت. بخشی از افکار عمومی این مرگ را مشکوک خوانده و آن را نوعی “قتل سازمان یافته” خواندند بر همین اساس در تمام یک دهه اخیر مراسمات سالگرد فوت وی با تنش های امنیتی همراه بوده است.

طی همان روز یک فعال ترک (آذربایجانی) دیگر به نام حکیمه احمدی در شهر مرند و توسط نیروهای امنیتی این شهر در منزل شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. از دلایل بازداشت و محل نگهداری این فعال ترک (آذربایجانی) تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست.

گفتنی است خانم احمدی در شهریورماه سال جاری نیز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از سه روز با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید