خبرگزاری هرانا

    خانه  > اعدام  >  سه زندانی در اصفهان و مراغه اعدام شدند

سه زندانی در اصفهان و مراغه اعدام شدند

خبرگزاری هرانا – دو زندانی که با اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند در زندانهای نجف آباد و زندان مرکزی اصفهان اعدام شدند. یک زندانی دیگر نیز با اتهام قتل در زندان مراغه اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز سه‌شنبه ۲۴ مهر ماه، حکم اعدام دو زندانی در دو زندان مختلف شهر اصفهان به اجرا درآمد.

اولین زندانی که هویتش “مولود شاه‌حسینی” ۲۹ ساله اهل دیواندره احراز شده، در زندان نجف آباد اصفهان اعدام شد.

یک منبع مطلع در خصوص پرونده وی گفت: “مولود شاه‌حسنی سال ۹۳ با ۴ کیلو شیشه و یک کیلو و ۸۰۰ گرم شیره تریاک دستگیر و در دادگاه انقلاب محکوم شده بود.” این زندانی در پرونده دیگری نیز به اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود.

هویت دیگر زندانی که در این روز حکم اعدام در موردش به اجرا درآمد، “بهروز انصاری‌لنجان” احراز شده است.

وی اهل شهرستان لنجان اصفهان بود و در سال ۱۳۹۴ به اتهام “قتل” بازداشت و در دادگاه عمومی به اعدام محکوم شده بود.

حکم این زندانی در زندان مرکزی اصفهان به اجرا درآمد.

یک منبع مطلع در خصوص پرونده وی گفت: “بهروز به اتهام قتل یک نفر به نام مجید به اعدام محکوم شد. آنها یک زمین معامله کرده بودند و مجید ۷ میلیون تومان به بهروز بدهکار بود و همین باعث یک درگیری بین این دو نفر شد که متاسفانه مجید در این درگیری کشته شد.”

همچنین یک زندانی دیگر صبح روز یکشنبه ۲۲ مهر ماه در زندان مراغه (آذربایجان شرقی) اعدام شد.

این زندانی که هویتش “اصلان شیرانی” ۳۳ ساله و اهل شهرستان میاندوآب احراز شده است، به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود.

یک منبع مطلع در خصوص این زندانی گفت: “اصلان تابستان ۹۴ در مراغه بازداشت شده بود و در دادگاه همان شهر به اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شد. او با شخصی به نام حاتم در کار ساخت و ساز آپارتمان بود، اصلان گفته بود که ۴۵ ملیون تومان من را بالا کشیده و پای حساب و کتاب که نشسته بودند به نتیجه نرسیدند دعوایشان شده بود و اصلان هم دوستش را [در طی نزاع] به قتل رساند.”

اعدام هیچ یک از این زندانیان تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلام نشده است.

لازم به یادآوری است بنا بر گزارش نهادهای بین المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

نهاد آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به روال هر ساله همزمان با ۱۰ اکتبر (۱۸ مهرماه)، روز جهانی مبارزه علیه مجازات اعدام گزارش یک ساله خود از وضعیت اجرای حکم اعدام در ایران منتشر کرد. بنا بر این گزارش، در بازه زمانی یکساله (مهر ۹۶ تا مهر ۹۷) حکم اعدام ۲۵۶ نفر در ایران به اجرا در آمده است که از این تعداد ۱۵ نفر در ملاء عام اعدام شدند.

همچنین ۶۸ درصد اعدام‌های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمیشوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید