خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷, 21st of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۸/۰۵ ساعت ۱۹:۰۴:۱۳

    خانه  > کارگران  >  مطالبات مزدی و شغلی‌ کارگران شاغل در خط و ابنیه فنی راه‌آهن

مطالبات مزدی و شغلی‌ کارگران شاغل در خط و ابنیه فنی راه‌آهن

خبرگزاری هرانا – شورای هماهنگی کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن کشور با انتشار بیانیه‌ای، برای چندمین بار خواستار رسیدگی مسئولان به مطالبات مزدی و شغلی‌ آنها شدند. در بخشی از این بیانیه آمده است که “مسئولین بارها وعده پیگیری پرداخت مطالباتمان را دادند ولی خلف وعده کرده و همچنان کارگران مطالبات معوقه مزدی، ۶ سال سنوات خود را (به‌جز ۲۲ نفر از کارگران راه‌آهن تبریز) دریافت نکرده و از کارفرمای خود طلبکارند”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، شورای هماهنگی کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن برای چندمین بار با صدور بیانیه‌ای از مسئولان خواستند به وضعیت پرداخت مطالبات مزدی و شغلی آنها رسیدگی کنند.

شورای هماهنگی در این بیانیه با اشاره به اعتراضات کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن کشور که از تیرماه سال جاری در اعتراض به سه تا چهار ماه معوقات مزدی آغاز شد، آورده است: “این تجمعات در برخی از مناطق ریلی کشور در استان‌های خراسان، آذربایجان، لرستان، اصفهان، زنجان و شهرهای اسلام‌شهر، کرج، شاهرود، سمنان، دامغان، گرگان، ورامین، اراک، ارومیه، اندیمشک، زاهدان و همچنین دیزل تهران انجام شد.همچنین روز شنبه هفتم مهرماه  کارگران مناطق ریلی راه‌آهن ناحیه شاهرود  نیز در خصوص مطالبات مزدی معوقه خود دست از کار کشیده و تجمع اعتراضی برپا کرده بودند”.

در ادامه بیانیه آمده است: “مسئولین بارها وعده پیگیری پرداخت مطالباتمان را دادند ولی خلف وعده کرده و همچنان کارگران مطالبات معوقه مزدی، ۶ سال سنوات خود را (به‌جز ۲۲ نفر از کارگران راه‌آهن تبریز) دریافت نکرده و از کارفرمای خود طلبکارند”.

این بیانیه می‌افزاید: “ما در حالی مطالبات مزدی  و سنواتی خود را دریافت نکرده‌ایم که هر روز با افزایش قیمت اجناس مصرفی روبرو بوده و امکان خرید ضروریات اولیه زندگی خود را نداریم”.

آنها با بیان اینکه خواستار پرداخت به موقع دستمزد خود هستند و این خواسته زیادی نیست،افزودند: “ما کارگران شاغل در راه‌آهن از محروم‌ترین اقشار جامعه هستیم و حقوق دریافتی ما از سوی شرکت‌های پیمانکاری به‌صورت حداقلی پرداخت می‌شود. در بهترین حالت میزان دریافتی یک کارگر راه‌آهن یک میلیون  نیم تا  یک میلیون و هفتصد هزار تومان است که از این مقدار بخش زیادی بابت پرداخت اجاره‌بهای مسکن پرداخت قبوض آب، برق و گاز کسر می‌شود که اگر هر یک از این موارد یک ماه پرداخت نشود با دردسرهای زیادی مواجه خواهیم شد”.

شورای هماهنگی کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن همچنین اعلام کرد؛ “با توجه به اینکه تاکنون مسئولان به خواسته‌های صنفی ما کارگران اهمیتی نمی‌دهند ناچاریم به اعتراضات صنفی خود در طی روزهای آینده ادامه دهیم”.

در پایان این نامه، شورای هماهنگی درخواست رسیدگی به مشکلات کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن را مطرح کرده‌ و آورده است: “حدود ۶ هزار و ۵۰۰  کارگر شاغل در خطوط ابنیه فنی راه‌آهن هستیم که مطالباتمان به «پرداخت کامل بدهی‌های مزدی، بیمه‌ای و سنواتی»، «عقد قرارداد مستمر و دائم»، «شکل‌گیری نهاد مستقل کارگری»، «تأمین امنیت شغلی کارگران و جلوگیری از اخراج بی‌رویه»، «دادن حق اعتراض و بیان مشکلات صنفی از سوی کارگران»، «مشخص شدن زمان پرداخت حقوق در هرماه» و «رفع مشکلات بیمه تکمیلی» و… مربوط می‌شود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید