خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, زنان, سایر گروهها  >  صدور احکام حبس برای زنان معترض بازداشت شده در مردادماه

صدور احکام حبس برای زنان معترض بازداشت شده در مردادماه

خبرگزاری هرانا – قوه‌ قضاییه برای زنان بازداشت شده در اعتراضات مردادماه حکم‌هایی از ۶ ماه تا یک سال زندان صادر کرده است. خانواده بازداشت شدگان مردادماه امسال در مقابل تئاتر شهر تهران اعلام کردند که به تازگی حکم ۶ ماه تا یکسال محکومیت فرزندانشان را دریافت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از صدای آمریکا، اعتراضات سراسری مردادماه ۹۷ در شهرهای مختلف ایران در رابطه با گرانی و تورم شکل گرفت و زنان هم در این اعتراضات حضور داشتند.

«یاسمن آریانی» ۲۳ ساله و «صبا کردافشاری» ۱۹ ساله از جمله زنان بازداشت شده هستند و مادر «صبا»‌ در یادداشتی از حکم یکساله دخترش خبر داده است.

«یاسمن آریانی» هم که پیش از دستگیری چندین بار با انتشار ویدیوهای خود مخالفتش را با حجاب اجباری علنی کرده بود، در زمان بازداشتش فیلمی را از خود و چندنفر دیگر از داخل ون نیروی انتظامی در اینستاگرام منتشر کرد. اما برخی دیگر از بازداشت شدگان تنها به وضع موجود اعتراض داشتند.

مادر «یاسمن آریانی»، نیز با انتشار ویدیویی از عملکرد خبرنگاران داخل ایران در مواجه با موضوع بازداشت زنان در ایران انتقاد کرد.

او گفت که دخترش در حال کمک به زنی دیگر که از سوی ماموران پلیس مورد خشونت قرار گرفته بود، در مقابل تئاتر شهر دستگیر شد و حالا حدود ۷۵ روز از بازداشت او می گذرد.

گفته می شود که افراد بازداشت شده از زندان قرچک ورامین به زندان اوین منتقل شده اند.

خانواده بازداشت‌شدگان ۲۴ مهرماه برای چندین بار مقابل دادگاه انقلاب تجمع کردند و خواستار آزادی فرزندانشان بودند.

حکومت ایران در این سالها با بازداشت‌‌های گسترده و صدور احکام سنگین در قبال زنان معترض، نشان داد که نه تنها در مواجه با این زنان بلکه با مدافعان حقوق زنان نیز برخورد شدیدی دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید