خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  اجرای حکم مرتضی پروین، مقاومت در مقابل حکم شلاق به توقف آن منتهی شد

اجرای حکم مرتضی پروین، مقاومت در مقابل حکم شلاق به توقف آن منتهی شد

خبرگزاری هرانا – مرتضی پروین، فعال ترک (آذری) ساکن استان اردبیل که پیش‌تر در دادگاه بدوی به اتهام “اخلال در نظم عمومی” به خاطر شرکت در مراسم “قلعه بابک” به پرداخت جزای نقدی جایگزین حبس چهار ماهه و تحمل ۴۰ ضربه شلاق تعزیری محکوم شده بود، جهت اجرای حکم شلاق بازداشت و به دادگستری این شهر منتقل شد. آقای پروین در این محل از همکاری برای انجام حکم شلاق سرباز زد که این امر به مضروب شدن او منتهی شد. نهایتا قاضی اجرای احکام با صرف نظر از اجرای حکم شلاق موافقت کرد. کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتاً استفاده از مجازات‌های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح امروز چهارشنبه ۱٨ مهرماه ۱۳۹۷، مرتضی پروین فعال ترک (آذری) ساکن استان اردبیل جهت اجرای حکم شلاق بازداشت و به دادگستری این شهر منتقل شد.

یک منبع مطلع در این خصوص گفت: “آقای پروین از تن دادن به اجرای حکم شلاق سر باز زد. تصمیمی که باعث خشونت مأمورین قضایی شده و ضرب و جرح و خونریزی در ناحیه سر و صورت برای این فعال آذربایجانی را به همراه آورده است. مرتضی پروین درخواست قاضی اجرای حکم مبنی بر صورت‌جلسه از بابت مشکل جسمانی برای ممانعت از اجرای این حکم را نپذیرفته و اعلام کرده چون این حکم تعرض به حقوق انسانی بوده و هم‌سطح شکنجه است، به غیر از آزادی بی قید و شرط به چیز دیگری تن در نخواهد داد. بدین رو نهایتا با پرداخت جزای نقدی توسط همراهانش که بخش دیگری از حکم صادره برای این فعال مدنی بوده، با تشخیص و دستور قاضی دادگاه حکم اجرا شده تلقی گشته و موجبات آزادی وی فراهم شد”.

لازم به ذکر است میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های غیر‌انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

لازم به یادآوری است که در تاریخ ۲۳ خردادماه سال جاری محکومیت مرتضی پروین به همراه دو فعال ترک (آذری) ساکن استان اردبیل که در دادگاه بدوی به اتهام “اخلال در نظم عمومی” طی شرکت در مراسم تجمع در “قلعه بابک” به پرداخت جزای نقدی جایگزین حبس چهار ماهه و تحمل ۴۰ ضربه شلاق تعزیری محکوم شده بودند، در شعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی عیناً تائید شد.

قلعه بابک یا دژ بابک، بنا شده در بالای کوهی به بلندای ۲۳۰۰ متر، نزدیک به سه کیلومتری شهر کلیبر. دژ در زمان ساسانیان ساخته شده ولی نام خود را از نام بابک خرمدین، رهبر مبارزان با خلفای عباسی در سال ۸۹۳ میلادی، گرفته است.

طی سال‌های اخیر، به طور منظم فعالان ترک (آذربایجانی) با حضور در تجمعاتی سالانه در این محل به طرح مطالبات خود می‌پردازند.

روز گذشته نیز مجتبی پروین، برادر این فعال ترک توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود که پس از تفهیم اتهام با قرار کفالت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید