خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷, 15th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۷/۲۶ ساعت ۱۹:۱۶:۱۸

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  دو شهروند بهایی ساکن شیراز با قرار وثیقه آزاد شدند/ تصاویر

دو شهروند بهایی ساکن شیراز با قرار وثیقه آزاد شدند/ تصاویر

خبرگزاری هرانا – دو تن از شهروندان بهایی ساکن شیراز به نام‌های نیلوفر حکیمی و  احسان محبوب راه‌وفا که پیش‌تر طی روزهای ۱۵ مهرماه و ۲۵ شهریورماه همزمان با تعدادی دیگر از شهروندان بهایی توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شده بودند، ساعاتی پیش با قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۲۶ مهرماه ۱۳۹۷، “نیلوفر حکیمی” و “احسان محبوب راه وفا” دو تن از شهروندان بهایی بازداشت شده در شیراز با قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

یک منبع مطلع ضمن تائید این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “خانم نیلوفر حکیمی با تودیع قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی و احسان محبوب راه وفا با قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند”.

با آزادی این دو تن شمار شهروندان بهایی محبوس در بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز (پلاک ۱۰۰) به ۴ تن رسید.

هرانا پیشتر در تاریخ ۱۸ مهرماه نیز در گزارشی از آزادی سه تن دیگر از شهروندان بهایی به نام‌های نورا پورمرادیان، سودابه حقیقت و الهه سمیع‌زاده خبر داده بود.

لازم به یادآوری است روز دوشنبه ۱۶ مهرماه ۹۷ یک زوج بهایی به نام‌های “فرزاد دل‌آرام” و “روحیه نریمان” توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شدند. در تاریخ ۱۵ مهرماه نیز یکی دیگر از شهروندان بهایی این شهر به نام “نیلوفر حکیمی” بازداشت شده بود. همچنین در روزهای ۲۴ و ۲۵ شهریورماه، هرانا در دو گزارش از بازداشت شش شهروند بهایی دیگر در شیراز به نام‎های “نوید بازماندگان”، “بهاره قادری (همسر نوید بازماندگان)”، “الهه سمیع‌زاده”، “احسان محبوب راه‌وفا”، “نورا پورمرادیان” و “سودابه حقیقت” خبر داده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید