خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷, 26th of May 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۷/۲۴ ساعت ۱۸:۱۷:۰۶

    خانه  > slide, زندانیان  >  سامان نسیم، با تودیع وثیقه آزاد شد

سامان نسیم، با تودیع وثیقه آزاد شد

خبرگزاری هرانا – سامان نسیم، زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه با تودیع وثیقه به صورت موقت آزاد شد. حکم اعدام وی در بهمن‌ماه سال گذشته در دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی به ۵ سال حبس تقلیل یافت و با توجه به مدت حضورش در زندان باید در همان زمان آزاد می‌شد اما از اواسط مرداد ماه سال جاری با پرونده جدیدی روبه‌رو شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز ۲۴ مهر ۱۳۹۷، سامان نسیم، زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه با تودیع وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد.

لازم به ذکر است که در بهمن‌ماه سال گذشته حکم سامان نسیم در دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی از اعدام به ۵ سال حبس تقلیل یافت. این زندانی با وجود پایان یافتن دوران محکومیت، از اواسط مرداد ماه سال جاری با پرونده جدیدی روبه‌رو شد. در این پرونده جدید اولیای دم یکی از اعضای سپاه پاسداران که در درگیری ۲۶ تیرماه سال ۹۰ کشته شده بود و ۳ عضو دیگر سپاه که در آن درگیری مجروح شده بودند برای سامان نسیم تقاضای قصاص کردند.

لازم به یادآوری است سامان نسیم متولد ۲۶ آذر ۱۳۷۲ است. او در زمانی که حدود ۱۷ سال سن داشت بازداشت شد و در فروردین‌ ماه سال ۹۲ و در ۱۹ سالگی (حدود دو سال پس از بازداشت) از سوی دادگاه انقلاب مهاباد، به محاربه و فساد فی الارض از طریق اقدام مسلحانه و عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون کرد به اعدام محکوم شد که این حکم نهایتاً توسط دیوان عالی کشور در آذرماه سال ۹۲ تأیید شد.

اعتراض وکلای مدافع آقای نسیم نهایتا به برگزاری مجدد دادرسی در شعبه هم عرض در دادگاه تجدید نظر (شعبه ۱۲) منتهی شد. این دادگاه نهایتا آقای نسیم را از اتهام محاربه و اقدام مسلحانه تبرئه و صرفا به اتهام عضویت در یک حزب مخالف نظام (پژاک) به تحمل ۵ سال حبس محکوم کرد. این حکم با اعتراض دادستان راهی دیوان عالی کشور شده و اعتراض دادستان توسط دیوان عالی کشور رد و همان ۵ سال حبس تایید شد.

لازم به اشاره است، سامان نسیم هیچ‌گونه دسترسی به وکیل خود در طول تحقیقات اولیه نداشته و به وی اجازه داشتن وکیل داده نشد. او می‌گوید در طول مدت بازداشت شکنجه شده؛ که این شکنجه‌ها شامل کشیدن ناخن‌های دست و پا و برای چندین ساعت بصورت وارونه آویزان شدن بوده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید