خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  بحران در زندان ارومیه؛ حمله گارد زندان و مضروب شدن جدی زندانیان سیاسی

بحران در زندان ارومیه؛ حمله گارد زندان و مضروب شدن جدی زندانیان سیاسی

خبرگزاری هرانا – عصر امروز دوشنبه در پی درگیری لفظی یکی از زندانیان سیاسی با یکی از ماموران و ضرب و شتم این زندانی، تعدادی از زندانیان سیاسی به این اقدام اعتراض کرده و پس از آن زندانیان سیاسی بند ۱۲ زندان ارومیه توسط حدود ۵۰ تن از نیروهای گارد ویژه زندان مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته و تعدادی نیز پس از ضرب و شتم به سلول‌های انفرادی منتقل شده‌اند. گفته می‌شود پس از اعتراض زندانیان، سه تن از زندانیان سیاسی بصورت جدی‌تری مورد ضرب و جرح قرار گرفته و دچار شکستگی و جراحت شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عصر امروز دوشنبه ۲۳ مهرماه ۱۳۹۷، حدود ۵۰ تن از نیروهای ویژه زندان ارومیه به بند ۱۲ این زندان حمله کرده و چندین زندانی سیاسی محبوس در این بند را به شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “ساعاتی قبل در پی درگیری لفظی یکی از زندانیان سیاسی به‌نام «حمید رحیمی» با یکی از ماموران وی را به افسرنگهبانی منتقل کرده و توسط چهار مامور به شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند و به انفرادی منتقل کردند. پس از آن چند زندانی سیاسی دیگر به نام‌های «کمال حسن رمضان»، «احمد تموئی» و «عثمان مصطفی‌پور» جهت پیگیری وضعیت حمید رحیمی به افسرنگهبانی رفته و در آنجا مامورین احمد تموئی را نیر مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند. چند تن از زندانیان تحت امر دو تن از مامورین به نام‌های «اسکندری» و «رضایی» به دستور آنان به احمد تمویی، کمال حسن رمضان و تورج اسماعیلی حمله کرده و به وسیله تیزی (شی برنده) در حضور مامورین آنها را مورد ضرب و جرح قرار داده‌اند”.

به گفته این منبع مطلع، پس از این واقعه احمد تموئی زندانی سیاسی محبوس در بند ۱۲ زندان ارومیه در اعتراض به ضرب و شتم خود و زندانیان دیگر دست به اعتصاب غذا زده است.

وی در ادامه افزود: “در پی اعتراض زندانیان بند سیاسی مامورین تلاش کردند چندتن از این زندانیان را از بند خارج کنند که با خودداری زندانیان گارد ویژه با باتوم، شوکر و گاز اشک‌آور وارد بند ۱۲ (سیاسی) شده و حسن رستگاری و کامران درویشی را همراه با ضرب و شتم شدید به انفرادی منتقل کردهند هرچند نهایتا حسن رستگاری را به بند بازگرداندند. در اثر ضرب و شتم توسط مامورین و زندانیان تحت امرشان کمال حسن رمضان از ناحیه بینی و احمد تموئی از ناحیه دندان دچار شکستگی شده، تورج اسماعیلی نیز به وسیله تیزی مجروح  و حسن رستگاری نیز دچار ضرب دیدگی شدید در قسمت‌های مختلف بدن شده است”.

از وضعیت جسمی سایر زندانیان سیاسی این بند از جمله حمید رحیمی و کامران درویشی پس از ضرب و شتم اطلاع دقیقی در دست نیست.

به گفته این منبع مطلع با بالا گرفتن درگیری تمام مسولان زندان از جمله رئیس زندان ارومیه و حفاطت بازرسی زندان و حفاظت اطلاعات کل استان پشت درب بند سیاسی جمع شده و چندین نفر از نیروهای ویژه نیز مجددا وارد بند شده‌ و تعداد زیادی از آنان به صورت مسلح و آماده‌باش در بام زندان مستقر شدند. آنها ساعاتی پس از ضرب و شتم زندانیان سیاسی از بند خارج شده و فقط تعدادی از آنان در سالن اصلی زندان مستقر شدند.

این اولین بار نیست که زندانیان سیاسی زندان ارومیه مورد بدرفتاری مسئولین زندان قرار گرفته‌اند. پیشتر در تاریخ ۲۷ شهریورماه ۹۷ نیز ماموران گارد زندان ارومیه، بند ۱۲ این زندان که محل نگهداری زندانیان سیاسی و امنیتی است را مورد بازرسی خارج از عرف قرار داده و اقدام به تخریب وسایل شخصی و ضبط برخی مواد خوراکی و وسایل زندانیان کرده‌ بودند.

لازم به اشاره است بازرسی از زندانیان و محل‌های حبس آنان در آیین نامه‌های سازمان زندان‌ها پیش بینی شده است اما این بازرسی مشمول روش عمل مشخصی است که حقوق زندانی در آن محفوظ می‌ماند. هدف از بازرسی باید کنترل و کشف و ضبط اقلام غیرمجاز مانند سلاح و مواد مخدر باشد اما به کرات دیده شده به خصوص در اماکن نگهداری زندانیان سیاسی این بازرسی‌ها به تخریب اموال، ضبط لوازم شخصی و توهین و آزار زندانیان منتهی می‌شود.

کمال حسن رمضان زندانی سیاسی محکوم به اعدام است، احمد تمویی حبس ۱۵ ساله خود را سپری می کند و عثمان مصطفی‌پور در حال گذران محکومیت ۳۵ ساله خود است.

ضرب و شتم و بدرفتاری مسئولان زندان مرکزی ارومیه مسبوق به سابقه است، در تاریخ ۱۶ مهرماه ۹۷ نیز یک زندانی محبوس در زندان ارومیه به نام مرتضی ظهرعلی در پی ضرب و شتم توسط مسئولین زندان دچار شکستگی در ناحیه دست راست شده بود. همچنین در تاریخ ۱ مهرماه سال جاری جواد شیرزاد (آرش) زندانی محبوس در بند جوانان زندان ارومیه در پی ضرب و شتم توسط مدیر داخلی زندان (بایرام‌زاده) دچار آسیب دیدگی جدی از ناحیه سر و آسیب مغزی شده و در بیمارستان خارج از زندان بستری شده بود.

در مردادماه سال جاری نیز سعید سید عباسی زندانی محبوس در زندان ارومیه به علت تاخیر در رفتن به هواخوری توسط رئیس اندرزگاه ارومیه مورد ضرب و شتم و بدرفتاری قرار گرفته و علیرغم جراحات وارده بدون رسیدگی پزشکی به انفرادی منقل شده بود. در اردیبهشت ماه سال جاری نیز هرانا در گزارشی دیگر از ضرب و شتم یک زندانی به نام سعید نوری فرزند علی اکبر، که پیشتر ستوان سوم سپاه بود، توسط دو تن از ماموران زندان مرکزی ارومیه در دفتر مدیر داخلی زندان خبر داده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید