خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  رضا خندان از حضور در جلسه دادگاه خودداری کرد

رضا خندان از حضور در جلسه دادگاه خودداری کرد

خبرگزاری هرانا – رضا خندان فعال مدنی محبوس در زندان اوین و همسر نسرین ستوده روز جمعه ۱۳ مهر برای شرکت در جلسه دادگاه رسیدگی به اتهاماتش در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب در تاریخ ۱۴ مهرماه به دادگاه احضار شد. وی به دلیل اینکه تاریخ احضار یک روز قبل از تاریخ برگزاری جلسه دادگاه بوده و طبق قانون می‌بایست حداقل از یک هفته قبل احضار می‌شده از حضور در جلسه دادگاه خودداری کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، رضا خندان همسر نسرین ستوده که روز جمعه ۱۳ مهر به فاصله یک روز برای شرکت در جلسه دادگاه رسیدگی به اتهاماتش به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب احضار شده بود از حضور در این جلسه خودداری کرده است.

رضا خندان در این رابطه گفته است: “دوستان و هم‌وطنان؛ ساعت ۹ شب جمعه ۱۳ مهر مسئولین زندان اعلام کردند که صبح فردا شنیه باید در جلسه دادگاه شرکت کنید. آنها اعلام کردند جلسه رسیدگی به پرونده‌ات در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برگزار خواهد شد. از آنجا که فاصله قانونی احضار تا جلسه رسیدگی حداقل به مدت یک هفته است و مراعات نشده بود از رفتن به دادگاه خودداری کردم . بجز موارد معدودی تقریبا تمامی زندانیان به این شیوه به دادگاه اعزام می‌شوند. پس از قطع تلفن زندان در زمان اعلام اسامی تا لحظه اعزام امکان تماس با وکلا وجود ندارد بنابراین برخی از آنها حتی بدون حضور وکیل در دادگاه حاضر می‌شوند”.

همچنین محمد مقیمی وکیل رضا خندان نیز روز گذشته طی یادداشتی نوشت: “رضا خندان موکلم، در تماسی از زندان اوین خبر داد که امروز ۱۴ مهرماه قصد داشتند وی را برای محاکمه به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اعزام کنند که ایشان با برخوردی هوشیاریانه به ماموران و مسئولان زندان یادآور شده است که مطابق قانون، وقت رسیدگی باید حداقل یک هفته قبل به من و وکیلم ابلاغ گردد و به دلیل غیرقانونی بودن این نوع محاکمه از عزیمت به دادگاه امتناع ورزیده است. شایان ذکر است که برابر ماده ۳۴۳ قانون آیین دادرسی کیفری، فاصله میان ابلاغ احضاریه تا جلسه رسیدگی نباید کمتر از یک هفته باشد”.

هرانا در تاریخ ۳۱ شهریور ۹۷ در گزارشی از ارجاع پرونده رضا خندان از دادگاه انقلاب به دادسرای اوین جهت تکمیل نواقص پرونده خبر داده بود.

گفتنی است که هرانا پیشتر مورخ سه‌شنبه ۱۳ شهریورماه ۱۳۹۷، در گزارشی از بازداشت رضا خندان در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی خبر داده بود. وی در همان روز پس از تفهیم اتهام در شعبه ۷ بازپرسی دادسرای اوین و صدور قرار وثیقه به زندان اوین منتقل شد.

بازداشت وی در پی احضار تلفنی روز دوشنبه ۱۲ شهریورماه ۱۳۹۷، صورت گرفته و آقای خندان گفته بود به دلیل غیرقانونی بودن احضار تلفنی به اداره اطلاعات نمی‌رود و تهدید به بازداشت شده بود.

همچنین پیشتر هرانا مورخ شنبه ۲۷ مردادماه ۱۳۹۷، در گزارشی از بازرسی منزل رضا خندان، محمدرضا (داوود) فرهادپور، ژیلا کرم‌زاده مکوندی و خواهر آقای خندان توسط نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات خبر داده بود.

رضا خندان پیشتر در ارنباط با این بازرسی گفته بود: “نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات فقط به دنبال (پیکسل‌)هایی بودند که روی آنها جمله “من به حجاب اجباری اعتراض دارم” نوشته شده است. در حین بازرسی تعدادی از نامه‌های همسرم نسرین ستوده که از زندان نوشته بود را نیز با خود بردند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید